Mieszkańcy województwa lubuskiego i warmińsko –mazurskiego najlepiej oceniają swoje bezpieczeństwo ekonomiczne mierzone wskaźnikiem opracowanym przez ekspertów Katedry Prawa i Ekonomii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Kaliskiego. Jak jednak dowodzą ogłoszone we wtorek wyniki drugiej edycji badania „Barometr bezpieczeństwa ekonomicznego gospodarstw domowych” (BBE), które w I połowie tego roku objęło prawie 2,4 tys. uczestników ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna, dorośli Polacy z reguły lepiej oceniali swą sytuację i przyszłość finansową niż jesienią zeszłego roku.
Czytaj więcej
Czy po deszczu pieniędzy dla pracowników wystrzeli nam konsumpcja prywatna – to był jeden z zakładów ekonomistów na 2024 r. Trzeci kwartał przyniósł rozczarowanie, ale jest za wcześnie, by załamywać ręce. A może być wręcz odwrotnie...
Ogólny wskaźnik BBE, który w skali 0-1 pkt. mierzy różne aspekty kondycji finansowej Polaków, wzrósł w tym roku do 0,48 pkt - czyli prawie o połowę w porównaniu z jesienią 2023 r. gdy wynosił 0,33 pkt. I to pomimo nagłaśnianej w pierwszych miesiącach roku fali zwolnień grupowych.
Polacy rzadziej się martwią o swoją ekonomiczną przyszłość
- Poprawę subiektywnego poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego odnotowaliśmy we wszystkich regionach Polski i nie widać tu istotnych różnic wyraźnie dzielących Polskę na zachodnią i wschodnią - zaznacza dr Arkadiusz Derkacz, ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego i szef zespołu UK, który wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Szczecińskiego przygotował analizę badania.
Jak z niej wynika, swoje możliwości i perspektywy zakupowe najlepiej oceniają mieszkańcy woj. lubuskiego (BBE na poziomie 0,51 punktu), czyli regionu, który ma jedne z najniższych wskaźników bezrobocia rejestrowanego w Polsce (4,3 proc. w październiku br.) i wielu mieszkańców pracujących za euro w Niemczech. Jednak drugie miejsce pod względem ogólnego bezpieczeństwa ekonomicznego gospodarstw domowych zajęło woj. warmińsko- mazurskie (BBE wynosi niemal 0,5 pkt), które z kolei jest jednym z regionów o najwyższym wskaźniku bezrobocia (7,9 proc. w październiku).