Raporty opublikowane w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski powstały na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych głównie w drugim kwartale br. – na ogólnopolskiej próbie 3760 imigrantów z Ukrainy i 775 imigrantów z Białorusi w sześciu województwach.
Skuteczna integracja Ukraińców poprzez rynek pracy. „Przekaz, który powinien nieść się w świat”
Wnioski? Dane potwierdzają już poprzednie spostrzeżenia, że integracja Ukraińców w Polsce bardzo silnie zachodzi poprzez rynek pracy. Wciąż widać różnice w sytuacji imigrantów „przedwojennych” (sprzed lutego 2022 r.) oraz uchodźców – u tych drugich jest gorsza - niemniej w obu grupach wskaźniki zatrudnienia są wysokie. Wśród imigrantów przedwojennych wyniósł on 93 proc., wśród uchodźców 68 proc. Co ważne, to dane zbliżone do odczytów z poprzedniego badania, z 2023 r.
W zdecydowanej większości zatrudnienie to praca najemna na stałe – szacunki wskazują, że ma ją 81 proc. pracujących imigrantów przedwojennych i 65 proc. uchodźców. Jednocześnie w tej drugiej grupie dużo wyższy jest odsetek osób deklarujących wyłącznie pracę dorywczą lub sezonową (ponad 16 proc. względem około 6,6 proc. imigrantów sprzed wojny).
„Imigranci z Ukrainy są bardzo aktywni na polskim rynku pracy” – czytamy w konkluzjach raportu. Zwrócono wręcz uwagę, że odsetek osób pracujących lub poszukujących pracy jest wyższy wśród imigrantów (78 proc.) niż wśród Polaków (56 proc.). Ba, nawet gdyby przeważyć tę drugą liczbę, niwelując różnice w strukturze wiekowej i płciowej Polaków i imigrantów z Ukrainy, to „polski” wskaźnik aktywności zawodowej wynosiłby „tylko” 67 proc.