Co zrobić z PIT od ZUS, czyli jak rozliczają się emeryci, renciści i inni świadczeniobiorcy

Kiedy emeryt lub rencista nie musi składać rocznego zeznania podatkowego, a w jakim przypadku ma taki obowiązek? Wyjaśniły to Krajowa Administracja Skarbowa i ZUS.

Publikacja: 04.02.2025 14:35

Seniorzy mają prawo skorzystać z wielu ulg i odliczeń w zeznaniu rocznym, w ten sposób zmniejszając

Seniorzy mają prawo skorzystać z wielu ulg i odliczeń w zeznaniu rocznym, w ten sposób zmniejszając kwotę należnego podatku dochodowego.

Foto: Adobe Stock

Ponad 10 mln formularzy PIT trafi do końca lutego do osób, które otrzymały w 2024 r. jakiekolwiek świadczenie z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Po otwarciu kopert z przesyłkami z ZUS świadczeniobiorcy mają kilka możliwości działania, w zależności od tego, jaki PIT dostali i czy chcieliby skorzystać z odliczeń.

Co może zrobić emeryt lub rencista, który z ZUS otrzymał PIT-40A

• PIT-40A, czyli roczne obliczenie podatku przez ZUS, otrzymują go osoby pobierające emeryturę lub rentę, które nie otrzymują zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego, a także osoby mieszkające za granicą w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli świadczenia otrzymane z ZUS podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Po otrzymaniu PIT-40A osoby, które nie uzyskują dochodów innych niż emerytury, renty, zasiłki (czyli otrzymały tylko jeden PIT – ten z ZUS), nie muszą składać do urzędu skarbowego rocznego zeznania. Podatek został już obliczony, a PIT wysłany przez ZUS do skarbówki. Jeśli wynikiem rozliczenia jest niedopłata, nie trzeba też samodzielnie przesyłać pieniędzy do urzędu skarbowego. Kwota niedopłaty zostanie potrącona ze świadczenia za kwiecień tego roku.

Osoby, które mają inne dochody, bo np. pracują na emeryturze, rozliczają się z podatku tak samo jak inni aktywni zawodowo. Muszą więc złożyć do końca kwietnia 2025 r. zeznanie podatkowe za 2024 r. na podstawie PIT otrzymanych z ZUS i od swoich pracodawców. W usłudze Twój e-PIT będzie przygotowane dla nich zeznanie uwzględniające te dane. Nie trzeba, ale warto do niego zajrzeć i sprawdzić, czy nie ma błędów. Jeśli jednak podatnik je zignoruje, nie musi się obawiać żadnych sankcji  – system uzna to zeznanie za złożone w terminie.

Na PIT-40A powinny zwrócić uwagę osoby, które chciałyby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem (jako osoba samotnie je wychowująca), odliczyć ulgi podatkowe (np. ulgę rehabilitacyjną) czy przekazać 1,5 % podatku w ramach darowizny na organizacje pożytku publicznego. W takiej sytuacji podatnik musi wypełnić zeznanie roczne PIT-37 lub PIT-36 na podstawie danych z PIT-40A.  Można to zrobić online w usłudze Twój e-PIT.

UWAGA, dochód dziecka z tytułu renty rodzinnej po zmarłym rodzicu podlega opodatkowaniu, lecz  nie dolicza się go do dochodów rodzica. Musi być wykazany w odrębnej deklaracji PIT na imię i nazwisko dziecka. Zeznania osoby poniżej 18. roku życia nie będzie jednak w usłudze Twój e-PIT.  Powinien je sporządzić i wysłać do Urzędu Skarbowego drugi rodzic lub opiekun prawny.

Co może zrobić osoba, która z ZUS otrzymała PIT-11A

• PIT-11A otrzymują osoby, które w 2024 r. dostały z ZUS choćby jeden zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne, a także emeryci i renciści, którzy :

- nie pobrali świadczenia za grudzień danego roku podatkowego,

- w momencie rozliczania podatku nie byli świadczeniobiorcami ZUS,

- mieli nadpłatę podatku,

- złożyli w ZUS wniosek dotyczący obliczania i pobierania zaliczki na podatek dochodowy np. o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 tysięcy zł,

- złożyli wniosek o niesporządzenie rocznego obliczenia podatku.

Emeryci i renciści, dla których podatek jest naliczany wyłącznie od trzynastej i czternastej emerytury, prawdopodobnie znajdą się w grupie osób z nadpłatą podatku. Wraz z deklaracjami PIT otrzymają one informację i formularz wniosku o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 000 zł (EPD-21). Złożenie tego wniosku może zabezpieczyć przed nadpłatą podatku.

Po otrzymaniu z ZUS informacji PIT-11A z dochodami do opodatkowania, trzeba złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego i uwzględnić w nim dochody z innych PIT-ów otrzymanych od płatników (np. PIT-11 od zleceniodawcy). Jeśli dochody wykazane na informacjach od płatników stanowią jedyne dochody podatnika, to właściwym formularzem do rozliczenia jest PIT-37. W usłudze Twój e-PIT podatnik znajdzie automatycznie wygenerowane zeznanie uzupełnione danymi z informacji od wszystkich płatników, w tym informacjami z PIT-11A. 

Co zrobić, jeśli podatnik otrzymał z ZUS PIT-11

• PIT-11 dostaną osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej albo alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej ze współmałżonkiem.

ZUS nie rozlicza osób mieszkających w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ani świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Zwrot nadpłaty otrzymają z urzędu skarbowego w ciągu 45 dni od dnia, w którym złożą zeznanie podatkowe, lub od 30 kwietnia, jeśli urząd zaakceptuje zeznanie z usługi e-PIT.

Jak złożyć zeznanie PIT za 2024 r.

KAS wskazuje, że najprostszym sposobem na złożenie zeznania podatkowego PIT-37 jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. W usłudze Twój e-PIT znajdziemy automatycznie wygenerowane zeznanie uzupełnione danymi z informacji od płatników, w tym informacjami z PIT-11A. Zeznanie podatkowe można także złożyć elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje. Można również złożyć PIT tradycyjnie – wypełnić formularz w formie papierowej i zanieść lub wysłać do urzędu skarbowego.

Jeśli do 30 kwietnia nie złożymy zeznania w usłudze Twój e-PIT, nie odrzucimy go, albo nie złożymy zeznania w inny sposób (np. papierowo), nasze zeznanie przygotowane w usłudze Twój e-PIT zostanie zaakceptowane automatycznie z upływem 30 kwietnia.

Jak przekazać 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego 

Jeśli podatnik dostał PIT-40A i nie musi składać zeznania podatkowego, a jednocześnie chce przekazać 1,5% podatku należnego wykazanego w PIT-40A za 2024 r. na rzecz OPP, ma dwie możliwości:

- jeżeli chce by 1,5% podatku trafiło na konto tej samej OPP, która była wskazana w rozliczeniu PIT w ubiegłym roku i nadal znajduje się ona w Wykazie OPP – to nie trzeba nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za podatnika

- jeżeli chce przekazać 1,5% podatku na rzecz innej OPP niż w ubiegłym roku – musi złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 albo oświadczenie PIT-OP . Najprościej zrobić to w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym.

Do przekazania 1,5% podatku OPP potrzebny jest jej numer KRS – trzeba go podać w składanym zeznaniu podatkowym lub oświadczeniu PIT-OP. Wraz z tym numerem wpisać trzeba kwotę do przekazania, która nie może przekroczyć 1,5% podatku należnego wynikającego ze złożonego zeznania.

W zeznaniu lub oświadczeniu składanym w usłudze Twój e-PIT kwota, która stanowi 1,5% podatku będzie uzupełniona automatycznie. W zeznaniu przygotowanym w usłudze Twój e-PIT automatycznie będzie również wstawiony nr KRS organizacji, którą podatnik ostatnio wspierał (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku) i cel szczegółowy. Te dane można zmienić.

Zwrot nadpłaty oraz rozliczenie niedopłaty podatku

Jeśli  zeznanie złożyłeś elektronicznie i wynika z niego nadpłata podatku, to jej zwrot otrzymasz w terminie do 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy. Jeśli z zeznania wynika niedopłata, musisz ją zapłacić w terminie do 30 kwietnia. Jeśli niedopłata wynika z PIT-40A organ rentowy pobierze ją z emerytury lub renty wypłacanej za marzec lub kwiecień br.

Pamiętaj, jeśli oprócz emerytury/renty w 2024 r. uzyskałeś inne dochody, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej, chcesz skorzystać z ulg, odliczeń, lub opodatkować swoje dochody z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci albo wdowa/wdowiec, to powinieneś do 30 kwietnia złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 lub PIT-36 (w zależności od źródeł dochodu).

Więcej informacji o rozliczeniach dla emerytów i rencistów znajdziesz w Poradniku dla Emerytów i Rencistów na stronie: www.podatki.gov.pl/pit/poradniki-pit/#emeryci

Ponad 10 mln formularzy PIT trafi do końca lutego do osób, które otrzymały w 2024 r. jakiekolwiek świadczenie z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Po otwarciu kopert z przesyłkami z ZUS świadczeniobiorcy mają kilka możliwości działania, w zależności od tego, jaki PIT dostali i czy chcieliby skorzystać z odliczeń.

Co może zrobić emeryt lub rencista, który z ZUS otrzymał PIT-40A

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski