Nowość w mObywatelu ucieszy posiadaczy e-dowodu

Posiadacze dowodu osobistego z warstwą elektroniczną doczekali się funkcji, która ma im dać jeszcze więcej swobody - zachwala Ministerstwo Cyfryzacji. Chodzi o podpisywanie cyfrowych dokumentów w aplikacji.

Publikacja: 27.04.2025 15:09

Nowość w mObywatelu ucieszy posiadaczy e-dowodu

Foto: Adobe Stock

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli z wbudowanym chipem, który umożliwia korzystanie z dodatkowych funkcji w Internecie, takich jak logowanie do e-usług administracji publicznej czy składanie podpisu elektronicznego. Podpisywanie dokumentów w mObywatelu to duże ułatwienie dla osób, które chcą używać podpisu osobistego z e-dowodu i składać go na cyfrowych dokumentach.  

W mObywatelu zmienimy PIN bez PUK

Od kilku dni użytkownicy mObywatela mogą za pomocą skrótu w mDowodzie (cyfrowego dokumentu tożsamości, który działa w aplikacji mObywatel) przejść do danych swojego fizycznego dowodu osobistego i zmienić 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2) bez podawania kodu PUK. Wystarczy podać numer CAN e-dowodu i dotychczasowy PIN2, żeby łatwo przejść do jego zmiany w aplikacji.

Funkcja oferuje całkiem nowe możliwości zarządzania e-dowodem, a wszystko odbywa się szybko i wygodnie w telefonie użytkownika. „Uproszczona procedura zmiany PIN2  daje użytkownikom większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi. Mogą oni w każdej chwili dostosować swoje ustawienia, co pozwala na lepsze zabezpieczenie informacji, które przechowują w aplikacji. Dodatkowo, możliwość szybkiej zmiany PIN2 eliminuje obawy związane z utratą dostępu do ważnych dokumentów” - wskazuje resort cyfryzacji.

Czytaj więcej

Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"

O co chodzi z PIN i PUK

PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2) jest niezbędny, żeby podpisywać dokumenty cyfrowe e-dowodem. Kod ten ustalany jest podczas odbioru e-dowodu i ma 6 cyfr. Właściciel dokumentu wybiera go samodzielnie i aktywuje nim certyfikat podpisu osobistego w urzędzie.

W marcu tego roku użytkownicy aplikacji, którzy zapomnieli swojego kodu PIN2, otrzymali możliwość jego zmiany przy użyciu kodu PUK e-dowodu w usłudze Podpisz dokument. Jednocześnie, w trakcie podpisywania dokumentu, mogli tym samym sposobem odblokować certyfikat podpisu osobistego, jeśli PIN2 został wpisany błędnie trzy razy.

W najnowszej wersji aplikacji (wydanie 4.56) wprowadzona została funkcja, która umożliwia zmianę kodu PIN2 bez użycia kodu PUK. Wystarczy, że użytkownik pamięta swój poprzedni PIN2. Jego zmiany dokona, wchodząc do szczegółów dowodu osobistego ze skrótu dostępnego na dokumencie mDowód. Aplikacja przeprowadzi go następnie przez intuicyjny proces, w którym zmieni swój 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego łatwo i szybko.

Jak zmienić PIN2 e-dowodu?

Zmiana kodu PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2) z poziomu szczegółów e-dowodu przebiega w następujący sposób:

1. należy otworzyć mDowód w aplikacji mObywatel.

2. w mDowodzie należy wybrać skrót Dane dowodu osobistego, a następnie nacisnąć „Pokaż dane”.

Użytkownik zobaczy dane dowodu osobistego, w tym jego serię i numer, organ wydający, termin ważności i datę wydania.

3. poniżej danych dowodu należy nacisnąć „Zmień PIN do podpisu osobistego”.

Użytkownik zobaczy następnie pole, w które należy wpisać dotychczasowy 6-cyfrowy PIN do podpisu osobistego w e-dowodzie (tzw. PIN2).

4. w kolejnym kroku w usłudze pojawi się pole do wpisania numeru CAN e-dowodu. To 6 cyfr umieszczonych w prawym dolnym rogu fizycznego dokumentu na stronie ze zdjęciem.

5. następnie należy wpisać nowy PIN2 do podpisu osobistego dwa razy w przeznaczonych do tego polach.

6. po wpisaniu nowego kodu wymagane jest przyłożenie e-dowodu do anteny NFC z tyłu urządzenia, żeby zatwierdzić zmianę. Dokument powinien pozostać przyłożony do telefonu do czasu potwierdzenia zmiany kodu PIN2 na ekranie aplikacji.

To już wszystko – kod PIN2 został zmieniony!

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli z wbudowanym chipem, który umożliwia korzystanie z dodatkowych funkcji w Internecie, takich jak logowanie do e-usług administracji publicznej czy składanie podpisu elektronicznego. Podpisywanie dokumentów w mObywatelu to duże ułatwienie dla osób, które chcą używać podpisu osobistego z e-dowodu i składać go na cyfrowych dokumentach.  

W mObywatelu zmienimy PIN bez PUK

Pozostało jeszcze 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce