Korzystne zmiany dla kierowców i ich pasażerów. Chodzi o polisy komunikacyjne

Wyższe kwoty gwarancyjne odszkodowania z OC, określenie ruchu pojazdu wielofunkcyjnego – to nowości noweli, która ma spełnić unijne wymagania.

Aktualizacja: 22.04.2024 15:07 Publikacja: 07.03.2024 03:00

Korzystne zmiany dla kierowców i ich pasażerów. Chodzi o polisy komunikacyjne

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Finansów zaprezentowało i skierowało do konsultacji publicznych projekt noweli ustaw o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Ma on wdrożyć unijną dyrektywę w sprawie ubezpieczenia OC za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczenia od tej odpowiedzialności.

Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym w górę

Komisja Europejska oceniła funkcjonowanie tej dyrektywy, wskazując pola wymagające zmian: to zapewnienie wypłaty odszkodowania poszkodowanym w wypadku, ujednolicenie minimalnych obowiązkowych sum gwarancyjnych, które to kwoty stanowią granice odpowiedzialności odszkodowawczych zakładu ubezpieczeń.

Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym mają wynosić w przypadku szkód na osobie: 6450000 euro w odniesieniu do jednego wypadku bez względu na liczbę poszkodowanych lub 1300000 euro w odniesieniu do jednego poszkodowanego. Obecnie wynoszą one odpowiednio 5210000 euro oraz 1050000 euro. W przypadku szkody majątkowej ma to być 1300000 euro w odniesieniu do jednego wypadku bez względu na liczbę poszkodowanych. Problem tych ograniczeń pojawia się zwłaszcza przy ciężkim i długotrwałym uszczerbku na zdrowiu lub wielu poszkodowanych.

W związku z tym, że ubezpieczenie OC rolników obejmuje również wolnobieżne pojazdy użytkowane w związku z prowadzeniem gospodarstwa, nastąpi również podwyżka minimalnych sum gwarancyjnych w ich ubezpieczeniu.

Nie ma wątpliwości, że podwyżki tych minimalnych kwot będą korzystne dla poszkodowanych w wypadkach. Co się zaś tyczy cen polis, to autorzy projektu wskazują, że będą miały marginalny wpływ na potencjalne koszty ubezpieczenia pojazdów oraz gospodarstw rolnych, gdyż wysokość składek ubezpieczeniowych ustala zakład ubezpieczeń i stanowią one jeden z wielu czynników składających się na ryzyko ubezpieczenia.

Czytaj więcej

TSUE: wysokość odszkodowania z OC mogą ograniczać przepisy krajowe

Większa ochrona poszkodowanych i ubezpieczonych w razie niewypłacalności zakładu ubezpieczeń

Kolejna zmiana to zdefiniowanie „ruchu pojazdu”, czego polskie prawo nie zawiera. Ta kwestia pojawia się zarówno w polskich sądach, łącznie z SN, jak też w TSUE, w związku z odpowiedzialnością za wypadki spowodowane przez pojazd z podwójnym przeznaczeniem, np. traktorem odśnieżającym dojazd do posesji czy tzw. gruszką budowlaną, które mogą spowodować wypadek, nie będąc w zwyczajnym ruchu po drodze.

Nowela zwiększa ochronę poszkodowanych i ubezpieczonych w razie niewypłacalności zakładu ubezpieczeń, z uwzględnieniem wypadków z elementem transgranicznym. Uzyskają oni możliwość dochodzenia odszkodowania powypadkowego w państwie członkowskim UE ich miejsca zamieszkania (siedziby) od UFG – za zdarzenia zaistniałe w kraju, lub od Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych – za skutki zdarzenia zaistniałego w innym państwie członkowskim UE lub państwie trzecim.

Projekt przez ruch pojazdu rozumie każde użycie pojazdu mechanicznego, które w czasie zdarzenia jest zgodne z funkcją tego pojazdu jako środka transportu, niezależnie od jego cech i terenu, na którym jest używany, oraz niezależnie od tego, czy jest on nieruchomy, czy też znajduje się w ruchu.

Wreszcie nowela z obowiązku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wyłącza wydarzenia związane ze sportem motorowym pod patronatem związku sportowego, takie jak wyścigi, pokazy, o ile organizator lub uczestnik zapewni dobrowolne ubezpieczenia lub gwarancję ubezpieczeniową od ewentualnych szkód porównywalną do obowiązkowego OC komunikacyjnego.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego