Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski dziękuje krajom europejskim i USA za dostawy amunicji dla ukraińskiej armii.
Koniec poniedziałkowej relacji
Na kolejne doniesienia, dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, zapraszamy we wtorek od wczesnego poranka
Przydacz: F-16 dzisiaj nikomu przekazywać nie zamierzamy
Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, odniósł się w Polsat News o decyzji polskich władz o wysłaniu Ukrainie samolotów bojowych. - Na MiG-ach potrafią latać, dlatego otrzymali to wsparcie - powiedział. Z kolei pytany o brak podobnego wsparcia ze strony USA przytoczył słowa Andrzeja Dudy, który podkreślał, że nie da się z marszu przesiąść z maszyn konstrukcji sowieckiej do np. F-16.
- Z całą pewnością my naszych F-16 dzisiaj nikomu przekazywać nie zamierzamy - zapewnił, dodając, że to „co jest najbardziej zaawansowane technologicznie, zostaje w Polsce, bo nasze niebo musi być bezpieczne”.
Kirby apeluje do Xi Jinpinga
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby na konferencji prasowej wezwał prezydenta Chin Xi Jinpinga, by ten zaapelował do Władimira Putina o poszanowanie suwerenności Ukrainy i zakończenie wojny. - Cały świat chciałby zobaczyć koniec tej wojny - powiedział Kirby, dodając, że wojna „mogłaby właściwie zakończyć się już teraz”, gdyby rosyjski przywódca nakazał swoim wojskom wycofanie się z ukraińskiego terytorium.
„Pokojowa propozycja” Chin w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie zawiera „zasadniczy punkt, a jest nim poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów” - zauważył Kirby. - Zachęcamy prezydenta Xi do opowiedzenia się za tym właśnie kluczowym punktem, który musi obejmować wycofanie sił rosyjskich z suwerennego terytorium Ukrainy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych - mówił. Dodał, że Stany Zjednoczone mają nadzieję, iż Xi będzie „naciskał na Putina, aby zaprzestał bombardowania ukraińskich miast, szpitali i szkół, zbrodni wojennych i okrucieństw”.
Zełenski: Każdy dzień przybliża powstanie specjalnego trybunału
- Nie wystarczy postawić przed sądem odpowiedzialnych za zbrodnie, spowodowane agresją (Rosji na Ukrainę - red.). Konieczne jest również ukaranie - całkiem sprawiedliwie i zgodnie z prawem - pierwotnej zbrodni, która dała początek wszystkim innym zbrodniom tej wojny - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. - To właśnie zapewni specjalny trybunał. Każdego dnia przybliżamy się do jego powstania - tłumaczył Wołodymyr Zełenski. Jego zdaniem „perspektywa ukarania (Rosji za inwazję) staje się coraz bardziej realna”.
Gdzie może podróżować Putin, nie obawiając się o aresztowanie?
Po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina, nawet w niektórych bliskich i uzależnionych od Moskwy państwach przywódcę Rosji mogłyby spotkać niespodzianki, na przykład w Tadżykistanie czy nawet w Wenezueli i Mongolii.
Czytaj więcej
Świat bardzo skurczył się dla rosyjskiego prezydenta od chwili, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz jego aresztowania.
Partyzanci na Krymie zniszczyli transport rosyjskich rakiet?
Ukraińskie Ministerstwo Obrony opublikowało komunikat, w którym stwierdziło, że „eksplozja w mieście Dżankoj na północy tymczasowo okupowanego Krymu zniszczyła rosyjskie pociski manewrujące Kalibr-NK podczas transportu koleją”.
Czytaj więcej
Ukraińskie i okupacyjne władze poinformowały o wybuchach, które miały miejsce w mieście Dżankoj na Krymie.
Zełenski podziękował Bidenowi za kolejny pakiet pomocy
„Dziękuję prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskim obywatelom za nowy pakiet pomocy obronnej. Rakiety HIMARS, pociski 155 mm, pociski HARM i inny sprzęt o wartości 350 milionów dolarów to wielki wkład w odparcie najeźdźców. Doceniamy amerykańskie wsparcie w walce Ukrainy z rosyjską agresją” - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.
Osiem norweskich leopardów już na Ukrainie
Norwegia dostarczyła Ukrainie osiem czołgów Leopard 2 - poinformował rzecznik jej sił zbrojnych. Przekazanie czołgów Kijowowi „będzie miało decydujące znaczenie dla jego zdolności do prowadzenia operacji ofensywnych i odzyskania ziem zajętych przez Rosję" - stwierdził w wydanym oświadczeniu ppłk Lars Jensen, szef norweskiego batalionu pancernego.
Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere zapowiedział w lutym, że jego kraj wyśle na Ukrainę osiem czołgów Leopard 2 i inny sprzęt. Ma tez wysłać cztery jednostki specjalnego przeznaczenia, które mają pomóc m.in. w odbudowie przepraw na rzekach.
Eksplozje mieście Dżankoj na Krymie
Lokalne kanały na Telegramie poinformowały w poniedziałkowy wieczór o wybuchach w mieście Dżankoj na północy okupowanego przez Rosjan Krymu. Według części informatorów słychać było tam lecące drony. Siergiej Aksionow, szef okupacyjnej administracji, poinformował oficjalnie o aktywności obrony powietrznej i szczątkach, które miały uszkodzić „gospodarstwo domowe i sklep”. Jedna osoba miała odnieść obrażenia. „Teraz badane są skutki (...) Jestem na miejscu i koordynuję pracę wszystkich działów (administracji) - napisał na Telegramie.
Zełenski rozmawiał z premierem Irlandii
„Podczas rozmowy z irlandzkim premierem Leo Varadkarem odnotowałem ważne wsparcie Irlandii dla Ukrainy i Ukraińców” - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski, dodając, że podziękował swojemu rozmówcy za wsparcie w sprawie utworzenia specjalnego trybunału ds. rosyjskiej agresji. Prezydent Ukrainy ze swoim interlokutorem omówił również Formułę Pokoju oraz „intensyfikację współpracy w sferze humanitarnej”.
Su-35 poderwany nad Bałtykiem
Rosyjski resort obrony w poniedziałkowy wieczór doniósł „o wykryciu nad Morzem Bałtyckim dwóch celów lecących w kierunku granicy Federacji Rosyjskiej”. O przelocie nad Polską i Bałtykiem amerykańskich bombowców informował wcześniej minister Mariusz Błaszczak.
Czytaj więcej
Dwa amerykańskie bombowce strategiczne zostały wykryte nad Morzem Bałtyckim - przekazało rosyjskie Ministerstwo Obrony, informując o poderwaniu myśliwca Su-35. O przelocie B-52 informował wcześniej minister Mariusz Błaszczak.
Świat „nie powinien dać się zwieść” propozycji „pokoju” Xi. Blinken ostrzega
Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził sceptycyzm wobec chińskich propozycji „pokojowych”, dotyczących zakończenia konfliktu na Ukrainie, ostrzegając, że mogą one być „taktyką na zwłokę”, aby pomóc rosyjskim wojskom. - Świat nie powinien dać się zwieść żadnemu taktycznemu ruchowi Rosji, wspieranej przez Chiny lub jakikolwiek inny kraj, który ma na celu zamrożenie wojny na jej (Moskwy) warunkach - powiedział na konferencji prasowej.
Blinken zauważył, że wizyta chińskiego prezydenta w Rosji, tuż po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina, sugeruje, że Pekin nie uważa, by rosyjski przywódca powinien być pociągnięty do odpowiedzialności za rozpętanie wojny i zbrodnie wojenne.
Zełenski rozmawiał z premierem Holandii
Prezydent Ukrainy poinformował na Twitterze o rozmowie telefonicznej, którą odbył z premier Holandii Markiem Rutte. „Omówiono praktyczną realizację ukraińskiej Formuły Pokoju (propozycji pokoju, przedstawionej jesienią zeszłego roku - red.) oraz inne ważne wydarzenia międzynarodowe. Podkreślono postęp Ukrainy w przemianach” - relacjonował Wołodymyr Zełenski.
Koniec rozmów Putina z Xi
Na Kremlu zakończyło się spotkanie Władimira Putina i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Przywódcy rozmawiali ze sobą przez cztery i pół godziny. *Po zakończeniu spotkania rosyjski przywódca wyszedł na zewnątrz, by odprowadzić swojego chińskiego odpowiednika. Krótko porozmawiali przy samochodzie i na pożegnanie uścisnęli sobie dłonie” - relacjonuje rosyjska propagandowa agencja RIA Nowosti.
Według zapowiedzi, Putin i Xi mieli omówić dwustronne stosunki, sytuację na Ukrainie i proponowany przez Pekin „plan pokojowy”.
Rozmowy Putina i Xi trwają już cztery godziny
Kreml poinformował, że rozmowy między prezydentem Chin Xi Jinpingiem a Władimirem Putinem po prawie czterech godzinach nadal trwają. Propagandowa agencja RIA Nowosti zacytowała rzecznika Kremla Dmitrija Peskowa, który powiedział: „Rozmowa wciąż trwa”.
Turcja nie będzie już pomagać Rosji omijać sankcje. Ale jest wyjątek
Turcja blokuje tranzyt objętych sankcjami towarów do Rosji, ulegając naciskom Stanów Zjednoczonych i Unii. Ale potok zabronionych dóbr wciąż płynie. Teraz głównie przez Kazachstan i ZEA.
Czytaj więcej
Turcja blokuje tranzyt objętych sankcjami towarów do Rosji, ulegając naciskom Stanów Zjednoczonych i Unii. Ale potok zabronionych dóbr wciąż płynie. Teraz głównie przez Kazachstan i ZEA.
Prigożyn: Wagnerowcy kontrolują 70 proc. Bachmutu, ale...
Jak wynika z listu, który szef grupy Wagnera wysłał do ministra obrony Siergieja Szojgu, najemnicy obawiają się okrążenia przez Ukraińców.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, szef rosyjskiej grupy najemników Wagner, napisał list do ministra obrony Siergieja Szojgu, w którym ostrzega, że armia ukraińska planuje rychłą kontrofensywę, mającą na celu odcięcie jego sił od głównego korpusu wojsk rosyjskich na wschodzie Ukrainy.
Milion pocisków dla Ukrainy. Borrell: Historyczna decyzja
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell określił porozumienie państw członkowskich UE w sprawie przekazania Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej jako „historyczną decyzję”. Unijni ministrowie spraw zagranicznych i obrony, zebrani dziś w Brukseli, zatwierdzili plan oparty na propozycji Borrella w tej sprawie.
Ministrowie omówili plan wspólnego zakupu amunicji 155 mm przez Europejską Agencję Obrony z siedzibą w Brukseli. Takie posunięcie to ważny moment dla UE, która ma małe doświadczenie we wspólnych zakupach sprzętu wojskowego.
Pieskow: Rosja szanuje rozmowy Xi Jinpinga z innymi partnerami
Federacja Rosyjska „szanuje współpracę prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga z innymi partnerami” - zapewnił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, przy okazji wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie.
- Xi Jinping stoi na czele suwerennego państwa, więc rozmawia z kim chce i kiedy chce. Szanujemy to, tak jak chińscy towarzysze szanują to, co robi prezydent Putin - stwierdził Pieskow w rozmowie z rosyjską telewizją. Rzecznik Kremla odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy Moskwa ma coś przeciw rozmowie telefonicznej prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej z prezydentem USA Joe Bidenem.
Nowy pakiet wojskowej pomocy USA dla Ukrainy
Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie broń i sprzęt wojskowy o wartości 350 mln dolarów - zapowiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Najnowszy pakiet pomocy obejmuje dużą ilość wybranych rodzajów amunicji, takich jak rakiety do systemów HIMARS.
Spikerka parlamentu RPA zapewnia o wsparciu dla Rosji
Nosiviwe Mapisa-Nqakula, spikerka Zgromadzenia Narodowego Południowej Afryki, zapowiedziała „dalsze wspieranie” Rosji przez jej kraj. - Zapewniamy, że nadal na was liczymy i możecie być pewni, że jako kraj i naród będziemy nadal wspierać naród rosyjski - mówiła podczas rosyjsko-afrykańskiej konferencji parlamentarnej.
Mapisa-Nqakula, przytoczyła słowa Władimira Putina, jakoby Afryka miała się stać „nowym centrum wielobiegunowego świata”. - Jestem pewna, że musimy te słowa potraktować bardzo poważnie, my musimy zaangażować się w tworzenie takiego wielobiegunowego świata - przekonywała.
Wystawna kolacja Putina i Xi
Władimir Putin i Xi Jinping będą kontynuować rozmowy przy kolacji. Jak podaje propagandowa agencja RIA Nowosti, menu dla przywódców składa się z siedmiu dań, w tym przekąsek z dalekowschodnich owoców morza, naleśników z przepiórką i grzybami, czy sorbetu z granatu. Jako danie główne podane ma być mięso renifera z wiśniowym sosem lub pstrąg z warzywami.
Xi: Chiny i Rosja powinny mieć bliskie relacje
Xi Jinping powiedział podczas nieformalnego spotkania z Władimirem Putinem na Kremlu, że między Chinami a Rosją powinny istnieć bliskie relacje. - Strona chińska przywiązuje wielką wagę do rozwoju stosunków chińsko-rosyjskich, ponieważ ma to swoją historyczną logikę, ponieważ jesteśmy największymi sąsiadującymi krajami i partnerami w pełnym zakresie strategicznej współpracy. To właśnie ten status decyduje o tym, że między naszymi krajami powinny istnieć bliskie relacje - mówił chiński przywódca.
Xi o Putinie: Mój drogi przyjaciel
Prezydent Chin Xi Jinping nazwał przywódcę Rosji Władimira Putina „drogim przyjacielem” podczas spotkania w Kremlu. - Szanowny prezydencie Putinie, zawsze zwracam się do pana jako do drogiego przyjaciela - powiedział.
Spotkanie dwóch przywódców ma miejsce na Kremlu. Xi wyraził zadowolenie z ponownej wizyty w Rosji, zwracając uwagę, że po reelekcji wybrał Rosję jako pierwszy kraj do odwiedzenia.
Putin o Chinach pod rządami Xi: Wykonały ogromny skok naprzód. Nawet trochę zazdrościmy
- Jestem pewien, że pod pańskim przywództwem, Chiny wykonają kolejne kroki na drodze swojego rozwoju w nadchodzących latach i z pewnością osiągną cele, które sobie stawiają - mówił Putin rozpoczynając rozmowy z Xi Jinpingiem w Moskwie. Putin mówił też o "ogromnym skoku naprzód Chin", pod rządami Xi, których w Rosji "nawet trochę im zazdroszczą".
Dron spadł na linię wysokiego napięcia w pobliżu Moskwy
Lokalne władze informują, że na linię wysokiego napięcia w rejonie miasta Mytiszcze, w pobliżu Moskwy, spadł dron, który jednak nie przenosił żadnych materiałów wybuchowych. Dron nie uszkodził linii wysokiego napięcia - wynika z przekazywanych przez lokalne władze informacji.
Ukraina dostanie pociski. Porozumienie w Brukseli
Unijni dyplomacji doszli do porozumienia w sprawie dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich. Mają trafić do armii w ciągu 12 miesięcy.
Czytaj więcej
Ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili plan o wartości 2 mld euro, aby zrównoważyć swoje zapasy i wspólnie zakupić pociski artyleryjskie dla Ukrainy - podała agencja AFP, powołując się na dyplomatów.
Rosjanie ostrzelali wieś Antoniwka. Uszkodzili budynek cerkwi
O ostrzale Antoniwki, wsi w obwodzie chersońskim, informuje tamtejsza administracja obwodowa na swoim kanale w serwisie Telegram.
W rosyjskim mieście Goriaczy Klucz mieszkańcy protestują przeciwko pochówkom najemników z Grupy Wagnera
Burmistrz Siergiej Biełopolski tłumaczył, że szanuje „wagnerowców”, ale nie może zignorować opinii mieszkańców. A ci, jak twierdzi, nie chcą, by ich turystyczne miasto „przekształcało się w miejsce masowego pochówku wojowników”.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn ma problem z pochówkiem swoich najemników. Prosi o pomoc m.in. przewodniczącego Dumy.
Wojna zmieniła pozycję Chin w gospodarce Rosji
W 2022 r. dwustronna wymiana handlowa między Rosją a Chinami osiągnęła historycznie rekordowy poziom 190 mld dol. Chiny mają już 30 proc. rosyjskiego importu i 20 proc. eksportu.
Czytaj więcej
Rosyjska wojna na Ukrainie zmieniła pozycję Chin w gospodarce Rosji. Po roku Chiny mają już 30 proc. rosyjskiego importu i 20 proc. eksportu, podczas kiedy udział Rosji w całym handlu zagranicznym Państwa Środka, to zaledwie 3 procent. Inwestycje Chin w Rosji spadły do zera.
Amerykański niszczyciel USS Porter wpłynął do portu w Tallinie
To druga wizyta amerykańskiego okrętu w estońskim porcie w tym roku.
Ukraina: Wicepremier odwołany, bo jego władza będzie większa
Rada Najwyższa, parlament Ukrainy, odwołała ze stanowiska wicepremiera - ministra ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorowa, który ma wkrótce być powołany na stanowisko wicepremiera, ministra ds. innowacji, rozwoju, edukacji, nauki, technologii i transformacji cyfrowej, co będzie oznaczać znaczne poszerzenie jego kompetencji.
Rosjanie reagują na nakaz aresztowania Putina wydany przez MTK
Rosja zdecydowała się na symboliczny gest sprzeciwy wobec decyzji wydanej przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
Czytaj więcej
Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.
Do Polski dotarli pierwsi żołnierze na stałe przydzieleni do służby w Polsce w ramach wysuniętej kwatery głównej V Korpusu US Army w Poznaniu
Z badania przeprowadzonego w poprzednim roku przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że Polacy uważają, że umieszczenie u nas dowództwa V Korpusu wojsk USA poprawi nasze bezpieczeństwo. Aż 87,6 proc. badanych dobrze oceniło decyzję USA o ulokowaniu w Polsce dowództwa korpusu armii amerykańskiej, który zabezpiecza wschodnią flankę NATO. Przeciwnego zdania było ledwie 6,9 proc. respondentów, pozostali nie mieli zdania - pisze Marek Kozubal.
Czytaj więcej
W Polsce powstaje garnizon wojsk amerykańskich. Będzie on wspierał obecność żołnierzy z tego kraju, przebywających już na naszym terenie. Teraz jest u nas 10 tysięcy wojskowych z USA.
Rosjanie ostrzelali wieś Mykilske, w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału uszkodzone zostały domy mieszkalne. Ranna została 33-letnia kobieta i 39-letni mężczyzna. Informacje o ostrzale przekazuje chersońska administracja obwodowa.
Ukraiński żołnierz zastanawia się czy Rosjanie nacierają pod wpływem narkotyków
- Zabijaliśmy ich, a oni wracali - powiedział rozmówca amerykańskiego dziennika. - Nasi chłopcy zastanawiali się czy są pod wpływem narkotyków. W innym przypadku, jak mogliby iść na pewną śmierć, przebiegając nad gnijącymi zwłokami ich kolegów? Można od tego oszaleć - dodał.
Czytaj więcej
Ukraiński żołnierz walczący w Bachmucie, w rozmowie z "The New York Times" zastanawia się czy najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy odgrywają kluczową rolę w szturmach na Bachmut, znajdują się pod wpływem narkotyków.
Co wiemy o ukraińskich uchodźcach ponad rok po rosyjskiej inwazji?
Przeprowadzono sondaż wśród Ukraińców, którzy po 24 lutego ubiegłego roku zdecydowali się na opuszczenie kraju.
Czytaj więcej
Ukraińcy są gotowi wrócić nawet do innych regionów kraju niż ich dotychczasowe miejsce zamieszkania, jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie. Co wiemy o ukraińskich uchodźcach ponad rok po rosyjskiej inwazji?
MSZ Rosji grozi zawieszeniem "porozumienia zbożowego"
Rosja zawiesi udział w "porozumieniu zbożowym" 17 maja, jeśli nie będzie postępów we wdrażaniu rosyjskiej części tego porozumienia, która dotyczy ułatwienia transportu rosyjskiej żywności i nawozów - głosi komunikat MSZ Rosji.
Prokurator MTK: Nakaz aresztowania Putina będzie obowiązywał do końca jego życia
Karim Chan, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego oświadczył, że nakaz aresztowania Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, będzie obowiązywał do końca ich życia.
Putin apeluje do MSW o tłumienie "nielegalnych działań ulicznych"
- Prowokacje, nielegalne działania uliczne i inne próby wstrząśnięcia społeczeństwem muszą być tłumione. Natychmiast tłumione. Tak jak szerzenie ekstremistycznej ideologii - mówił Putin biorący udział w spotkaniu kierownictwa MSW.
Kaliningrad odcięty od transportu
W portach Rosji na transport czeka 1500 tirów. Przewoźnicy nazywają to najbardziej uderzającym przykładem wpływu sankcji na rosyjski biznes.
Czytaj więcej
Przewoźnicy z Kaliningradu, rosyjskiej enklawy w Unii, ponoszą rekordowe straty. Obwód jest odcięty od dostaw drogą lądową. W portach Rosji na transport czeka 1500 tirów. Przewoźnicy nazywają to najbardziej uderzającym przykładem wpływu sankcji na rosyjski biznes.
Josep Borrell ostrzega: UE może mieć problem z dostawami amunicji dla Ukrainy
Jeśli członkowie UE nie porozumieją się w sprawie wspólnych zamówień na amunicję, wówczas państwa Unii Europejskiej będą miały problem z dostawami amunicji dla Kijowa - oświadczył szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.
Mer okupowanego Melitopola, Iwan Fedorow: Rosjanie zmuszają Ukraińców do przyjmowania rosyjskich paszportów
Zdaniem Fedorowa przymusowym przyznaniem rosyjskiego obywatelstwa zagrożonych jest 80 proc. mieszkańców okupowanej części obwodu zaporoskiego. Dystrybucja rosyjskich paszportów ma na celu - jak twierdzi Fedorow - "zabezpieczenie wyborów" zaplanowanych na wrzesień.
Incydent w czasie wizyty Putina w Mariupolu. Utrwalił go Kreml
Do incydentu, który utrwalono na materiale zarejestrowanym przez Kreml, doszło w czasie spotkania Putina z osobami, które miały być, według Kremla, mieszkańcami Mariupola.
Czytaj więcej
W czasie wizyty rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina, w okupowanym przez Rosjan Mariupolu, rosyjski prezydent podczas spotkania z rzekomymi mieszkańcami miasta usłyszał "to wszystko kłamstwa, to wszystko na pokaz".
Ukraina przedstawia warunki realizacji chińskiego planu pokojowego
Zdaniem ukraińskich władz Rosjanie muszą kapitulować lub wycofać się z Ukrainy, by chiński plan pokojowy mógł być zrealizowany.
Czytaj więcej
Ukraiński sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow jest przekonany, że aby zrealizować gotowany przez Chiny "plan pokojowy" dotyczący wojny na Ukrainie, Rosja musi albo skapitulować, albo wycofać swoje wojska z kraju.
Zełenski: Gwarancją pokoju będzie przywrócenie mocy Karty Narodów Zjednoczonych
"Gdy Ukraińcy obroną się, gdy przywrócona zostanie moc Karty Narodów Zjednoczonych, gdy sprawiedliwość zostanie przywrócona na naszej ziemi, zagwarantuje to również pokój dla wielu innych części świata" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Xi Jinping jest już w Rosji
Prezydent Chin, Xi Jinping, dotarł do Moskwy, gdzie odbędzie trzydniową wizytę, w czasie której spotka się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.
Kreml o wydaniu nakazu aresztowania Putina: Uważnie wszystko rejestrujemy. Pracujemy dalej. Prezydent kontynuuje pracę
- Widzimy tak wiele otwartych, wrogich demonstracji wobec naszego kraju i naszego prezydenta na świecie... Odnotowujemy to, ale gdybyśmy brali sobie do serca wszystkie te wrogie manifestacje, nic dobrego by z tego nie wynikło - mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o wydanie nakazu aresztowania Władimira Putina przez MTK.
Czytaj więcej
Kreml "zachowuje spokój" w kontekście "wrogich manifestacji" wymierzonych w prezydenta Rosji Władimira Putina - tak Dmitrij Pieskow odpowiedział na pytanie o nakaz aresztowania Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (jego jurysdykcji Rosja nie uznaje).
Pieskow nie potwierdza doniesień o zakazie używania iPhone'ów na Kremlu
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, pytany o doniesienia na temat tego, że od 1 kwietnia urzędnicy na Kremlu nie będą mogli korzystać z iPhone'ów, odparł, że "nie może tego potwierdzić" i dodał, że urzędnicy administracji prezydenckiej "nie używają smartfonów do przekazywania oficjalnych informacji".
Ukraiński generał: Rosjanie będą chcieli tworzyć na Ukrainie strefy buforowe
- Wróg nadal prowadzi działania ofensywne na określonych kierunkach, w celu całkowitego zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego. W tym samym czasie, na innych tymczasowo okupowanych terenach, mówiąc wprost - w obwodach chersońskim i zaporoskim, sprowadza sprzęt do budowy linii defensywnych i zwiększa zgrupowanie (sił) kosztem zmobilizowanych żołnierzy. W przyszłości agresor będzie chciał zająć nowe terytoria, aby stworzyć strefy buforowe zapewniające "bezpieczeństwo" na okupowanych terytoriach Ukrainy, które są już włączone do Federacji Rosyjskiej - mówił stojący na czele Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.
Dziennikarze ustalają nazwiska Rosjan, którzy zginęli na Ukrainie. Potwierdzono ich co najmniej 17 tysięcy
BBC na podstawie otwartych źródeł udało się ustalić nazwiska 17 375 rosyjskich wojskowych, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie. Szczególnie duże straty ponieśli więźniowie, którzy poszli na front. Od początku roku zginęło co najmniej 1000 osób, które miały odbywać wyroki w rosyjskich więzieniach.
Czytaj więcej
Korzystając z otwartych źródeł, BBC Russia wraz z niezależnym portalem Mediazona, ustaliły nazwiska 17 375 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie.
Rosja zajęła cały majątek Volkswagena
Decyzją sądu cała własność koncernu w Federacji Rosyjskiej została aresztowana. Ponadto sąd zakazał wszelkich czynności rejestracyjnych związanych z likwidacją, reorganizacją, zmianą składu uczestników, podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego rosyjskiej „córki” VW i kontrolowanych przez nią podmiotów prawnych - informuje Interfax.
Czytaj więcej
To była błyskawiczna decyzja. Pozew o areszt rosyjskich zakładów koncernu VW złożyła grupa GAZ objętego sankcjami oligarchy Deripaski. W trzy dni od otrzymania pozwu, sąd rosyjski zajął wszystkie aktywa Volkswagena w Rosji.
Były doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego: MTK to groźna instytucja
Międzynarodowy Trybunał Karny jest "groźną instytucją", która zagraża "dyplomatycznemu rozwiązaniu" wojny na Ukrainie - ocenił były doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, były ambasador USA przy ONZ, John Bolton. Bolton ocenił, że MTK działa "bezprawnie" ponieważ "rezerwuje sobie kompetencje rządów w próżni, bez żadnych ram konstytucyjnych, które by go ograniczały". W kontekście Rosji i Władimira Putina, wobec którego MTK wydał nakaz aresztowania, Bolton stwierdził, że pociągnąć do odpowiedzialności może go tylko "rosyjski naród poprzez nowy rosyjski rząd". USA nie uznają jurysdykcji MTK.
Miedwiediew publikuje groźby pod adresem sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego
Zdaniem byłego prezydenta nikt nie zareaguje, jeśli Rosja zaatakuje rakietami budynek trybunału. To reakcja na nakaz aresztowania Władimira Putina.
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew skomentował nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny. "Niestety, panowie, każdy kroczy pod Bogiem i rakietami. Można sobie wyobrazić użycie hipersonicznego pocisku z Morza Północnego na haski sąd" - napisał.
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kramatorsk
Zdjęcia ilustrujące skutki ataku publikuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z kolei nad ranem Rosjanie ostrzelali z wyrzutni rakiet Grad Awdijiwkę.
W nocy Rosjanie ostrzelali obwód sumski
Rosjanie mieli ostrzelać w nocy rejon seredynobudski i rejon wełykopysariwski.
Fogiel: Ambasador Polski we Francji mówił jasno - jeśli Ukraina padnie, Rosja będzie u naszych granic
Dokładny cytat: "Albo Ukraina obroni dzisiaj swoją niepodległość, albo - chcąc nie chcąc - będziemy musieli wejść w ten konflikt, bo to co stoi za naszymi i NATO wartościami będzie w niebezpieczeństwie" - odpowiedział poseł PiS na pytanie o wypowiedź ambasadora Polski we Francji ws. wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Ambasador mówił jasno: jeśli Ukraina padnie, Rosja będzie u naszych granic i prędzej czy później do konfliktu dojdzie - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką poseł PiS, szef komisji spraw zagranicznych, Radosław Fogiel.
Chińscy dyplomaci z apelem do MTK po nakazie aresztowania Putina
Chiny stwierdziły, że Międzynarodowy Trybunał Karny, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, powinien zająć "sprawiedliwe stanowisko".
Czytaj więcej
Chiny w poniedziałek wezwały Międzynarodowy Trybunał Karny do uniknięcia tego, co nazwały "podwójnymi standardami" i "poszanowania immunitetu dla głów państw", po tym jak trybunał wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina pod zarzutem dokonania zbrodni wojennych.
Prokuratura generalna Ukrainy: Od początku wojny w wyniku działań wojennych zginęło 464 dzieci
935 dzieci na Ukrainie zostało rannych w wyniku działań wojennych - wynika z informacji ukraińskiej prokuratury.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie bez sukcesów w rejonie Awdijiwki
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze, że sytuacja w rejonie Awdijiwki, miasteczka na północ od Doniecka, jest podobna do tej w położonym bardziej na północ Bachmucie. Jak czytamy Ukraińcy "kontynuują zorganizowaną obronę miasta, ale ich linie zaopatrzenia na zachodzie są coraz bardziej zagrożone" ich przecięciem przez Rosjan.
Na Kremlu pracownicy mają zrezygnować z iPhonów
Administracja prezydenta Rosji tłumaczy to względami bezpieczeństwa.
Czytaj więcej
Pracownicy administracji prezydenta Władimira Putina dostali polecenie, by do końcca marca zrezygnować z korzystania z iPhonów - donosi dziennik "Kommiersant"
Alarm przeciwlotniczy na Ukrainie
Putin uważa, że Rosjanie nie byli w 2014 roku przygotowani do inwazji na Ukrainę
Zapytany przez dziennikarza, odpowiedział, co zmieniło się od tego czasu.
Czytaj więcej
Rosja nie była gotowa do przeprowadzenia pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę w 2014 roku - przyznał prezydent Władimir Putin w programie "Moskwa. Kreml. Putin".
Sztab Generalny armii Ukrainy: Odparliśmy 69 ataków wroga w ciągu doby
"Bachmut pozostaje epicentrum walk" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Dwóch cywilów rannych w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan w ciągu ostatniej doby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
W styczniu Rosja była największym dostawcą gazu dla Chin
W styczniu 2023 roku Rosja dostarczyła Chinom 2,7 mld m3 gazu ziemnego - więcej niż Turkmenistan i Katar (po 2,2 mld) oraz Australia (1,9 mld).
Obwód chersoński ostrzelany 86 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że obwód chersoński został 19 marca ostrzelany 86 razy przez Rosjan. Na terenie obwodu spadło w ciągu doby 385 pocisków. Chersoń, stolica obwodu, został ostrzelany trzy razy - 13 pocisków spadły na dzielnice mieszkalne. W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 165 610 żołnierzy, 3 537 czołgów, 6 869 pojazdów opancerzonych, 2 577 zestawów artyleryjskich, 507 wyrzutni rakiet, 270 zestawów przeciwlotniczych, 305 samolotów, 290 śmigłowców, 2 160 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 416 pojazdów (w tym cystern) i 265 jednostek sprzętu specjalnego.
ISW: Udany ukraiński kontratak w rejonie Bachmutu
Think tank z USA pisze, że Ukraińcy przeprowadzili udany kontratak na południowy zachód od miejscowości Iwaniwskie i odepchnęły rosyjskie siły od drogi T 0504 przebiegającej przez tę miejscowość.
Czytaj więcej
Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej najnowszej analizie pisze o lokalnym kontrataku przeprowadzonym przez siły ukraińskie na południowy zachód od Bachmutu. Kontratak - jak czytamy - zakończył się powodzeniem.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Nasze lotnictwo zaatakowało trzy zestawy przeciwlotnicze Buk-M1-2
W swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie ukraiński Sztab Generalny podał, że w ciągu doby Siły Powietrzne Ukrainy zaatakowały trzy zestawy przeciwlotnicze Buk-M1-2, przeprowadziły też siedem uderzeń na zgrupowania sił rosyjskich i zniszczyły skład amunicji.
Prof. Hofmański: 123 państwa świata mają obowiązek aresztowania Władimira Putina
- Wszystkie państwa świata, które ratyfikowały Statut Rzymski, a jest ich 123, mają prawny obowiązek współpracy z MTK. Jeśli na ich terenie Putin się pojawi, to mają prawny obowiązek jego aresztowania i przekazania Trybunałowi - mówi prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Czytaj więcej
Wszystkie państwa świata, które ratyfikowały Statutu Rzymski, a jest ich 123, mają prawny obowiązek współpracy z MTK. Pozostałe mogą zaofiarować Trybunałowi współpracę – mówi prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego
Xi Jinping w Rosji. "Demonstruje, że Chiny włączają się w wielką grę dyplomatyczną wokół wojny Rosji z Ukrainą"
Dla nas ważne, by Chiny były dążącym do pokoju pośrednikiem w tej wojnie, a nie sojusznikiem Rosji. Nie mamy złudzeń, Chiny nie będą naszym sojusznikiem w tym konflikcie - mówi w rozmowie z Rusłanem Szoszynem Wołodymyr Fesenko, czołowy ukraiński politolog.
Czytaj więcej
Dla nas ważne, by Chiny były dążącym do pokoju pośrednikiem w tej wojnie, a nie sojusznikiem Rosji – mówi Wołodymyr Fesenko, czołowy ukraiński politolog.
Prezydent Czech: Mam nadzieję, że będziemy mogli doprowadzić do porażki Rosji w Ukrainie
Musimy też zacząć szukać sposobów dotarcia do poszczególnych Rosjan po to, by współpracować na rzecz lepszej przyszłości Rosji. Byłoby wielkim błędem wkładanie wszystkich Rosjan do jednego worka. Jednocześnie to niemożliwe, żebyśmy wrócili do business as usual bez wewnętrznej zmiany rosyjskiego reżimu - mówi Petr Pavel w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.
Czytaj więcej
O scenariuszach wojny, granicach wsparcia Ukrainy i jej członkostwie w NATO mówi Petr Pavel, prezydent Czech.
Wielka Brytania gotowa "wypełnić luki" w polskim systemie obrony powietrznej po przekazaniu MiG-ów Ukrainie
James Heappey zadeklarował w "Die Welt", że - w związku z przekazaniem przez Polskę części myśliwców MiG-29 Ukrainie, Wielka Brytania jest gotowa wypełnić luki w polskim systemie obrony powietrznej, tak jak zrobiła to, gdy Polska wysłała swoje czołgi T-72 na Ukrainę, dostarczając Warszawie czołgów Challenger 2.
Czytaj więcej
Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej, spowodowane przekazaniem części myśliwców MiG-29 Ukrainie, ale Polska jak dotąd nie zwróciła się z taką prośbą - powiedział wiceminister obrony Wielkiej Brytanii, James Heappey, w rozmowie z "Die Welt".
Kanada proponuje nowy format współpracy skierowany przeciw Rosji i Chinom
Propozycja Kanady przypomina chęć stworzenia forum współpracy podobnego do grupy Quad, składającej się z Australii, Indii, Japonii i USA, które współpracują w ramach stworzenia przeciwwagi dla rosnących wpływów Chin w rejonie Azji południowo-wschodniej.
Czytaj więcej
Kanada zaproponował stworzenie czterostronnego formatu współpracy z udziałem USA, Kanady, Japonii i Korei Południowej, którego celem byłoby przeciwstawianie się Rosji i Chinom - podaje agencja Kyodo, powołując się na źródła dyplomatyczne.
Prezydent Serbii krytykuje wydanie przez MTK nakazu aresztowania Putina
Zdaniem Aleksandra Vucicia wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazu aresztowania prezydenta Rosji, Władimira Putina, będzie miało "negatywne polityczne konsekwencje" i "przedłuży wojnę na Ukrainie". - To pokazuje niechęć do rozmów o pokoju i zawieszeniu broni - stwierdził Vucić.
Putin na łamach chińskiego dziennika: W relacjach Rosji z Chinami nie ma mistrza i ucznia
Władimir Putin na łamach "People's Daily" podkreślił, że choć "wiele się zmieniło na świecie w ciągu ostatniej dekady, często nie na lepsze", to jednak "niezmienna pozostała silna rosyjsko-chińska przyjaźń, która stale się umacniała z korzyścią i w interesie obu krajów i narodów".
Czytaj więcej
O "wyższości relacji Moskwy z Pekinem" nad "polityczno-wojskowymi sojuszami z czasów zimnej wojny" w dniu rozpoczęciu wizyty prezydenta Chin, Xi Jinpinga, w Rosji, napisał na łamach chińskiego dziennika "People's Daily" prezydent Rosji, Władimir Putin
W nocy w Słowiańsku i Kramatorsku rozległy się eksplozje
Jak podaje agencja Ukrinform po tym jak w Słowiańsku rozległy się dwie eksplozje, w obwodzie donieckim ogłoszono alarm powietrzny. Już po ogłoszeniu alarmu eksplozja rozległa się w Kramatorsku.
Putin weźmie udział w posiedzeniu kierownictwa MSW Federacji Rosyjskiej
W czasie poniedziałkowego posiedzenia kierownictwa MSW Federacji Rosyjskiej podsumowana ma zostać praca organów podległych MSW w 2022 roku i ustalone priorytety na 2023 rok - głosi komunikat biura prasowego resortu. Tego samego dnia Putin zabierze głos na parlamentarnej konferencji "Rosja-Afryka w wielobiegunowym świecie" organizowanej w Moskwie przez Dumę.
Rosjanie podają, że Ukraińcy prowadzą rozpoznanie bojem w obwodzie donieckim
Rosyjska armia poinformowała o próbie prowadzenia rozpoznania bojem przez ukraińskie jednostki w południowej części obwodu donieckiego. Aleksandr Gordiejew, szef biura prasowego rosyjskiego zgrupowania wojsk "Wschód" poinformował, że rozpoznanie prowadziły pododdziały 72. Zmechanizowanej Brygady, 80. Powietrzno-Desantowej Brygady, 79. Powietrzno-Desantowej Brygady i 68. Brygady Piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy. W czasie działań Ukraińcy mieli stracić dwie półciężarówki i nawet pluton piechoty. Rosjanie mieli zestrzelić też dwa drony w rejonie wsi Błahodatnoje i KIriłówka.
Zełenski: Rosja odpowie za każde deportowane ukraińskie dziecko
- Rosja poniesie odpowiedzialność za każdy atak na Ukrainę, za każde zniszczone życie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując decyzję o wydanym przez MTK nakazie aresztowania Władimira Putina.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do wydanego przez MTK nakazu aresztowania Władimira Putina.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.