Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przyjął zaproszenie na szczyt G7, który odbędzie się w maju w Hiroszimie.
Koniec wtorkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wony Rosji z Ukrainą zapraszamy w środę od wczesnego poranka.
„Obecność Xi Jinpinga w Moskwie to wyraźny sygnał nie tylko dla Zachodu”. Analiza
„Wizyta chińskiego przywódcy w Moskwie oznacza jedno – Pekin uznał, że sytuacja gospodarza Kremla jest na tyle kiepska, że Chiny muszą interweniować” - pisze Rusłan Szoszyn.
Czytaj więcej
Obecność chińskiego przywódcy w Moskwie to wyraźny sygnał nie tylko dla Zachodu, ale i dla rosyjskich elit, że Putin ma poważnego patrona.
Ukraińskie kontrataki w okolicy Bachmutu
Na zachód od miasta odrzucono Rosjan od drogi zaopatrzeniowej do Konstantynówki. Jednocześnie w samej zabudowie miejskiej w kilku miejscach Rosjan wyrzucono za rzekę Bachmutkę. Ukraińcom nie udało się zlikwidować wszystkich rosyjskich przyczółków na zachodnim jej brzegu, ale znacznie zmniejszyli możliwości atakujących.
Czytaj więcej
Rosyjska armia traci na froncie impet, ukraińskie oddziały próbują uderzyć w jej głębokie zaplecze.
Gen Polko: MiG-i-29 to w tej chwili najlepsze, co możemy dać Ukraińcom
- Przejście nawet w Polsce na F-16, samoloty nowej generacji zachodniej produkcji, to był proces, który trwał latami. Trudno uwierzyć w to, żeby nawet teraz, szkoląc ukraińskich pilotów, w ciągu kilku miesięcy te samoloty mogłyby znaleźć się na polu walki. A Ukraina potrzebuje wsparcia tu i teraz - zauważył były dowódca jednostki GROM.
Czytaj więcej
Odcięcie Krymu od Rosji byłoby dotkliwym ciosem w reputację Władimira Putina w Rosji - ocenił gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
Alarm powietrzny na północy Ukrainy
W czterech obwodach na północy Ukrainy - czernichowskim, sumskim, kijowskim i połtawskim - oraz w samej stolicy Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Ukraińskie kanały na Telegramie donoszą o dwóch „niezidentyfikowanych obiektach”, które zmierzają w tym kierunku z Briańska w Rosji.
Kobieta nowym szefem NATO? Coraz głośniejsze spekulacje
W grę wchodziłaby urzędująca premier Estonii Kaja Kallas albo litewska szefowa rządu Ingrida Šimonytė. Wspomina się również o prezydent Słowacji Zuzanie Čaputovej.
Czytaj więcej
Jens Stoltenberg odchodzi, kto będzie jego następcą? Coraz głośniej spekuluje się o tym, że może to być kobieta. Byłby to pierwszy taki przypadek w dziejach Sojuszu. Jak przebiega selekcja kandydatów?
Silniki skopiowane z USA, komponenty z Chin. Tak Kamaz obchodzi sankcje
Kamaz chce wyjść z dołka i oferuje nowe ciężarówki z silnikami skopiowanymi od amerykańskiej firmy i z elementami zapożyczonymi od Chińczyków.
Czytaj więcej
Po wprowadzeniu sankcji rosyjski przemysł samochodowy jest zdany sam na siebie. Ogromne problemy są zarówno z produkcji aut osobowych jak i ciężarówek. Teraz Kamaz chwali się nowymi ciężarówkami.
Łotwa może wprowadzić zakaz rosyjskich napisów do filmów
Członkowie łotewskiej partii Zjednoczenie Narodowe (NA) wezwali do wprowadzenia zakazu napisów do filmów w języku rosyjskim. Zgłoszone przez frakcję poprawki do ustawy o języku państwowym przewidują, że filmy powinny być opatrzone napisami w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Rosyjski nie jest językiem urzędowym UE.
Politycy NA ocenili, że projekt ustawy jest niezbędny do wzmocnienia statusu języka łotewskiego jako jedynego języka państwowego na Łotwie.
Zełenski rozmawiał z prezydentem Chile
Prezydent Ukrainy poinformował na Twitterze o rozmowie telefonicznej, którą przeprowadził z Gabrielem Boricem, prezydentem Chile. „Podziękowałem za współpracę na forach międzynarodowych. Omówiliśmy dalszą konsolidację wsparcia ze strony Ameryki Łacińskiej” - napisał Wołodymyr Zełenski, dodając, że w trakcie rozmowy poruszona została tez kwestia nakazu aresztowania Władimira Putina, wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, propozycja powołania specjalnego trybunału ds. rosyjskich zbrodni oraz zaproponowana przez Kijów „Formuła Pokoju”.
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dwa pociski nad Odessą
Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły wieczorem nad obwodem odeskim dwa pociski rakietowe - poinformowano w komunikacie ukraińskich Sił Powietrznych na Telegramie. „Około 19:40 21 marca na niebie nad regionem Odessy siły obrony powietrznej i Dowództwa Lotnictwa Południowego zestrzeliły dwa pociski kierowane typu powietrze-ziemia Ch-59" - napisano w oświadczeniu. Dwie inne rakiety trafiły jednak „w miasto”. Uszkodzony został m.in. trzypiętrowy budynek na terenie monastyru. Trzy osoby zostały ranne.
Pociski zostały wystrzelone przez rosyjskie myśliwce Su-35 z Morza Czarnego.
Rosja obchodzi sankcje. Przerabia zachodnie smartfony w warsztatach
Rosyjscy importerzy zaczęli sprowadzać do kraju telefony przeznaczone na inne rynki i dostosowywać sposobami chałupniczymi.
Czytaj więcej
Smartfony Samsung kupione za granicą są masowo dostosowywane do rynku w Rosji sposobami chałupniczymi. Małe warsztaciki przerabiają kody innych regionów na rosyjski. Takie przeróbki są ryzykowne, ale chętnych nie brakuje.
Turcja przyjmuje rosyjski biznes
W 2022 roku w Turcji powstało ponad 1300 rosyjskich firm.
Czytaj więcej
W 2022 roku Rosjanie założyli w Turcji ponad 1300 firm. To skok o 670 procent w ujęciu rocznym. Na rynku nieruchomości rosyjscy klienci stanowili jedną czwartą wszystkich nabywców.
Ukraińscy żołnierze kończą szkolenie z obsługi patriotów
Grupa 65 ukraińskich żołnierzy w najbliższych dniach zakończy szkolenie na systemach Patriot w Fort Sill w Oklahomie - powiedzieli przedstawiciele amerykańskiej administracji, cytowani przez CNN.
Czytaj więcej
Amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej Patriot i czołgi Abrams zostaną wysłane na Ukrainę szybciej niż pierwotnie planowano - poinformowali we wtorek przedstawiciele amerykańskiej administracji, odpowiedzialni za obronę.
W Odessie demontowana jest tablica pamiątkowa ku czci pisarza Maksyma Gorkiego
Władze Odessy podjęły decyzję o zdemontowaniu tablicy pamiątkowej ku czci rosyjskiego pisarza Maksima Gorkiego, znajdującej się na fasadzie budynku przy jednej z centralnych ulic miasta. Decyzję o demontażu podjęła komisja historyczno-toponimiczna przy radzie miejskiej. Tablica ku czci Gorkiego znajduje się na fasadzie budynku dawnego pensjonatu, w którym pisarz mieszkał w 1891 r., kiedy pracował jako ładowacz w porcie.
Kreml: Xi Jinping raczej nie zadzwoni dziś ani jutro do Kijowa
Ewentualna rozmowa telefoniczna między prezydentem Chin Xi Jinpingiem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim raczej nie odbędzie się dziś ani jutro - powiedział przedstawicielom rosyjskich mediów Jurij Uszakow, doradca Władimira Putina, wyjaśniając, że chiński przywódca jest teraz zajęty wizytą w Moskwie.
Uszakow zapytany, czy ewentualna rozmowa telefoniczna Xi i Zełenskiego jest dla Rosji ważna w związku z inwazją na Ukrainie, odpowiedział: „W tym kontekście fakt ewentualnej rozmowy jest zupełnie nieistotny”. Wcześniej „Financial Times” informował, że Xi może zadzwonić do prezydenta Ukrainy zaraz po zakończeniu wizyty w Moskwie.
Zełenski odpowiada na deklarację Xi i Putina dotyczącą „chińskiego planu pokojowego”
- Zaproponowaliśmy Chinom, aby zostały partnerem w realizacji (zaproponowanej przez Kijów - red.) formuły pokojowej. Przekazaliśmy naszą formułę wszystkimi kanałami. Zapraszamy was do dialogu. Wciąż czekamy na odpowiedź - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po tym, jak Władimir Putin oświadczył po rozmowie z Xi Jinpingiem w Moskwie, że chińska propozycja rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” mogłaby się stać podstawą do zakończenia wojny.
Dwie rosyjskie rakiety lecą w kierunku Odessy
Co najmniej dwa rosyjskie obiekty powietrzne, prawdopodobnie rakiety, zmierzają w kierunku rejonu białogrodzkiego w obwodzie odeskim - informują ukraińskie media. W obwodzie odeskim obowiązuje alarm powietrzny.
Eksplozje w Chersoniu i obwodzie sumskim
Lokalne kanały na Telegramie donoszą o wybuchach, które słychać było w Chersoniu oraz obwodzie sumskim. Nie ma na razie potwierdzenia tych informacji z oficjalnych źródeł.
Premier Japonii z wizytą na Ukrainie
Fumio Kishida, premier trzeciej gospodarki świata, nieoczekiwanie odwiedził Kijów, gdy Xi Jinping składał wizytę w Moskwie.
Czytaj więcej
Fumio Kishida, premier trzeciej gospodarki świata, nieoczekiwanie odwiedził Kijów, gdy Xi Jinping składał wizytę w Moskwie.
Więcej rosyjskich okrętów z kalibrami na Morzu Czarnym
O godz. 16.00 kijowskiego czasu (15.00 w Polsce) zgrupowanie rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym zwiększyło się prawie dwukrotnie i liczy obecnie 12 jednostek - poinformowało Dowództwo Operacyjne „Południe”. Obecnie w służbie bojowej są dwa okręty rakietowe, które mogą być wyposażone w 16 rakiet Kalibr. Ukraińcy podkreślili, że „zagrożenie uderzeniami rakietowymi pozostaje wysokie”.
Putin i Xi podpisali wspólne oświadczenie o strategicznej współpracy
Przywódcy Rosji i Chiny podpisali w Moskwie wspólne oświadczenie o pogłębieniu kompleksowego partnerstwa i współpracy strategicznej oraz oświadczenie w sprawie planu rozwoju kluczowych obszarów rosyjsko-chińskiej współpracy gospodarczej do 2030 roku.
Czytaj więcej
Zdaniem Władimira Putina tzw. chiński plan pokojowy „może być wykorzystany jako podstawa do pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, gdy Zachód i Kijów będą na to gotowe”. Deklarację taką wygłosił po zakończeniu spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.
Rosjanie strącili drona USA w związku z wizytą Putina w Mariupolu?
Zachodni eksperci wojskowi zaczęli zastanawiać się, czy zniszczenie tydzień temu przez Rosjan amerykańskiego drona nie miało związku z planowaną wizytą Putina na okupowanych terenach.
Czytaj więcej
Mimo, że rosyjski przywódca pierwszy raz odwiedził okupowane części Ukrainy w niedzielę, spory i dyskusje o jego wizycie trwają do dziś.
Gen. Skrzypczak: Nie jest trudno prognozować strategię Rosji na najbliższe miesiące
Według byłego dowódcy Wojsk Lądowych będzie to „obrona za wszelka cenę wszystkimi dostępnymi środkami zdobytej części Ukrainy”.
Czytaj więcej
- Ukrainie potrzebny jest szybki sukces, który zmusi Rosjan do odwrotu, choćby z jednego kierunku - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Rosja straszy Wikipedię wielomilionową karą
Propagandowa agencja RIA Nowosti podała, że Wikipedii grozi grzywna w wysokości do 8 mln rubli (równowartość ok. 450 tys. zł) w związku z „fejkami” publikowanym w internetowej encyklopedii. Moskwa uznaje za fałszywe informacje np. pisanie o wojnie Rosji z Ukrainą, zamiast o „specjalnej operacji wojskowej”, jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej określa się inwazję.
Na Kremlu rozpoczęły się rozmowy szerszych delegacji Rosji i Chin
W Sali Aleksandrowskiej na Kremlu Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping rozpoczęli rozmowy w rozszerzonym formacie - informują rosyjskie portale. Wcześniej strony prowadziły zamknięte rozmowy w wąskim formacie. Po rozmowach przywódcy mają wygłosić oświadczenia.
Ukraińska armia dostanie od Wielkiej Brytanii amunicję do czołgów ze zubożonym uranem
Zubożony uran nie jest silnie radioaktywny, jest natomiast metalem ciężkim, toksycznym dla ludzi.
Czytaj więcej
Pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran zostaną dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanię.
Zełenski: Świat stanie się bezpieczniejszy, gdy tyrania przegra i inni potencjalni agresorzy zobaczą pełna siłę wolności
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, na swoim kanale w serwisie Telegram, oprócz wpisu takiej treści publikuje zdjęcia żołnierzy, a także cywilów z Ukrainy.
Pieskow przekonuje, że Zachód chce przeciwdziałać rozmowom pokojowym na Ukrainie
Rzecznik Kremla oskarżył Zachód i Unię Europejską o to, że - inaczej niż Rosja i Chiny - chcą "wypełnione pragnieniem, by nie pozwolić, pod żadnym pretekstem wejść na pokojową ścieżkę" jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie. - Nie pozwalają Kijowowi nawet o tym pomyśleć - stwierdził Pieskow w rozmowie z telewizją Rossija-1.
Rosja we wtorek ostrzelała trzy razy północne pogranicze z Ukrainą
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" informuje o trzykrotnym ostrzale przez Rosjan pogranicza w obwodzie czernihowskim i sumskim przy użyciu moździerzy i artylerii.
Rozpoczęło się oficjalne spotkanie Władimira Putina i Xi Jinpinga na Kremlu
Xi Jinping rozmawiał już z Putinem w poniedziałek, ale trwająca cztery i pół godziny rozmowa miała charakter nieformalny.
Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z szefową PE o stworzeniu Specjalnego Trybunału, który miałby sadzić rosyjskie zbrodnie popełnione na Ukrainie
Dmytro Kułeba poinformował o swojej rozmowie z Robertą Metsolą na Twitterze.
W Poznaniu trwa uroczyste przekształcenie Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych USA w Polsce
W uroczystości bierze udział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.
Czytaj więcej
W Polsce powstaje garnizon wojsk amerykańskich. Będzie on wspierał obecność żołnierzy z tego kraju, przebywających już na naszym terenie. Teraz jest u nas 10 tysięcy wojskowych z USA.
Władze obwodu briańskiego: Atak ukraińskich dronów na przepompownię ropy Transnieftu
Gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz, poinformował o ataku ukraińskich dronów na przepompownię ropy Transnieftu w rejonie miasta Nowozybkow. Z wpisu Bohomaza wynika, że w kilku miejscowościach, w związku z atakiem, wstrzymano dostawy prądu.
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy publikuje zdjęcia premiera Japonii na dworcu w Kijowie
Fumio Kishida przybył we wtorek z wizytą na Ukrainę, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.
Scholz: Nawet po zakończeniu wojny nie wszystko od razu będzie normalne
Musimy być przygotowani na to, że może to zająć dużo czasu - powiedział Olaf Scholz podczas spotkania zorganizowanego przez dziennik „Rheinische Post” w Duesseldorfie w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Nawet po zakończeniu wojny nie wszystko od razu będzie normalne. Nie powinniśmy jednak ustawać w staraniach o to, by ta wojna dobiegła końca - dodał kanclerz Niemiec.
Czytaj więcej
Wojna w Ukrainie nie skończy się szybko – przewiduje kanclerz Niemiec. Olaf Scholz opowiedział również o swoich rozmowach telefonicznych z Putinem.
Nikołaj Patruszew ostrzega przed wpływem internetu na młodych Rosjan
- Fałszywe idee o historii naszego kraju, zwycięstw i osiągnięć, kryminalne subkultury, zażywanie narkotyków, samobójstwa, brak szacunku do norm moralności publicznej - wszystko to jest wprowadzane do nastoletniego środowiska przez różne destrukcyjne grupy. W tych warunkach jest ważne, aby nie tylko chronić mieszkańców kraju, przede wszystkim młodych ludzi, przed wpływem destrukcyjnych ruchów i organizacji, ale też stworzyć warunki do prowadzenia wszechstronnego rozwoju indywidualnego, nauki patriotyzmu, postaw obywatelskich i umacniania duchowości - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Internet staje się coraz potężniejszym narzędziem do manipulowania sumieniem i zachowaniem - mówił Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, na spotkaniu w Ulianowsku.
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Bronimy Bachmutu, niszczymy Rosjan 24 godziny na dobę
Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że obrona Bachmutu nadal trwa, a ukraińska armia niszczy Rosjan "24 godziny na dobę". Syrski publikuje też zdjęcia z rejonu Bachmutu.
Ukraiński mer okupowanego Siewierodoniecka: Nikt nie wywozi śmieci z miasta
W okupowanym przez Rosję Siewierodoniecku śmieci mają walać się po ulicach, ponieważ nikt ich nie wywozi, mieszkańcy mają dostęp do bieżącej wody w wybranych godzinach, a kanalizacja nie została naprawiona - twierdzi ukraiński mer Siewierodoniecka, Ołeksandr Striuk.
Premier Japonii rozpoczął wizytę na Ukrainie
Fumio Kishida przybył do Kijowa - podała japońska agencja Kyodo.
Bułgarska Poczta przestała tymczasowo wysyłać przesyłki do Rosji i na Białoruś
Bułgarski operator pocztowy poinformował klientów, że zawiesił realizację dostaw przesyłek do Rosji i na Białoruś w związku ze spadkiem "potencjału transportowego".
Pieskow: Putin i Xi rozmawiali w poniedziałek o chińskim planie pokojowym dla Ukrainy
Rzecznik Kremla potwierdził, że przedmiotem poniedziałkowej rozmowy między Xi Jinpingiem a Władimirem Putinem był m.in. chiński plan pokojowy dla Ukrainy. Pieskow nie chciał jednak przedstawiać rosyjskiej oceny tego planu. - Poczekajmy na oświadczenie dla mediów - dodał.
Nikołaj Patruszew: W internecie próbują zmniejszyć poparcie dla specjalnej operacji wojskowej
Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, w czasie wizyty w obwodzie nadwołżańskim stwierdził, że liczba przestępstw ekstremistycznych w tym obwodzie wzrosła w 2022 roku. Jak dodał chodzi głównie o przestępstwa popełniane przez internet, których liczba wzrosła rok do roku o 40 proc. - Wysiłki ekstremistów są wymierzone przede wszystkim w zredukowanie poziomu poparcia dla specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - dodał.
W mieście Dżankoj na Krymie władze wprowadziły stan wyjątkowy
Dzień wcześniej na terenie miasta Dżankoj zniszczony miał zostać, w wyniku rosyjskiego ataku, transport pocisków Kalibr. O wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Dżankoj informuje agencja RIA Novosti.
Aleksander Kwaśniewski: Musimy się przygotować na długi czas wojny
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił w rozmowie z RMF FM, że wojna w Ukrainie „może być niestety długotrwała”. - Nadzieje, że ona skończy się w tym roku, są raczej ograniczone. Musimy być przygotowani na długi czas wojny, niepokoju, ograniczonego bezpieczeństwa, także dla Polski - powiedział. Jak dodał, 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się nowa era, a scenariusze rozwoju w wojnie w Ukrainie mogą być bardzo różne.
Czytaj więcej
- Moim zdaniem w stosunku do Jana Pawła II powinniśmy mieć należny szacunek, ale szacunek ten nie wyklucza spokojnego, uczciwego wyjaśnienia problemów, które pojawiły się, i które były kiedyś tuszowane, jak powiedział papież Franciszek, w całym Kościele, na całym świecie - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z RMF24.
Xi tłumaczy, dlaczego przyjechał do Rosji
Xi Jinping, który niedawno zapewnił sobie bezprecedensową trzecią kadencję tłumaczył w rozmowie, z premierem Michaiłem Miszustinem, dlaczego w pierwszą po formalnym zaprzysiężeniu podróż zagraniczną udał się do Rosji. - To zgodne z logiką historyczną - powiedział dodając, że Chiny i Rosja są swoimi największymi sąsiadami i partnerami strategicznymi.
Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" komentuje doniesienia o ataku na transport Kalibrów na Krymie
W poniedziałek o eksplozjach w mieście Dżankoj na Krymie pierwsze poinformowały lokalne kanały na Telegramie. Według tych przekazów nad miastem słychać było drony i działającą obronę powietrzną. W mediach społecznościowych opublikowane zostały także nagrania, na których można było zobaczyć potężny wybuch w okolicy miasta Dżankoj na północy okupowanego Krymu.
Czytaj więcej
Zniszczenie transportu pocisków Kalibr przewożonych przez kolej na Krymie to sygnał dla najeźdźców, by opuścili tymczasowo okupowany półwysep koleją - oświadczyła Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe".
Xi Jinping zaprosił Putina do Chin
Prezydent Chin miał zaprosić prezydenta Rosji do Chin w czasie nieformalnego spotkania z Putinem w poniedziałek, po przylocie do Rosji. Do wizyty Putina w Chinach miałoby dojść w 2023 roku.
Czytaj więcej
Składający wizytę w Rosji Xi Jinping oświadczył, że zaprosił prezydenta Władimira Putina do złożenia wizyty w Chinach w tym roku.
W poniedziałek Awdijiwka była celem ataku artyleryjskiego i rakietowego
W wyniku ostrzału w mieście zginął jeden cywil, a dwóch zostało rannych. Zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ostrzału publikuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
W Moskwie rozpoczęło się spotkanie Xi Jinpinga z premierem Michaiłem Miszustinem
Głównym tematem rozmów będą kwestie związane z wymianą handlową, a także współpracą w zakresie gospodarki i inwestycji między Rosją a Chinami.
Ilu żołnierzy z Ukrainy zostało wyleczonych w Polsce?
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Radiu Plus, że w Polsce zostało wyleczonych "kilkuset" żołnierzy z Ukrainy.
Brytyjski resort obrony: Najemnicy zrekrutowani w więzieniach zaczną opuszczać Grupę Wagnera
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że w najbliższych tygodniach duża część najemników zrekrutowanych przez Jewgienija Prigożyna i jego współpracowników w rosyjskich łagrach, zacznie opuszczać szeregi Grupy Wagnera, po odsłużeniu w niej sześciu miesięcy, co było warunkiem ich ułaskawienia. "Biorąc pod uwagę, że Wagner ma zakaz rekrutowania większej liczby więźniów, ten eksodus pogłębi problemy personalne" Grupy Wagnera - ocenia brytyjski resort obrony.
Rozmowa Zełenskiego z Xi? "Czekamy na potwierdzenie"
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała w rozmowie z "Corriere della Sera", że proponowana rozmowa prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Xi Jinpinga to "ważny ruch". Kiedy odbędzie się rozmowa? - Nie wiem, czekamy na potwierdzenie - przekazała.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,541 mln osób
20 marca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 19,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 22,3 tys. osób, a od 24 lutego - 8,658 mln osób.
Prokudin o skutkach poniedziałkowych ostrzałów
W poniedziałek w obwodzie chersońskim wojska rosyjskie przeprowadziły 66 ostrzałów - podał szef regionalnej administracji Ołeksandr Prokudin. "Niestety są ofiary. Jedna osoba zginęła, siedem (w tym dziecko) zostało rannych" - napisał w mediach społecznościowych.
Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego rozmawiał z doradcą Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego
W czasie rozmowy z Jakem Sullivanem Andrij Jermak przedstawił obecną sytuację na froncie - informują służby prasowe prezydenta Ukrainy.
W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku działań wojennych zginęło dwóch cywilów
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
W poniedziałek Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie drony zwiadowcze nad obwodem mikołajowskim
O zestrzeleniu dronów informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 166 570 żołnierzy, 3 552 czołgi, 6 879 pojazdów opancerzonych, 2 586 zestawów artyleryjskich, 507 wyrzutni rakiet, 270 zestawów przeciwlotniczych, 305 samolotów, 290 śmigłowców, 2 167 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 428 pojazdów (w tym czołgów), 266 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosyjski uczony twierdzi, że w Rosji występuje odra m.in. dlatego, że "Ukraina przestała szczepić"
Prof. Giennadij Oniszczenko w rozmowie z TASS wspomina czasy ZSRR, gdy "wszyscy wokół byli wyszczepieni jak my (Rosjanie - red.), może nawet lepiej".
Czytaj więcej
Niski poziom wyszczepienia w sąsiednich krajach jest jedną z przyczyn występowania odry w Federacji Rosyjskiej - twierdzi prof. nauk medycznych z Rosyjskiej Akademii Nauk, Giennadij Oniszczenko.
MSZ Japonii potwierdza: Premier Japonii w drodze na Ukrainę
We wtorek Fumio Kishida spotka się w Kijowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.
Czytaj więcej
Premier Japonii, Fumio Kishida, jest w drodze na Ukrainie. W Kijowie ma spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim - poinformował MSZ Japonii.
Biały Dom wzywa Xi Jinpinga, by wpłynął na Władimira Putina ws. Ukrainy
John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu oświadczył, że USA obawiają się, iż Xi, w czasie wizyty w Moskwie, podtrzyma wezwania do zawieszenia broni na Ukrainie, które oznaczałoby, że rosyjskie wojska pozostałyby na okupowanym terytorium sąsiada. - Zachęcamy prezydenta Xi, aby nacisnął na prezydenta Putina bezpośrednio, w sprawie potrzeby poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczył Kirby.
Wizyta Xi Jinpinga w Rosji: Chiński przywódca pokazuje, że Zachód nic nie będzie mu narzucał
- Xi Jinping udał się do Moskwy, by wesprzeć Putina, by przypadkiem nie został obalony. Putin czy inny „putinista” na Kremlu gwarantuje antyzachodnią Rosję i dzięki temu Chiny mają spokój na północnej granicy. Poza tym Xi Jinping chce się postawić Amerykanom, bo relacje chińsko-amerykańskie są złe, zwłaszcza od incydentu z balonem. Takie wsparcie dla Kremla niewiele Chiny kosztuje, łatwiej jest przyjechać do Moskwy, niż wysłać czołgi czy myśliwce, za które Chiny spotkałyby sankcje - mówi prof. Michał Lubina, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Xi Jinping w Moskwie demonstruje światu zachodniemu poparcie dla Rosji Władimira Putina. – Łączy ich antyamerykanizm – komentuje ekspert.
ISW: Rosjanie chcą osiągnąć jakiekolwiek sukcesy, zanim Ukraińcy odzyskają inicjatywę
"Nadal jest możliwe, że rosyjskie natarcie skłoni Ukrainę do wycofania się z Bachmutu i/lub Awdijiwki, chociaż żadne z tych rozwiązań nie wydaje się prawdopodobne w tym momencie" - czytamy w analizie.
Czytaj więcej
Rosjanie zwiększyli tempo operacji wokół Awdijiwki - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie. Zdaniem ISW działania Rosjan w tym rejonie mają na celu głównie odciągnięcie ukraińskich jednostek z innych odcinków frontu.
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o odparciu ponad 120 rosyjskich ataków w ciągu doby
Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na temat sytuacji na froncie wynika, że głównym celem działań wojennych Rosji na Ukrainie jest nadal dotarcie do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego. "W tym celu okupanci skupiają swoje wysiłki na ofensywie na odcinkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim, marijinskim (...)" - czytamy w raporcie. "(...) nasi obrońcy odparli ponad 120 rosyjskich ataków na tych odcinkach" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.
Japońskie media: Premier Japonii jedzie na Ukrainę, spotka się z Zełenskim
Japoński kanał NHK TV podaje, powołując się na kilka źródeł, że premier Japonii, Fumio Kishida, jest w drodze na Ukrainę. Do Kijowa ma dotrzeć we wtorek po południu. W stolicy Ukrainy Kishida spotka się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.
Zełenski dziękuje UE i USA za pomoc wojskową
- Nasi europejscy partnerzy porozumieli się ws. planu mającego przyspieszyć dostawy amunicji dla naszej artylerii. Decyzja jest warta 2 mld euro. Zapewni ona nadzwyczajne dostawy i produkcję amunicji. To strategiczny krok. Daje nam pewność co do naszej jedności - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, dziękując "wszystkim partnerom Ukrainy w Europie". - Wszystkim, którzy są prawdziwie zainteresowani w uczynieniu Europy silną i wolną - dodał. Zełenski mówił też o nowym pakiecie pomocy wojskowej z USA, wartym 350 mln dolarów, w skład którego wchodzą pociski do zestawów HIMARS, pociski artyleryjskie i inne rodzaje amunicji. - Jestem wdzięczny prezydentowi (Joe) Bidenowi, Kongresowi i wszystkim Amerykanom - podkreślił.
Ukraiński wywiad: Zmobilizowani Rosjanie uciekliby z frontu, gdyby nie jednostki zaporowe
W Rosji trwa ukryta mobilizacja prowadzona w związku z porażkami ponoszonymi na Ukrainie. Jednocześnie morale rosyjskich żołnierzy jest skrajnie niskie - gdyby nie jednostki zaporowe, większość zmobilizowanych uciekłoby z pola walki - twierdzi Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Od początku wojny ukraińska policja rozpoczęła 67 639 postępowań ws. zbrodni popełnionych przez Rosjan i ich popleczników
Informacje takie przekazuje ukraińska policja. Najwięcej - 55 590 postępowań - jest prowadzonych z art. 438 Kodeksu karnego, mówiącego o zbrodniach wojennych.
We wtorek na Kremlu oficjalne spotkanie Xi Jinpinga z Władimirem Putinem
Przebywający z wizytą w Rosji prezydent Chin, Xi Jinping, spotka się we wtorek z premierem Rosji, Michaiłem Miszustinem, po czym, o 15 czasu moskiewskiego (13 czasu polskiego) zostanie oficjalnie przyjęty na Kremlu, gdzie będzie rozmawiał z Władimirem Putinem. Negocjacje zakończą się uroczystym obiadem.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. - Rosja poniesie odpowiedzialność za każdy atak na Ukrainę, za każde zniszczone życie - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.