Turcja już nie wspiera omijania sankcji, ale jest tego cena

Turcja blokuje tranzyt objętych sankcjami towarów do Rosji, ulegając naciskom Stanów Zjednoczonych i Unii. Ale potok zabronionych dóbr wciąż płynie. Teraz głównie przez Kazachstan i ZEA.

Publikacja: 20.03.2023 18:23

Turcja już nie wspiera omijania sankcji, ale jest tego cena

Foto: Filip Frydrykiewicz

Turecki rząd przesłał do firm listę zakazanych towarów zagranicznych i poinstruował, aby nie przeładowywać ich do Rosji, powiedział agencji Reuters Cetin Tecdelioglu, szef Stowarzyszenia Eksporterów Żelaza i Metali Nieżelaznych w Stambule.

- Wszelkie towary z przesłanej nam listy są blokowane w eksporcie do Rosji, niezależnie od kraju, z którego pochodzą. Zakaz obowiązuje od 1 marca - powiedział Cetin Tekdelioglu, szef stambulskiego stowarzyszenia eksporterów metali żelaznych i nieżelaznych.

Czytaj więcej

Najbardziej uderzający przykład wpływu sankcji na rosyjski biznes

Jest turecki wyjątek

Biorąc pod uwagę „poważne ostrzeżenia” zachodnich rządów, była to „szansa” na uniknięcie konfrontacji z UE, do której trafia połowa tureckiego eksportu w ramach wspólnej unii celnej, powiedział dziennikarzom Tecdelioglu.

Według anonimowego dyplomaty z Unii Europejskiej, tureckie władze ustnie zagwarantowały Komisji Europejskiej, że od 1 marca towary objęte sankcjami nie będą wysyłane do Rosji. Oficjalnie władze tureckie nie komentują tych informacji.

Wspomniany przedstawiciel stambulskiego stowarzyszenia eksporterów zaznaczył, że towary wyprodukowane w Turcji, nawet z sankcjonowanymi komponentami z innych krajów, nadal mogą być importowane do Rosji bez ograniczeń. To cena tureckiej blokady.

Czytaj więcej

Do Polski wchodzi znane tureckie biuro podróży. Niskie ceny, własne samoloty

Nowe ograniczenia wprowadzone przez Turcję zapoczątkowały poszukiwanie wśród rosyjskich importerów alternatywnych dostawców w Kazachstanie i innych krajach. „Nie dbają już o koszty. Po prostu próbują dokończyć swoje produkty”.

Reuters poinformował w zeszłym tygodniu, że rosyjskie firmy zalały w ostatnich tygodniach kazachskich partnerów nowymi prośbami o tysiące artykułów zakazanych przez Zachód, przy czym dwa źródła powołały się na nowe tureckie ograniczenia.

Dziurawa kontrola Unii

Jak dotąd Rosja dość skutecznie omijała sankcje. Co najmniej 2,6 miliarda dolarów wartych komputerów i innych komponentów elektronicznych napłynęło do Rosji w ciągu siedmiu miesięcy 2022 r. Z tego produkty za co namniej 777 milionów dolarów zostały wyprodukowane przez zachodnie firmy, których chipy znaleziono w rosyjskich systemach uzbrojenia.

Według Bloomberga główne przepływy importowe omijające sankcje odbywały się dotąd w tranzycie przez Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kazachstan. Obecnie Unia Europejska stara się wzmocnić kontrolę nad realizacją nałożonych sankcji, by zaawansowane technologie nie dostały się w ręce rosyjskiego wojska.

Zachód boryka się z „unikaniem” wprowadzenia sankcji nie tylko przez kraje spoza Wspólnoty. zarabiać na krwawej rosyjskiej wojnie próbują też firmy z Unii. Na przykład w Holandii toczy się 45 spraw karnych przeciwko spółkom, które prowadziły działalność mającą na celu obejście sankcji UE wobec Rosji.

Handel
Wigilia 2024: Do której zrobimy zakupy? Godziny otwarcia Biedronki, Lidla, Aldi i innych
Handel
Wigilijny koszyk „Rzeczpospolitej”. Co podrożało najbardziej?
Handel
Co ósmy Polak przywita Nowy Rok fajerwerkami
Handel
Wódka z Korei Północnej wchodzi do Rosji. Firma należy do... armii Kima
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Handel
Minister Michał Kołodziejczak: Masło będzie tanieć. Podał datę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku