W 2022 r. dwustronna wymiana handlowa między Rosją a Chinami osiągnęła historycznie rekordowy poziom 190 mld dol. Wynikało to w dużej mierze ze znacznego wzrostu cen surowców energetycznych w ubiegłym roku: prawie trzy czwarte (85 mld dol.) całego chińskiego importu z Rosji w ujęciu dolarowym pochodziło z kopalin (ropa, gaz, węgiel). Przykładowo podaż ropy naftowej w tonach wzrosła o 8,3 proc., a w pieniądzu o 44 proc. (z 40,5 mld dol. w 2021 r. do 58,4 mld dol. w 2022 r.) - wylicza gazeta RBK.
Czytaj więcej
Przewoźnicy z Kaliningradu, rosyjskiej enklawy w Unii, ponoszą rekordowe straty. Obwód jest odcię...
Eksport rośnie wolno, import skokowo
Chiński eksport do Rosji, choć też okazał się rekordowo wysoki, nie zasypał jednak wielkiej dziury powstałej w rosyjskich sklepach po nałożeniu przez Zachód sankcji. Tutaj Chińczycy zachowują ostrożność, starając się samym nie podpaść pod wtórne sankcje, szczególnie USA. Amerykański rynek jest dla Chin rynkiem numer jeden i nie zamierzają tego zmieniać, by ulżyć Rosji. Dlatego eksport był wprawdzie także rekordowy - 76 mld dol., ale to wzrost zaledwie o 13 proc. w ujęciu rocznym.
„Jeśli chodzi o import, Rosja jest obecnie, jeśli nie najbardziej zależnym krajem od Chin, to drugim po Korei Północnej” – oceniał już w listopadzie Iikka Korhonen, szef Instytutu Gospodarek Przejściowych w Banku Finlandii.
Biorąc pod uwagę fakt, że łączny import towarów do Rosji ze wszystkich krajów w 2022 r. wyniósł 259 mld USD to średnioroczny udział Chin w rosyjskim imporcie osiągnął ok. 30 proc. W 2021 r. było to około 25 proc. W strukturze rosyjskiego eksportu kierunek chiński zwiększył swoją wagę do 19-20 proc. wobec 14 proc. w 2021 r.