Reklama
Rozwiń

Kanada proponuje USA, Japonii i Korei Płd. współpracę przeciw Rosji i Chinom

Kanada zaproponował stworzenie czterostronnego formatu współpracy z udziałem USA, Kanady, Japonii i Korei Południowej, którego celem byłoby przeciwstawianie się Rosji i Chinom - podaje agencja Kyodo, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Publikacja: 20.03.2023 05:29

Fumio Kishida, premier Japonii

Fumio Kishida, premier Japonii

Foto: PAP/EPA

arb

Propozycję stworzenia takiego formatu władze Kanady miały przekazać bezpośrednio premierowi Japonii, Fumio Kishidzie, gdy ten w styczniu składał wizytę w Ottawie - podają źródła, na które powołuje się Kyodo.

Kanada ma być zdania, że rozszerzenie trójstronnego formatu współpracy USA, Korei Południowej i Japonii o Kanadę pomoże umocnić więzi między państwami tworzącymi obóz liberalnej demokracji w rejonie Pacyfiku.

Czytaj więcej

To już wojna o chipy. Miękkie podbrzusze Chin

Dyplomaci z USA mają popierać pomysł Kanady, by pogłębić współpracę z Japonią i Koreą Południową, których dwustronne relacje znacznie poprawiły się w ostatnim czasie.

Propozycja Kanady przypomina chęć stworzenia forum współpracy podobnego do grupy Quad, składającej się z Australii, Indii, Japonii i USA, które współpracują w ramach stworzenia przeciwwagi dla rosnących wpływów Chin w rejonie Azji południowo-wschodniej.

USA mają popierać pomysł Kanady, by pogłębić współpracę z Japonią i Koreą Południową

Kanada chce, by USA, Korea Południowa i Japonia, w ramach nowego formatu współpracy, promowały wartości takie jak: demokracja, praworządność i praw człowieka, a także odpowiadały na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i inne problemy natury globalnej.

Japonia miała jednak przekazać kanadyjskiemu rządowi, że - gdyby format taki miał powstać - wymagałoby to czasu.

Kanada należy do zachodniej koalicji wspierającej walczącą z Rosją Ukrainę m.in. poprzez przekazywanie Kijowowi pomocy militarnej, w tym m.in. czołgów Leopard. Z kolei relacje Kanady z Chinami pozostają napięte od czasu zatrzymania w 2018 roku w Vancouver wiceprezes Huawei Technologies, Meng Wanzhou, w związku z nakazem aresztowania wydanym przez USA. Równolegle Pekin aresztował dwóch obywateli Kanady oskarżając ich o szpiegostwo.

W 2021 roku doszło do zwolnienia z aresztów zarówno Meng, jak i zatrzymanych w Chinach Kanadyjczyków, ale nie poprawiło to relacji między Kanadą a Japonią. Opublikowana w listopadzie 2022 roku strategia Kanady dotycząca regionu Indo-Pacyfiku mówi o Chinach jako o "coraz bardziej destrukcyjnej globalnej potędze".

Dyplomacja
Premier Grenlandii odpowiedział Donaldowi Trumpowi. „Nie jesteśmy na sprzedaż”
Dyplomacja
Fico po wizycie w Moskwie zapewnia, że Putin chce nadal wysyłać gaz Europie
Dyplomacja
Donald Trump grozi przejęciem przez USA Kanału Panamskiego. Wspomina też o Grenlandii
Dyplomacja
MSZ wzywa ambasadora Węgier. Przekaże mu protest ws. Romanowskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Dyplomacja
Premier Izraela pojawił się na terytorium Syrii. Izrael przesunie granicę?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku