Kanada proponuje USA, Japonii i Korei Płd. współpracę przeciw Rosji i Chinom

Kanada zaproponował stworzenie czterostronnego formatu współpracy z udziałem USA, Kanady, Japonii i Korei Południowej, którego celem byłoby przeciwstawianie się Rosji i Chinom - podaje agencja Kyodo, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Publikacja: 20.03.2023 05:29

Fumio Kishida, premier Japonii

Fumio Kishida, premier Japonii

Foto: PAP/EPA

arb

Propozycję stworzenia takiego formatu władze Kanady miały przekazać bezpośrednio premierowi Japonii, Fumio Kishidzie, gdy ten w styczniu składał wizytę w Ottawie - podają źródła, na które powołuje się Kyodo.

Kanada ma być zdania, że rozszerzenie trójstronnego formatu współpracy USA, Korei Południowej i Japonii o Kanadę pomoże umocnić więzi między państwami tworzącymi obóz liberalnej demokracji w rejonie Pacyfiku.

Czytaj więcej

To już wojna o chipy. Miękkie podbrzusze Chin

Dyplomaci z USA mają popierać pomysł Kanady, by pogłębić współpracę z Japonią i Koreą Południową, których dwustronne relacje znacznie poprawiły się w ostatnim czasie.

Propozycja Kanady przypomina chęć stworzenia forum współpracy podobnego do grupy Quad, składającej się z Australii, Indii, Japonii i USA, które współpracują w ramach stworzenia przeciwwagi dla rosnących wpływów Chin w rejonie Azji południowo-wschodniej.

USA mają popierać pomysł Kanady, by pogłębić współpracę z Japonią i Koreą Południową

Kanada chce, by USA, Korea Południowa i Japonia, w ramach nowego formatu współpracy, promowały wartości takie jak: demokracja, praworządność i praw człowieka, a także odpowiadały na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i inne problemy natury globalnej.

Japonia miała jednak przekazać kanadyjskiemu rządowi, że - gdyby format taki miał powstać - wymagałoby to czasu.

Kanada należy do zachodniej koalicji wspierającej walczącą z Rosją Ukrainę m.in. poprzez przekazywanie Kijowowi pomocy militarnej, w tym m.in. czołgów Leopard. Z kolei relacje Kanady z Chinami pozostają napięte od czasu zatrzymania w 2018 roku w Vancouver wiceprezes Huawei Technologies, Meng Wanzhou, w związku z nakazem aresztowania wydanym przez USA. Równolegle Pekin aresztował dwóch obywateli Kanady oskarżając ich o szpiegostwo.

W 2021 roku doszło do zwolnienia z aresztów zarówno Meng, jak i zatrzymanych w Chinach Kanadyjczyków, ale nie poprawiło to relacji między Kanadą a Japonią. Opublikowana w listopadzie 2022 roku strategia Kanady dotycząca regionu Indo-Pacyfiku mówi o Chinach jako o "coraz bardziej destrukcyjnej globalnej potędze".

Dyplomacja
Radosław Sikorski: Ja chwaliłem prezydenta Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Dyplomacja
USA chcą przyspieszyć dostawy broni dla Ukrainy, by zdążyć przed Donaldem Trumpem
Dyplomacja
Korea Południowa i UE ze wspólnym apelem. Chodzi o Koreę Północną i jej żołnierzy
Dyplomacja
Siergiej Ławrow wybiera się na Maltę na spotkanie ministrów OBWE
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Dyplomacja
Sondaż: Czy Polska powinna wydalić ambasadora Rosji?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni