Rosja wszczyna postępowanie przeciwko prokuratorowi i sędziom MTK

Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

Publikacja: 20.03.2023 13:22

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

"Komitet Śledczy Rosji wszczął sprawę karną przeciwko prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego Karimowi Ahmadowi Khanowi, sędziom MTK Tomoko Akane, Rosario Salvatore Aitala i Sergio Gerardo Ugalde Godinezowi" - poinformował w poniedziałek Komitet Śledczy Rosji.

Rosyjski organ, który jest odpowiedzialny za badanie poważnych przestępstw, ogłosił, że nie ma podstaw do odpowiedzialności karnej ze strony prezydenta Rosji i argumentował, że głowy państw mają immunitet od jurysdykcji innych krajów. 

Rosyjska akcja jest symbolicznym gestem sprzeciwu w odpowiedzi na nakaz wydany przeciwko Putinowi. 

Nakaz aresztowania Putina

W komunikacie, opublikowanym przez MTK, można przeczytać, że rosyjski przywódca jest oskarżany o „odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej”.

Czytaj więcej

Miedwiediew grozi sędziom MTK. "Patrzcie uważnie w niebo"

„Zbrodnie miały być popełniane na terytorium okupowanym na Ukrainie co najmniej od 24 lutego 2022 r. Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi osobistą odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, za bezpośrednie popełnienie czynów, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób oraz za niewłaściwą kontrolę nad podwładnymi cywilnymi i wojskowymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili do ich popełnienia, i którzy znajdowali się pod jego skuteczną władza i kontrolą na podstawie odpowiedzialności zwierzchniej” - głosi oświadczenie MTK.

Czym jest Międzynarodowy Trybunał Karny i co oznacza nakaz aresztowania

Wniosek o aresztowanie Władimira Putina oznacza, że każde państwo będące stroną Statutu Rzymskiego, jest zobowiązane do zatrzymania oskarżonego, jeśli taka osoba w danym kraju by przebywała, i przekazania go prokuratorom z MTK. „Teraz, jeśli Putin opuści Rosję, zostanie aresztowany i przekazany MTK. Światowi przywódcy zastanowią się dwa razy, zanim uścisną mu dłoń lub usiądą z Putinem przy stole negocjacyjnym” - napisał Andrij Kostin.

Czytaj więcej

Nakaz aresztowania Putina. Kreml: Zachowujemy spokój

Od 2021 roku przewodniczącym MTK jest Polak, Piotr Hofmański. Prawo międzynarodowe zabrania okupantom przemieszczania ludności cywilnej z terytorium, na którym mieszkają, na inne terytoria - powiedział w nagraniu, opublikowanym przez Trybunał. - Dzieci korzystają ze szczególnej ochrony na mocy Konwencji Genewskiej - podkreślił, zaznaczając jednocześnie, że wykonanie nakazu nie będzie proste. - Jako trybunał, sędziowie wydawali nakazy aresztowania. Wykonanie zależy od współpracy międzynarodowej – powiedział.

MTK osądza osoby fizyczne. W Hadze jest jeszcze Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości sądzący państwa. Ukraina wystąpiła już w nim przeciw Rosji.

Polityka
USA: 37 więźniów uniknie kary śmierci. Tak zdecydował Joe Biden
Polityka
Korea Południowa: Kolejny impeachment? Opozycja grozi premierowi, który jest prezydentem
Polityka
Tym razem Netanjahu może polec. W sądzie trudniej niż na wojnie
Polityka
Donald Trump wysuwa roszczenia wobec Panamy. „Możemy zażądać zwrotu kanału”
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Polityka
Nowy rząd w Reykjaviku. Islandią rządzą kobiety
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku