Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja na Ukrainę. Po 100 dniach wojny Rosjanie kontrolują ok. 20 proc. powierzchni Ukrainy.
Koniec czwartkowej relacji
Na kolejnie doniesienia, dotyczące ukraińskiej walki o wolność, zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.
Wiceszef MSZ: Trzeba dążyć do wyparcia Rosjan z całej Ukrainy, w tym Krymu i całego Donbasu
- Jedyny trwały pokój to taki, w wyniku którego Rosja byłaby niezdolna do wznowienia wojny przez wiele lat. Zawieszenie broni, które forsuje część zachodnich przywódców, nawet kosztem terytorium Ukrainy, oznaczałoby jeszcze gorszy układ niż przed początkiem inwazji 24 lutego - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Czytaj więcej
Chodzi o zniszczenie kryminalnego, bandyckiego i zbrodniczego organizmu, który dziś rządzi Rosją. Wprowadza on w życie masowe plany eksterminacji – podkreśla Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Rzecznik Departamentu Stanu: Ukraina ma pełne prawo do obrony swojego terytorium
Ned Price mówił w czwartek na konferencji prasowej, że Stany Zjednoczone uważają, iż Ukraina ma pełne prawo decydować, jaka będzie reakcja na rosyjską agresję.
Czytaj więcej
- Jeśli Ukraina przestanie dzisiaj walczyć, jutro nie będzie suwerennego, niezależnego państwa ukraińskiego. Jeśli Rosja przestanie dzisiaj walczyć, nie będzie wojny - powiedział Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.
Były premier Rosji: Wojska rosyjskie starają się w jak najmniejszym stopniu zagrażać cywilom
Rosja prowadzi na Ukrainie operację wojskową, której cele są ograniczone, ponieważ atakowane i niszczone są tylko obiekty wojskowe - kłamał w czwartek Dmitrij Miedwiediew w rozmowie ze stacją Al Jazeera,
Czytaj więcej
Rosja prowadzi na Ukrainie operację wojskową, której cele są ograniczone, ponieważ atakowane i niszczone są tylko obiekty wojskowe - powiedział wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew.
Rynek traktuje Rosję jako niemal pewnego bankruta
Komitet Ustaleń ds. Derywatów Kredytowych (CDDC) uznał, że w przypadku rosyjskiego długu rządowego doszło do „zdarzenia kredytowego”, które uprawnia do uruchomienia CDS, czyli kontraktów ubezpieczających inwestorów przed bankructwem dłużnika. Owym „zdarzeniem” był brak spłaty przez Rosję odsetek od obligacji wynoszących zaledwie 1,9 mln dolarów - pisze w „Rzeczpospolitej” Hubert Kozieł.
Ukraina broni się przed najeźdźcą już od stu dni [MAPA]
Władimir Putin wydał rozkaz ataku na Ukrainę 24 lutego 2022. W piątek mija sto dni od tej daty.
Prezydent Ukrainy przyznał odznaczenia państwowe 223 obrońcom
Tradycyjnie poinformował o tym w swoim wieczornym wystąpieniu. 72 ukraińskich obrońców otrzymało odznaczenia pośmiertnie.
Zełenski: Im dłużej trwa wojna, tym bardziej podłe, haniebne i cyniczne rzeczy Rosja na zawsze zapisze w swojej historii
Prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu zwracał uwagę na „potężne ataki ze strony Rosji” na niektóre miasta oraz fakt, iż „armia rosyjska wykorzystuje wszystkie swoje możliwości zbrojne i w ogóle nie liczy ludzi”.
Czytaj więcej
- Sytuacja w Donbasie nie zmieniła się znacząco w ciągu dnia - zapewniał w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Miedwiediew: Stany Zjednoczone wypowiedziały Rosji „wojnę przez pełnomocnika”
- W odpowiedzi na naszą specjalną operację wojskową kraje NATO, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, wypowiedziały nam tak zwaną wojnę przez pośrednika, czyli proxy war, która polega na dostarczaniu Ukrainie ogromnej ilości broni. Starają się w każdy możliwy sposób utrzymać tam militarystyczne nastroje, militarystyczne szaleństwo, aby Ukraina walczyła, do końca, jak mówią teraz, do ostatniego Ukraińca - powiedział w rozmowie ze stacją Al Jazeera wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew.
Były rosyjski prezydent i premier nie wspomniał o tym, że 24 lutego to Rosja napadła na Ukrainę. Stwierdził za to, że interesy Stanów Zjednoczonych czy Europy w związku z wojną nie ucierpią.- 6 milionów ludzi już opuściło Ukrainę, a teraz kraje te ponoszą znaczną część odpowiedzialności za to, co się stało - powiedział.
Zacharowa na liście sankcyjnej USA. Departament Stanu: „To nic osobistego”
Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na kilku rosyjskich ministrów i biznesmenów oraz rzeczniczkę rosyjskiego MSZ Marię Zacharową. Łącznie do listy osób objętych sankcjami dopisano nazwiska 17 Rosjan. Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu, przekazał, że Zacharowa trafiła na listę jako „ważna postać w rosyjskim rządzie”, a nie ze względu na jej „szczególną rolę”.Zapewnił, że w sankcjach wobec Zacharowej nie ma nic „osobistego”.
Miedwiediew grozi Ukrainie: Może utracić dodatkowe terytoria
Ukraińskie władze muszą zrozumieć, że odmowa negocjacji grozi im utratą suwerenności narodowej i muszą myśleć o tym trzeźwo, a nie pod wpływem narkotyków czy innych używek, które są tam używane - powiedział były prezydent i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla telewizji Al-Jazeera. Dodał, że obecne stanowisko Kijowa wiąże się także z „zarówno ofiarami, jak i zniszczeniami”, a docelowo Ukraina może „utracić dodatkowe terytoria”.
Wiadomo już, które rosyjskie banki zostaną odcięte od SWIFT
Szósty pakiet sankcji przewiduje również odłączenie największego rosyjskiego banku Sbierbanku od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Te same ograniczenia dotkną Moscow Credit Bank i Rosselkhozbank. Środki zostaną podjęte po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku UE.
Czytaj więcej
Wiadomo już, które poza Sbierbankiem dwa rosyjskie banki utracą dostęp do międzynarodowego systemu SWIFT. Jeden to państwowy bank rolny, a drugi prywatny bank miliardera.
Dlaczego zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi nie potępił wojny?
Dotychczas Cyryl I nie potępił rozpoczętej przez Rosję agresji na Ukrainę, nie potępił trwającej od trzech miesięcy wojny w prawosławnej Ukrainie. A o związkach Cyryla z Kremlem krążą legendy.
Czytaj więcej
Miliardy dolarów, jacht, apartamenty i wille. Dlaczego zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi nie potępił wojny?
Miedwiediew reaguje na zapowiedź dostaw systemów HIMARS
- Jest całkiem oczywiste, że - jak już zostało powiedziane - jeśli, nie daj Boże, broń ta zostanie użyta przeciwko (obiektom położonym na) terytorium Rosji, w takim przypadku siły zbrojne naszego kraju nie będą miały innego wyboru, jak tylko działać na rzecz pokonania ośrodków decyzyjnych - powiedział były prezydent i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla telewizji Al-Jazeera.
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej powiedział, że jeśli Ukraina zaatakuje obiekty na terenie Rosji, Kreml nie będzie miał innego wyboru, jak tylko podjąć działania na rzecz pokonania ośrodków decyzyjnych.
Systemy HIMARS dla Ukrainy z zasięgiem 70 km czy 300 km?
Siły ukraińskie określą zasięg użycia systemów rakietowych HIMARS - poinformowała ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.
Czytaj więcej
Siły ukraińskie określą zasięg użycia systemów rakietowych HIMARS - poinformowała ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink po złożeniu listów uwierzytelniających prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Według wcześniejszych doniesień Ukraińcy mieli dostać kierowane pociski o zasięgu 70 km, zamiast 300 km.
Zełenski: Europa musi wzmocnić swoją jedność, nadając Ukrainie status kandydata do członkostwa w UE
Europa musi umacniać swoją jedność, m.in. poprzez nadanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w Unii Europejskiej, a wkrótce pełnego członkostwa - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa GLOBSEC w Bratysławie. Według niego jeśli Rosja poczuje, że Europa jest słaba i porzuci Ukrainę, będzie to jeden z największych czynników destabilizujących kontynent.
Około 800 osób ukrywa się w schronach zakładów Azot w Siewierodoniecku
Co najmniej 800 osób, w tym dzieci, ukrywa się w schronach przeciwbombowych w pobliżu zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku, które zostały trafione przez rosyjską rakietę - przekazał w rozmowie z CNN Sehij Haidai, szef ługańskiej administracji. - Są tam miejscowi, których poproszono o opuszczenie miasta, ale odmówili. Są tam też dzieci, ale jest ich niewiele – powiedział urzędnik.
Tajwan zakazał eksportu najnowszych chipów do Rosji
Tajpej zakazało eksportu do Rosji wszystkich nowoczesnych elementów mikroelektronicznych - procesorów, mikrokontrolerów, układów pamięci, przetworników cyfrowo-analogowych. To przełomowa decyzja.
Czytaj więcej
Taipei zakazało eksportu do Rosji wszystkich nowoczesnych elementów mikroelektronicznych - procesorów, mikrokontrolerów, układów pamięci, przetworników cyfrowo-analogowych.
Już nie tylko wojskowe drony Rosji nad Ukrainą
Według szacunków, opracowywanych przez ukraińskie wojsko, Rosjanie stracili do tej pory nad Ukrainą 521 dronów. Z braku takich maszyn, zaczynają wysyłać nad Ukrainę bezzałogowce Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych.
Czytaj więcej
Rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun w codziennym komunikacie zwrócił uwagę, że rosyjskie wojsko traci nad Ukrainą tak dużo bezzałogowców, że najeźdźcy musieli zacząć używać dronów należących do Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych.
Ukraina otrzyma zestawy HIMARS
Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają cztery wyrzutnie polowego systemu rakietowego M142 HIMARS wraz z amunicją (zapewne pakiety pocisków GMLRS M30A1 i M31A1).
Czytaj więcej
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że prezydent Joe Biden zatwierdził uruchomienie kolejnego – jedenastego już – pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości do 700 mln dol.
Węgry długo przeciwne szóstemu pakietowi sankcji. Niemiecka polityk: Pozbawić je głosu w UE
Zaproponowała to Katarina Barley, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego z SPD.
Czytaj więcej
Niemka Katarina Barley, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, wezwała do pozbawienia Węgier prawa głosu w Unii Europejskiej.
Putin nagrodził żołnierza z Osetii Południowej, który zginął na Ukrainie
Ambasador Rosji w Osetii Południowej Marat Kułachmetow we wtorek wręczył rodzie Inala Kortijewa, który zginął na Ukrainie, Order Odwagi, przyznany przez Władimira Putina. Kortijew był dowódcą plutonu w rosyjskiej 4. bazie wojskowej. Zginął na Ukrainie jeszcze w kwietniu.
Strona MSZ Rosji, która doniosła o wręczeniu odznaczenia, nie poinformowała, czy rodzina zmarłego otrzymała jakieś odszkodowanie. Zaznaczyła natomiast, że „spełniając ostatnią wolę zmarłego, Kułachmetow przekazał odznaczenie córce żołnierza”, choć jednocześnie wskazała, że order został nadany pośmiertnie.
Polski rząd chce w tym roku przywrócić połączenie energetyczne z Ukrainą
Ministerstwo klimatu i środowiska chce jeszcze w tym roku uruchomić most energetyczny między Polską a Ukrainą za pomocą linii Rzeszów-Chmielnicka na napięciu 400 kV. Jeszcze w marcu jednak operator sieci przesyłowej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne w projekcie planu rozwoju sieci sugerował, że będzie to możliwe najwcześniej po 2026 r.
Czytaj więcej
Ministerstwo klimatu i środowiska chce jeszcze w tym roku przywrócić połączenie elektroenergetyczne między Polską a Ukrainą za pomocą linii Rzeszów-Chmielnicka na napięciu 400 kV. Jeszcze w marcu jednak operator sieci przesyłowej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne w projekcie planu rozwoju sieci sugerował, że będzie to możliwe najwcześniej po 2026 r.
Ambasador USA na Ukrainie złożyła listy uwierzytelniające prezydentowi Zełenskiemu
- To dla mnie wielki zaszczyt być tutaj, przed historycznym Soborem Sofijskim, i być dzisiaj przyjęta przez waszego prezydenta, prezydenta Zełenskiego, który otrzymał moje listy uwierzytelniające od mojego prezydenta, prezydenta Bidena - powiedziała w czasie briefingu prasowego Bridget Brink.
Ambasador podziękowała Christinie Quinn za jej trzy lata służby na Ukrainie jako chargé d'affaires Stanów Zjednoczonych.
USA nałożyły sankcje na 71 podmiotów z Rosji i Białorusi
Amerykański Departament Handlu nałożył ograniczenia na 71 kolejnych podmiotów prawnych z Rosji i Białorusi w dostępie do sprzętu i technologii wyprodukowanych w USA - poinformował Biały Dom. Środki te „uzupełniają obszerną listę ograniczeń ekonomicznych nałożonych na Rosję za wywołanie niesprowokowanej wojny na Ukrainie”.
Rosjanie znacjonalizowali ukraińskie mienie w obwodzie zaporoskim
Jewhen Balicki, kolaborujący z rosyjskimi najeźdźcami szef obwodu zaporoskiego, wydał dekret o nacjonalizacji ukraińskiego majątku.
Informację o podpisaniu dekretu podała RIA Nowosti, powołując się na wiceszefa rosyjskiej administracji Andrieja Trofimowa. - Dziś szef Administracji Cywilno-Wojskowej Obwodu Zaporoskiego Jewhen Balicki podpisał dekret o nacjonalizacji mienia należącego do Ukrainy - powiedział Trofimow.
Paweł Jabłoński: Jedyny trwały pokój to taki, w wyniku którego Rosja byłaby niezdolna do wznowienia wojny przez wiele lat
- Zawieszenie broni, które forsuje część zachodnich przywódców, nawet kosztem terytorium Ukrainy, oznaczałoby jeszcze gorszy układ niż przed początkiem inwazji 24 lutego - powiedział wiceminister spraw zagranicznych w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Czytaj więcej
- Chodzi o zniszczenie kryminalnego, bandyckiego i zbrodniczego organizmu, który dziś rządzi Rosją - mówi „Rzeczpospolitej” wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.
Patruszew o „groźbie zaostrzenia sytuacji” w Rosji
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej udzielił wywiadu rządowemu dziennikiem „Rossijskaja Gazieta”.
Czytaj więcej
Rada Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej przygotowuje środki blokujące zachodnie próby wywołania kryzysu gospodarczego na pełną skalę w Rosji i pogorszenia sytuacji w kraju - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew .
Niemiecki system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu IRIS-T trafi w Ukrainę
Niemiecki dziennik „Bild" podawał w połowie maja, że Kijów docelowo chciałby „pozyskać" nawet 10 takich zestawów. Miałyby one zapewnić zdolność do zwalczania celów powietrznych w odległości do 40 km od wyrzutni i poruszających się na wysokości do 20 km.
Czytaj więcej
kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Olaf Scholz zapowiedział podczas przemówienia w Bundestagu dostarczenie przez Niemcy Ukrainie rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Diehl Defence IRIS-T. Decyzja zapadła po licznych apelach Kijowa i partii współtworzących z SPD koalicję rządzącą, a także opozycyjnych CDU/CSU.
Szósty pakiet sankcji na Rosję przyjęty przez UE
W ostatniej chwili ambasadorowie UE zgodzili się usunąć z listy osób objętych sankcjami patriarchę Cyryla, stojącego na czele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Domagał się tego premier Węgier Viktor Orbán.
Czytaj więcej
Unia Europejska zatwierdziła szósty pakiet sankcji, w tym częściowy zakaz importu rosyjskiej ropy po tym, jak Węgry wycofały swój sprzeciw, który od tygodni wstrzymywał decyzję w tej sprawie.
„Litewski” Bayraktar TB2 trafi na Ukrainę za darmo
Producent dronów zdecydował się przekazać za darmo maszynę, na którą w publicznej zbiórce w kilka dni zebrano prawie 6 mln euro.
Czytaj więcej
Firma Bayrak poinformowała, że za darmo przekaże Ukrainie bezzałogowca Bayraktar TB2, na który w litewskiej zbiórce zebrano w trzy dni prawie 6 mln euro.
Głośny wybuch w okupowanym przez Rosję Berdiańsku
Jak poinformowała rada miejska, eksplozję można było usłyszeć w pobliżu portu, w okupowanym przez Rosję mieście Berdiańsk w obwodzie zaporoskim. Nie są na razie znane szczegóły dotyczące zdarzenia.
Szef rosyjskiej administracji Chersonia: Władza Federacji Rosyjskiej została ustanowiona tutaj na zawsze
Rosyjska władza w obwodzie chersońskim została ugruntowana na zawsze, a władze robią wszystko, aby ludzie żyli w pokoju i mogli planować swoją przyszłość – zapewniał w czwartek Władimir Saldo, „szef” chersońskiej obwodowej administracji państwowej.
- Obwód chersoński nadal żyje. A działania władz, działania wojska, znajdującego się na terytorium obwodu chersońskiego w wystarczającej liczbie, jasno pokazują, że władza Federacji Rosyjskiej została ustanowiona tutaj na zawsze. robią wszystko, aby ludzie żyli w pokoju, mogli pracować, planować swoją przyszłość, planować przyszłość swoich dzieci, planować swój biznes – mówił w rozmowie ze stroną ukraina.ru kolaborujący z Rosją samozwańczy szef miejscowych władz.
Irlandzki Senat przyjął rezolucję uznającą zbrodnie Rosjan na Ukrainie za ludobójstwo
Senator Mark Daly, przewodniczący Senatu napisał na Twitterze, że "nielegalna inwazja na Ukrainę przez Federację Rosyjską jest Aktem Ludobójstwa". Przyjęty przez Senat Irlandii dokument wzywa do pociągnięcia do odpowiedzialności kierownictwa politycznego Rosji za zbrodnie na Ukrainie, do wzmocnienia sankcji wobec Rosji i kontynuacji działań, które mają zerwać z importem surowców energetycznych z Rosji.
Szwecja udzieli Ukrainie większej pomocy wojskowej i finansowej
W wydanym komunikacie szwedzkie Ministerstwo Finansów podaje, że Szwecja przekaże Ukrainie m.in. pociski przeciwokrętowe, karabiny i broń przeciwczołgową. W związku z pomocą dla Ukrainy Ministerstwo Finansów skierowało do parlamentu prośbę o dodatkowe środki w wysokości 1 mld koron szwedzkich (ok. 100 mln dolarów).
Przedstawiciel wywiadu USA: Putin z pewnością jest chory
- To, czy wkrótce umrze to czysta spekulacja - dodaje rozmówca "Newsweeka" z kręgu wywiadu wojskowego. Zastrzega jednak, że "nie należy czuć się zbyt pewnie" i "wierzyć tylko danym wywiadowczym, które potwierdzają to, czego byśmy chcieli". - On wciąż jest groźny i czeka nas chaos, jeśli umrze. Musimy skupić się na tym. Być gotowi - podkreśla.
Czytaj więcej
Z niejawnego amerykańskiego raportu, który opublikowano pod koniec maja wynika, że Władimir Putin przeszedł w kwietniu terapię w związki z zaawansowaną chorobą nowotworową - podaje amerykański "Newsweek".
Patruszew: Udaremniono próby przeprowadzenia w Rosji "kolorowej rewolucji"
Według Nikołaja Patruszewa dzięki roli Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, wzrosła wydajność państwowych agencji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne oraz przestrzeganie prawa i porządku, i walkę ze zorganizowaną przestępczością, przemytem narkotyków i broni oraz neutralizowaniem zagrożeń w sferze migracyjne.
Czytaj więcej
Nikołaj Patruszew, przewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, w 30. rocznicę jej powstania stwierdził, że dzięki działaniom Rady udało się udaremnić działania obcych służb, które chciały zrealizować "kolorową rewolucję" w Rosji.
Minister o nowym podatku: Albo droga z Europą, albo współpraca z Rosją
- Jeżeli spojrzymy dzisiaj na to, co się dzieje na wschodzie, na agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, to chyba zdajemy sobie wszyscy sprawę, że mamy do wyboru tylko dwie drogi: albo ta droga z Europą i z wolnym światem, przy wszystkich tego minusach, albo współpraca z Rosją - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Łukasz Schreiber, komentując zawarte w KPO zobowiązanie polskich władz do wprowadzenia w Polsce m.in. podatku od pojazdów spalinowych.
Czytaj więcej
W Polsce wprowadzony zostanie nowy podatek od pojazdów spalinowych i wyższa opłata za rejestrację takich aut - wynika z tzw. kamieni milowych zapisanych w KPO. Minister Łukasz Schreiber ocenił, że "to wszystko zostałoby narzucone tak czy inaczej". - Tak samo jak pakiet mobilności - nigdzie się na niego nie godziliśmy, a i tak PE we współpracy z KE to przepchnął - powiedział w Radiu Plus szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Rząd Estonii pozwoli na pracę w kraju uchodźcom z Rosji i Białorusi
Rząd Estonii zdecydował, że będzie wydawać wizy pozwalające na podjęcie pracy w Estonii obywatelom Rosji i Białorusi, którzy zostali przyjęci w Estonii "z przyczyn humanitarnych" - czyli są uchodźcami, w przypadku których powrót do ojczyzny wiązałby się z zagrożeniem zdrowia lub życia.
Część obwodu donieckiego pod "stałym ogniem rakietowym"
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko mówił w czwartek, że niektóre części obwodu donieckiego znajdują się pod "stałym ogniem rakietowym". Ostrzeliwane mają być m.in. miejscowości Bachmut i Słowiańsk. Rosjanie przesuwają się na odcinku Łyman-Izium, aby zająć Słowiańsk i Kramatorsk, a droga z Bachmutu do Lisiczańska jest ostrzeliwana przez wroga - mówił Kyryłenko. Gubernator obwodu ługańskiego mówił też, że spośród 1,6 mln mieszkańców obwodu przed wojną na jego terytorium pozostaje obecnie jedynie 340 tysięcy.
Rosja nie obniży ceny ropy dla nikogo
Kreml zapewnia, że znajdzie się chętny na rosyjską ropę po rynkowych cenach.
Czytaj więcej
Rosja nie będzie sprzedawać ropy ze stratą, ponieważ jeśli popyt gdzieś spada, to gdzie indziej rośnie – poinformował rzecznik Kremla.
Narodowy Bank Ukrainy podniósł główną stopę procentową z 10 do 25 proc.
- Zarząd Narodowego Banku Ukrainy podjął decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej do 25 proc. - poinformował gubernator banku centralnego, Kyryło Szewczenko. Szewczenko dodał, że taki wzrost ma na celu ochronę dochodów uzyskiwanych w hrywnach oraz oszczędności obywateli i zwiększyć atrakcyjność aktywów w hrywnach.
Zełenski: 2 603 miejscowości na Ukrainie musi zostać wyzwolonych z rąk Rosjan
- Na dziś ok. 20 proc. naszego terytorium jest kontrolowane przez okupantów, niemal 125 tys. km2. To znacznie więcej niż wynosi powierzchnia wszystkich krajów Beneluksu razem wziętych (Holandia, Belgia i Lukseburg - red.) - powiedział prezydent Ukrainy występując na forum luksemburskiego parlamentu.
Czytaj więcej
Od początku wojny na Ukrainie ukraińska armia wyzwoliła 1 017 miejscowości, które znalazły się wcześniej pod okupacją Rosji - mówił na forum parlamentu Luksemburga prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Kreml potwierdził, że od miesiąca zięć Jelcyna nie jest już doradcą Putina
Walentin Jumaszew pełnił funkcję społecznego doradcy prezydenta Putina, miał ograniczony wpływ na podejmowanie decyzji przez rosyjskiego prezydenta. Był jednak jednym z ostatnich ogniw łączących administrację Putina z administracją Jelcyna i okresem liberalnych reform wprowadzanych w Rosji w latach 90-tych, gdy kraj próbował otwierać się na Zachód.
Czytaj więcej
Walentin Jumaszew, zięć byłego prezydenta Rosji, Borysa Jelcyna, zrezygnował z roli doradcy Władimira Putina.
Biedroń pisze do Zełenskiego ws. osób transpłciowych, które nie mogą opuścić Ukrainy
Chodzi o osoby transpłciowe objęte poborem (18-60 lat), których - jak pisze Biedroń - "płeć określona jest w dokumentach jako męska".
Zełenski: Rosja okupuje ok. 20 proc. terytorium Ukrainy
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, występując na forum parlamentu Luksemburga stwierdził, że Ukraina stawia opór "niemal całej rosyjskiej armii". - Wszystkie rosyjskie jednostki w gotowości bojowej biorą udział w tej agresji - dodał wyliczając, że linia frontu rozciąga się na długość 1 000 km.
Pieskow: Referenda w obwodach chersońskim i zaporoskim nie będą decyzją Kremla
Rzecznik Kremla stwierdził, że Moskwa kilkukrotnie powtarzała, że to mieszkańcy okupowanych przez Rosjan obwodów ukraińskich zadecydują o swoim losie. - To powinna być decyzja tych ludzi. Aby tak się stało niezbędne jest stworzenie określonych warunków - powiedział Pieskow.
Zełenski dziękuje Luksemburgowi za dostawę broni
Prezydent Ukrainy w wystąpieniu przed parlamentem Luksemburga podziękował władzom i obywatelom tego kraju za dostawy broni na Ukrainę. - Okazaliście solidarność bez nadmiernej biurokracji. Dowiedliście, że wasz potencjał jest potężniejszy niż niektórych, którzy pozostali słabi, pomimo znacznie większej (od Luksemburga - red.) skali geograficznej - mówił Wołodymyr Zełenski, cytowany przez ukraińskie media.
Haidai: Rosjanie nie kontrolują całego Siewierodoniecka
- Obecnie miasto Siewierodonieck jest dla nich najważniejszym celem. Ale w ciągu nocy, która minęła, nie odnieśli sukcesu w Siewierodoniecku, chociaż podają, że zajęli i kontrolują całe miasto. Niestety, naprawdę kontrolują większą część miasta, ale nie kontrolują go całego. Walki trwają - stwierdził gubernator obwodu ługańskiego.
Czytaj więcej
- Sytuacja w obwodzie ługańskim pozostaje trudna, ponieważ rosyjska armia wciąż stara się przełamać linię obrony ze wszystkich stron, aby dotrzeć do Lisiczańska w rejonie Zołotego, Toszkiwki, przełamać linię obrony od Popasnej i Komyszuwahy z jednej strony i Biłohoriwki z drugiej - mówił o przebiegu walk w obwodzie ługańskim Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego.
Ukraina wzywa kraje Zatoki Perskiej do udzielenia jej pomocy finansowej
Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, wezwał państwa arabskie Zatoki Perskiej do udzielenie Ukrainie pomocy finansowej - podaje Ukrinform. - A zaraz po wojnie proponujemy udział w odbudowie naszego kraju. Zapraszamy do przyłączenia się do zakrojonych na szeroką skalę projektów infrastrukturalnych, transportowych i humanitarnych - powiedział Jermak, zwracając się do ministrów spraw zagranicznych państw należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej.
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, podziękował USA za kolejny pakiet pomocy wojskowej
"Zaawansowane amerykańskie systemy uzbrojenia pomogą naszym dzielnym Siłom Zbrojnym bronić ukraińskiej ziemi przed rosyjskimi najeźdźcami" - napisał Kułeba na Twitterze.
Ukraina chce misji ONZ, która ma umożliwić transport zboża z Ukrainy drogą morską
Rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko poinformował, że Ukraina "pracuje z międzynarodowymi partnerami", aby "stworzyć misję z mandatem ONZ", aby "przywrócić żeglowność szlaków (na Morzu Czarnym i Azowskim - red.) i umożliwić eksport ukraińskich produktów rolnych".
Rosgwardia: Nasz żołnierz zginął w starciu, w którym walczył syn brytyjskiej posłanki
Rosgwardia, w oświadczeniu, które cytuje agencja RIA podaje, że "jak wyszło na jaw jednostka Gwardii Narodowej brała udział w starciu z grupą najemników z Wielkiej Brytanii i USA".
Czytaj więcej
Rosyjska Gwardia Narodowa (Rosgwardia) potwierdziła, że jeden z jej żołnierzy zginął w potyczce w Donbasie, w której uczestniczył również syn brytyjskiej posłanki, Ben Grant (jego matka, Helen Grant, jest parlamentarzystką torysów).
Straż Graniczna Ukrainy: Więcej Ukraińców wjeżdża do kraju, niż go opuszcza
1 czerwca z Ukrainy przez granice kraju z UE i Mołdawią wyjechało 30 tys. osób - w tym ponad 19 tys. przekroczyło granicę z Polską. W tym samym czasie granice te w drugą stronę przekroczyło 37 tys. osób, z których ponad 33 tysiące to obywatele Ukrainy - podaje ukraińska Straż Graniczna. 1 czerwca na zachodniej granicy Ukrainy pojawiły się 154 ciężarówki z pomocą humanitarną.
Obwód charkowski: Jedna ofiara rosyjskiego ostrzału
W ciągu ostatniej doby jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych, w wyniku ostrzału przez Rosjan celów w obwodzie charkowskim - informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, na swoim kanale w serwisie Telegram. Synehubow pisze, że w nocy pocisk trafił w szkołę w Charkowie - w wyniku ataku jedna kobieta zginęła, a mężczyzna został ranny.
Przywódca Ługańskiej Republiki Ludowej mówi, że celem jego republiki jest być częścią Rosji
Ługańska Republika Ludowa, podobnie jak Doniecka Republika Ludowa, istnieją od 2014 roku na części terytorium ukraińskiego Donbasu. Obie republiki roszczą sobie prawo do całego terytorium - odpowiednio - obwodu ługańskiego i donieckiego. 21 lutego Rosja formalnie uznała niepodległość obu republik i zawarła z nimi sojusz wojskowy. Dotarcie do granic obwodów ługańskiego i donieckiego było jednym z celów rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się 24 lutego.
Czytaj więcej
Przywódca separatystycznej, samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, quasipaństwowego bytu istniejącego w Donbasie, Leonid Pasecznik stwierdził, że "ostatecznym celem republiki" jest stanie się częścią Rosji.
Rzecznik rządu: Postawa Węgier nas niepokoi
- Jednoznacznie apelujemy do Węgier, by nie blokować tego procesu dalej. Ustalenia na Radzie Europejskiej były jednoznaczne, Polska i inne kraje UE życzą sobie, by jak najszybciej przyjąć ten projekt pakietu sankcji - mówił na konferencji prasowej rzecznik rządu, Piotr Müller, pytany o zablokowanie przez Budapeszt przyjęcia szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Węgry domagają się m.in. by spośród osób objętych sankcjami wykreślić patriarchę Cyryla I.
Czytaj więcej
Węgry wstrzymały finalizację pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, domagając się usunięcia z listy osób sankcjonowanych patriarchy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla.
Wiceminister zdrowia: Nasza pomoc dla narodu ukraińskiego będzie kontynuowana
- My na pewno w okresie odbudowy państwa ukraińskiego pod każdym względem, także pod względem medycznym, będziemy się w to włączać - zadeklarował wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska, odnosząc się do polskiej pomocy dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Po inwazji wojsk rosyjskich Polska wysyła na Ukrainę leki, sprzęt chirurgiczny, inkubatory, karetki pogotowia - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że polska pomoc dla Ukrainy, także pod względem medycznym, będzie kontynuowana również "w okresie odbudowy państwa ukraińskiego".
Ukraina zamawia armatohaubice Krab
- Zamówiona przez Kijów broń – ok. 50 „luf" - miałaby być dostarczona obrońcom Ukrainy w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy.
Czytaj więcej
Polska dostarczy Ukrainie 3 dywizjony najnowszych armatohaubic Krab kal 155 mm, produkowanych w HSW. Dalekosiężna broń, warta ok. 3 mld zł, będzie eksportowana w oparciu o umowę podpisaną 1 czerwca w Kijowie.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 30 miejscowości w Donbasie
W wyniku ostrzału zginęło trzech mieszkańców obwodu donieckiego. Liczba ofiar ostrzału miejscowości w obwodzie ługańskim nie jest na razie znana. Dowództwo Operacji Sił Połączonych na swoim profilu na Facebooku wylicza ostrzelane miejscowości, wśród których są Siewierodonieck i Lisiczańsk, ale też Bachmut, Słowiańsk i Awdijiwka. W wyniku ostrzału zniszczonych lub uszkodzonych zostało 89 budynków cywilnych, w tym 76 bloków mieszkalnych i domów.
Zestawy rakietowe HIMARS nie trafią na linię frontu wcześniej niż trzy tygodnie
Ukraińscy żołnierze będą musieli przejść szkolenie z tego jak używać i jak zajmować się tymi nowoczesnymi zestawami rakietowymi. Takie szkolenie zajmie ok. trzech tygodni - i dopiero wtedy będą mogły zostać wysłane na linię frontu na wschodzie Ukrainy.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone opublikowały szczegóły dotyczące 11 pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, w ramach którego Kijów ma otrzymać m.in. zestawy rakietowe HIMARS.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja straciła na Ukrainie ok. 38 850 żołnierzy, 1 363 czołgi, 3 354 pojazdy opancerzone, 661 zestawów artyleryjskich, 207 wyrzutni rakiet, 95 zestawów przeciwlotniczych, 210 samolotów, 175 śmigłowców, 521 bezzałogowych statków powietrznych, 120 pocisków manewrujących, 2 325 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 51 jednostek sprzętu specjalnego.
Polska ma się angażować w odbudowę obwodu charkowskiego
- Wczoraj w podpisanych dokumentach pomiędzy premierem Polski a premierem Ukrainy znalazło się sformułowanie, że Polska w sposób szczególny zaangażuje się w odbudowę obwodu charkowskiego - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk wyrażając przekonanie, że polskie firmy włączając się w odbudowę na pewno na tym skorzystają.
Czytaj więcej
- Myślę, że powinniśmy się spodziewać w najbliższych tygodniach kolejnych pozytywnych zmian w relacjach polsko-ukraińskich - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, zastrzegając w Polsat News, że to nie tylko kwestia kroków wykonywanych przez Ukrainę. - Będziemy mieli do czynienia za chwilę z wielkim egzaminem, który będzie musiała zdać klasa polityczna ukraińska, ale również polska - dodał.
Norweski rząd zacznie przyjmować na leczenie rannych ukraińskich żołnierzy
Przyjęcie rannych żołnierzy z Ukrainy ma być częścią wkładu Norwegii w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM).
Czytaj więcej
Norweski rząd zdecydował, że zacznie przyjmować do swoich szpitali rannych ukraińskich żołnierzy - poinformowała norweska minister sprawiedliwości, Emily Enger Mel.
Ukraińcy chcą zorganizować wystawę zniszczonych czołgów. Miałaby objechać Europę
Rosjanie marzą o dotarciu ze swoimi czołgami do Atlantyku. Pomożemy im logistycznie – zapowiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow otwierając w Kijowie wystawę zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego.
Czytaj więcej
Według analityków wojskowych Rosja, w ciągu 3 miesięcy wojny, straciła w Ukrainie ogromną liczbę czołgów i wozów bojowych. Ukraińcy chcą, żeby ten zniszczony sprzęt mogli obejrzeć mieszkańcy UE – i zapowiadają wystawę, która miałaby objechać Europę.
Think tank z USA: Rosjanie próbują nacierać na Lisiczańsk, umiarkowane sukcesy
Instytut Studiów nad Wojną w swojej najnowszej analizie dotyczącej sytuacji na Ukrainie pisze, że Rosjanie próbują nacierać na Lisiczańsk z południa i zachodu, aby uniknąć natarcia przez Doniec Siewierski, ale "odnoszą jak dotąd umiarkowane sukcesy".
Nocny atak powietrzny na miejscowość w obwodzie sumskim
Około północy rosyjski samolot wystrzelił trzy rakiety w kierunku miejscowości Krasnopole w obwodzie sumskim. W wyniku ataku trzy osoby zostały ranne, a jeden dom został zniszczony w wyniku bezpośredniego uderzenia rakiety. Kilka innych domów zostało uszkodzonych. Ranni trafili do szpitala - poinformował gubernator obwodu sumskiego, Dmitrij Żywicki.
Słowacja dostarczy osiem samobieżnych haubic Ukrainie
Osiem haubic słowackiej produkcji, Zuzana-2, zostanie przekazanych Ukrainie na podstawie umowy zawartej przez słowacki rząd z producentem haubicy. Zuzana 2 to zmodernizowana wersja haubicy o kalibrze 155 mm Zuzana. Zasięg zmodernizowanej haubicy wynosi ponad 50 km, w zależności od rodzaju używanej amunicji.
Ukraińska brygada zestrzeliła rosyjskiego "drona kamikaze"
Sztab Generalny armii Ukrainy poinformował, że 128. Samodzielna Brygada Piechoty Górskiej zestrzeliła drona KUB-BLA, opracowanego przez koncern Kałąsznikowa "drona kamikaze", używanego do ataków na cele lądowe. Dron spada na cel z powietrza albo ląduje na spadochronie i eksploduje z opóźnieniem.
Prokuratura generalna Ukrainy: Od początku wojny zginęło 261 dzieci
W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 261 dzieci, a ponad 460 zostało rannych - podaje biuro prokurator generalnej Ukrainy. Dane te mogą być niepełne, ponieważ wciąż trwa próba ustalenia liczba nieletnich ofiar wojny na terenach, na których toczą się walki. 31 maja w wyniku ostrzału zginął 12-letni chłopiec, mieszkaniec Iwaniwki w rejonie iziumskim. Prokuratura generalna potwierdziła też, w toku prowadzonych postępowań, śmierć 17 kolejnych dzieci w Mariupolu, który jest obecnie okupowany przez Rosjan. W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych i zniszczonych zostało 1 938 placówek edukacyjnych (w pełni zniszczone zostały 182 takie placówki).
Brytyjski resort obrony: Rosja przejmuje kontrolę nad Siewierodonieckiem
"Rosja przejęła kontrolę nad większą częścią Siewierodoniecka. Główna droga do Siewierodoniecka pozostaje pod kontrolą ukraińską, ale Rosjanie, dzięki dużej koncentracji artylerii, posuwają się naprzód. Nie obywa się to bez kosztów, Rosjanie ponoszą straty" - pisze brytyjski resort obrony w najnowszym komunikacie na temat sytuacji na frontach. Brytyjski resort obrony zwraca uwagę, że zabezpieczenie przepraw przez Doniec Siewierski będzie kluczowe dla rosyjskiej armii po tym, jak zajmie ona obwód ługański i skoncentruje się na walkach w obwodzie donieckim. "Potencjalne przeprawy znajdują się między Siewierodonieckiem a Lisiczańskiem i niedawno zajętym Łymanem. W obu miejscach linia rzeki jest nadal kontrolowana przez ukraińskie wojska, które zniszczyły istniejące tu mosty" - podaje brytyjski resort obrony.
Litwa kupi od Turcji Bayraktary dla Ukrainy
Minister obrony Litwy, Arvydas Anusauskas poinformował, że Litwa podpisała porozumienie z Turcją ws. zakupu dronów Bayraktar, które zostaną przekazane ukraińskiej armii. Anusauskas dodał, że obywatele Litwy w ciągu trzech dni zebrali 6 mln dolarów na drony dla ukraińskiej armii. Zbiórkę środków na Bayraktary dla Ukrainy rozpoczęła wcześniej litewska telewizja Laisvės TV.
Wiceminister w rządzie PiS: Sojusz Polski i Ukrainy może zepchnąć Rosję do Azji
Potencjały Polski i Ukrainy są porównywalne z Rosją - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - Rosja ma takie PKB jak Holandia. Polska i Ukraina mogą stać się państwami o podobnych możliwościach finansowych. Taki silny sojusz polsko-ukraiński może rozdawać karty w Europie Środkowo-Wschodniej i trwale wypchnąć Rosję do Azji. Wtedy Rosja przestanie być brana pod uwagę w grze europejskiej. To strategiczny cel polskiego państwa - stwierdził Horała.
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie dniepropietrowskim
Zełenodolśk, miasto położone w obwodzie dniepropietrowskim i druga miejscowość położona w granicach tego obwodu, Apostołowo, zostały w nocy ostrzelane przez Rosjan z terytorium okupowanego obwodu chersońskiego - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko.
Ołena Zełenska: Oddanie ziemi Rosjanom nie zakończy wojny
- Nawet jeśli oddamy nasze ziemie, agresor nie zatrzyma się na tym, będzie nadal napierał, nadal przeprowadzał więcej i więcej ataków na nasze terytorium - podkreśliła ukraińska Pierwsza Dama.
Czytaj więcej
Zrzeczenie się części terytorium na rzecz Rosji będzie "oddaniem wolności", które nie zakończy inwazji Władimira Putina na Ukrainę - mówi ukraińska Pierwsza Dama, Ołena Zełenska, w rozmowie z amerykańską telewizją ABC.
Ukraińska armia odparła w Donbasie 13 ataków Rosjan w ciągu doby
Sztab Generalny armii Ukrainy informuje, że ukraińska armia zniszczyła w Donbasie dwa czołgi, sześć zestawów artyleryjskich, osiem bojowych wozów piechoty i cztery inne pojazdy. Nad Donbasem zestrzelonych zostało siedem bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10.
Czytaj więcej
"Rosyjski agresor nadal przeprowadza ataki rakietowe i naloty na infrastrukturę wojskową i cywilną na Ukrainie" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie.
Scholz obiecuje Ukrainie zestawy przeciwlotnicze i nowoczesne radary do wykrywania dział
Dzień wcześniej kanclerz Niemiec poinformował o porozumieniu z Atenami, na mocy którego greckie transportery bojowe radzieckiej produkcji trafią do Ukrainy w zamian za dostawy niemieckich wozów pancernych Marder dla greckiej armii.
Czytaj więcej
Berlin ma nadal kłopoty z realizacją planów przekazania na front w Donbasie ciężkiego sprzętu. Zapewnia jednak, że się wywiąże.
Polacy zaczynają oswajać się z wojną, ale narastają obawy związane ze skokiem kosztów
O ile w marcu największą obawą konsumentów była właśnie kwestia wojny, to na przełomie kwietnia i maja ponad 90 proc. gospodarstw domowych przyznało, że najbardziej obawia się odpowiednio: rosnących cen żywności, rosnących cen gazu i elektryczności oraz pogarszania się stanu polskiej gospodarki – mówi Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. "Rzeczpospolita" opisuje badanie GfK jako pierwsza.
Czytaj więcej
Nawet wojna w Ukrainie nie budzi już takich obaw, jak rosnące rachunki za żywność czy energię. 90 proc. gospodarstw domowych już redukuje wydatki.
Wysłannik Kremla oferował secesjonistom z Barcelony ochronę 10 tys. rosyjskich żołnierzy
Victor Terradellas, bliski przyjaciel lidera secesjonistów Carlesa Puigdemonta odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe w rządzie autonomicznym prowincji, wszystko bierze na siebie. W zeznaniach złożonych przed sędzią w Madrycie oświadczył, że to on zorganizował spotkanie 26 października 2017 r. między przywódcą katalońskich nacjonalistów a Nikołajem Sadownikowem, szarą eminencją rosyjskiej dyplomacji.
Czytaj więcej
Wysłannik Kremla oferował secesjonistom z Barcelony ochronę 10 tys. rosyjskich żołnierzy i 500 mld dolarów wsparcia.
Ukraińcy zniszczyli dwie rosyjskie łodzie patrolowe w ujściu Dniepru i Buhu
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że ukraińska armia zniszczyła 1 czerwca dwie rosyjskie łodzie patrolowe klasy Raptor w ujściu Dniepru i Buhu. Jak czytamy motorówki były wykorzystywane do przerzucania grup sabotażowych i żołnierzy rozpoznania. Zostały zatopione w miejscu, w którym je zacumowano, przez ukraińską artylerię i wojska rakietowe. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na południu Ukrainy 27 żołnierzy, a także zestaw przeciwlotniczy, jednostkę artylerii samobieżnej, cztery czołgi T-72, cztery pojazdy opancerzone, trzy ciężarówki, trzy drony i trzy polowe składy amunicji.
Pele apeluje do Putina o zakończenie wojny
Brazylijski piłkarz przypomina przy tym o uścisku dłoni, jaki wymienił z Putinem w Moskwie w 2017 roku.
Czytaj więcej
Pele opublikował w środę apel wzywający Władimira Putina do powstrzymania inwazji na Ukrainę. Słynny brazylijski piłkarz podkreśla, że powstrzymanie wojny zależy od rosyjskiego prezydenta.
Interpol: W związku z wojną może wzrosnąć przemyt broni, w tym używanej przez wojsko
Sekretarz generalny Interpolu, Juergen Stock wezwał 195 państw należących do organizacji, aby te "intensywnie wykorzystywały dostępne bazy danych, by pomóc namierzać broń, np. taką, którą skradziono w innym kraju".
Czytaj więcej
Juergen Stock, sekretarz generalny Interpolu w rozmowie z dziennikarzami Anglo-Amerykańskiego Stowarzyszenia Prasowego stwierdził, że "nie ma wątpliwości" iż w związku z wojną na Ukrainie wzrośnie przemyt nielegalnej broni.
Holandia zwiększa wydatki na obronność o 5 mld euro
Holenderski rząd ogłosił największy wzrost wydatków na obronność od zakończenia zimnej wojny. Minister obrony Holandii, Kajsa Ollongren oświadczyła, że "zagrożenia w świecie i wojna na Ukrainie pokazują, że pokój i bezpieczeństwo nie mogą być brane za coś pewnego". Holandia przeznaczy dodatkowe środki na obronność m.in. na zakup sześciu nowych myśliwców piątej generacji F-35, a także na podwojenie liczby swoich bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Reaper - z czterech do ośmiu. Dzięki wzrostowi wydatków na obronność w 2024 i 2025 roku budżet obronny Holandii osiągnie postulowany przez NATO poziom 2 proc. PKB.
Wielka Brytania przekaże Ukrainie wyrzutnie rakiet M270 z amunicją o zasięgu 80 km
- Ponieważ rosyjska taktyka się zmienia, zmieniać musi się też nasze wsparcie dla Ukrainy. Te wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet umożliwią naszym ukraińskim przyjaciołom lepszą obronę przed brutalnym wykorzystaniem przez Rosję artylerii dalekiego zasięgu, którą wojska Putina wykorzystują do równania z ziemią miast - oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace.
Czytaj więcej
Minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace, zapowiedział, że jego kraj wyśle wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet Ukrainie, by pomóc jej odeprzeć rosyjską inwazję.
Siewierodonieck: Ukraińcy przeprowadzają kontrataki, biorą jeńców
Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły próbne kontrataki w Siewierodoniecku. Do niewoli dostało się sześciu rosyjskich żołnierzy - poinformował gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, na swoim profilu na Facebooku. "Nie stawiajcie krzyżyka na Siewierodoniecku! Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły próbne kontrataki i wzięły sześciu jeńców" - napisał Haidai. Jednocześnie gubernator obwodu ługańskiego poinformował, że Rosjanie kontrolują obecnie ok. 80 proc. powierzchni Siewierodoniecka, w tym jego wschodnie dzielnice. Na ulicach wciąż trwają walki. Haidai wyraził nadzieję, że informacje uzyskane w czasie przesłuchania wziętych do niewoli jeńców "pomogą odepchnąć orków z miasta". Haidai wyraził też przekonanie, że ukraińska armia będzie walczyć o Siewierodonieck do końca. Gubernator obwodu ługańskiego zapewnił też, że znajdujący się po drugiej stronie Dońca Siewierskiego Lisiczańsk pozostaje pod ukraińską kontrolą.
Cztery osoby zginęły w wyniku ostrzału celów w obwodzie donieckim
W ciągu ostatniej doby cztery osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych, w wyniku ostrzału przez Rosjan celów w obwodzie donieckim - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z danych przekazanych przez Kyryłenkę wynika, że łącznie, w obwodzie donieckim, od początku rosyjskiej inwazji, zginęło 461 cywilów a 1 202 zostało rannych. Gubernator obwodu donieckiego zaznacza, że obecnie nie można ustalić dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołonowasze - tylko w tym pierwszym mieście, według szacunków Ukraińców, zginęło ok. 22 tysięcy cywilów.
Atak rakietowy na cel w obwodzie lwowskim. Są ranni
Gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki, w środę wieczorem napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że rosyjska rakieta trafiła element infrastruktury transportowej na terenie obwodu. "Dwie osoby zostały ranne. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach" - podkreślił.