System no fault nie oznacza bezkarności lekarza

Zdjęcie z personelu odpowiedzialności za zdarzenia niepożądane nie wywoła poczucia bezkarności, a zagwarantuje warunki do skutecznego niesienia pomocy - uważa samorząd lekarski.

Publikacja: 31.01.2023 15:32

System no fault nie oznacza bezkarności lekarza

Foto: Adobe Stock

Organizacja krytycznie ocenia założenia procedowanego obecnie w Sejmie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. W tym kontekście wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz Komor podczas wtorkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę na niepokojące zjawiska, wśród których wskazał zamykanie oddziałów szpitalnych powodowane brakiem lekarzy specjalistów. To z kolei tworzy lukę pokoleniową, bo średni wiek specjalisty to obecnie 58 lat wzwyż. Przyczyny tych zjawisk wiceprezes widzi w obawach młodych co do wyboru dalszej ścieżki zawodowej. Wskazał, że lekarze boją się, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem będzie można obarczyć ich winą na każdy błąd, nawet niezawiniony – a więc i pociągnąć ich za to do odpowiedzialności karnej.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego