Elon Musk chce teraz wejść z kontrolą do Rezerwy Federalnej

Elon Musk uważa, że polityka pieniężna Rezerwy Federalnej (Fed) wymaga zmian. Dlatego chce przeprowadzić tam audyt.

Publikacja: 23.02.2025 19:44

Elon Musk chce teraz wejść z kontrolą do Rezerwy Federalnej

Foto: AFP

Nie chodzi tutaj o to, czy Fed właściwie gospodaruje majątkiem Stanów Zjednoczonych, ponieważ jego kontrolą — czyli nadzorem nad 6,8 biliona dolarów — akurat zajmuje się ktoś inny. Najbogatszy człowiek świata ma natomiast wątpliwości, czy decyzje Fed dotyczące polityki pieniężnej są właściwe.

Audyt w Fed? Elon Musk: Jak najbardziej!

Elon Musk zapytany w ostatni czwartek, podczas spotkania amerykańskich konserwatystów, czy nie uważa, czy nie warto byłoby zaudytować Rezerwy Federalnej odpowiedział: Oczywiście, że tak. Jak najbardziej!”. I była to kolejna twierdząca wypowiedź Muska na ten temat tylko w ciągu kilku ostatnich dni.

Czytaj więcej

Ta kluczowa firma Elona Muska była na dnie. Uratował ją Donald Trump

Bo pomysł wejścia z kontrolą do Fed wcale nie jest nowy. Elon Musk zaczął się na ten temat wypowiadać po uwadze Donalda Trumpa, który podpisał dokument, w którym oczekuje od banku centralnego poluzowania kontroli nad największymi bankami w USA. Ten dokument daje urzędnikom niespotykane dotychczas kompetencje nad niezależnymi regulatorami, takimi jak Federalna Komisja Handlu czy Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, chociaż w swoich założeniach miał nie dotyczyć Rezerwy Federalnej.

I nie jest to pierwsze takie podejście administracji Donalda Trumpa. W 2015 roku Republikanie chcieli już audytu Fedu. Wtedy konkretnie chodziło o to, że zmiany stóp procentowych miałyby być poddawane pod głosowanie w Kongresie. Ostatecznie jednak ustawa nie była procedowana, chociaż Republikanie nie odpuścili i w 2024 roku dwóch senatorów,  Chuck Grassley z Iowa i Rand Paul z Kentucky, próbowali z nią wrócić. Ale znów bez sukcesu.

Były prezes Fedu ostrzega

„Wiem z pierwszej ręki, że Fed ustala wysokość stóp procentowych posługując się najlepszymi informacjami technicznymi, a decyzje o wysokości stóp procentowych są podejmowane na podstawie dostępnych informacji technicznych i nie bierze się tam pod uwagę ani polityki, ani lobbystów. I jestem również przekonany, że mieszanie polityki do podejmowanie decyzji dotyczących polityki pieniężnej nie doprowadzi do dobrych skutków” — pisał w 2015 roku Ben Bernanke, prezes Fed w czasie prezydentury Baracka Obamy.

Czytaj więcej

Magdalena Biejat: Niech Elon Musk wytłumaczy się z upadku szczątków rakiety Falcon 9 w Polsce

Ale druga prezydentura Trumpa wyraźnie tchnęła nowego ducha w ocenę decyzji Fedu dotyczących polityki pieniężnej. Bo kiedy w ostatnim tygodniu jeden z internautów na platformie X zasugerował, że polityka Fedu powinna zostać poddana głębokiemu i kompletnemu audytowi, Musk był zachwycony tym pomysłem.

„Wszystkie aspekty działalności rządu muszą być transparentne i poddane ocenie ludzi. I to bez wyjątku, w tym także Rezerwy Federalnej” — napisał wtedy Musk.

Wall Street już się niepokoi

Ostatecznie jednak nie wiadomo, czy Musk i jego DOGE zdecydują się na audytowanie Fedu. Amerykanie już teraz zadają sobie pytanie,  jak się miałaby taka akcja w sytuacji, kiedy bank centralny musi być niezależny.

Głosy, jakie odezwały się z Wall Street już teraz są bardzo krytyczne. — Niezależny Fed jest dobry dla amerykańskiej gospodarki, co z kolei jest korzystne dla każdego Amerykanina — komentował pogłoski o zamiarach Muska Roger Ferguson, który był wiceprezesem rady gubernatorów Fedu. A na ten temat w podobnym tonie wypowiadali się wcześniej prezesi wielkich amerykańskich banków — Brian Moynihan z Bank of America i Peter Orszag z Lazarda.

Zapędy Elona Muska temperuje także sekretarz skarbu Scott Bessent

Sekretarz skarbu Scott Bessent zapewnił, że nie ma jakichkolwiek planów ingerowania w niezależność Fedu. — Moim zdaniem decyzje dotyczące polityki pieniężnej powinny być podejmowane w sposób niezależny — mówił Scott Bessent na spotkaniu z republikańskimi senatorami.

Nie chodzi tutaj o to, czy Fed właściwie gospodaruje majątkiem Stanów Zjednoczonych, ponieważ jego kontrolą — czyli nadzorem nad 6,8 biliona dolarów — akurat zajmuje się ktoś inny. Najbogatszy człowiek świata ma natomiast wątpliwości, czy decyzje Fed dotyczące polityki pieniężnej są właściwe.

Audyt w Fed? Elon Musk: Jak najbardziej!

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Trzy lata wojny: Ukraińska gospodarka funkcjonuje zaskakująco dobrze
Gospodarka
Kabel bałtycki ponownie uszkodzony. Szwecja stawia służby na baczność
Gospodarka
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny na Ukrainie?
Gospodarka
Tyle Polska wyda na obronność w 2026 roku. Idziemy na rekord
Gospodarka
Miękka siła Polski nadal słaba. USA, Chiny i Wielka Brytania na podium, silna Rosja