Projekt zakłada zmniejszenie minimalnej ilości wyborców, dla których można utworzyć obwód wyborczy – z 500 do 200. Wójtowie i grupy 5 proc. wyborców z danego obwodu będą mogli wnosić o podział obwodu i utworzenie oddzielnego lokalu wyborczego (jeśli jest taka możliwość).
Decyzje komisarzy wyborczych będą zaskarżalne bezpośrednio do wojewódzkich sądów administracyjnych, a nie jak obecnie do Państwowej Komisji Wyborczej.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 r.
Zmiany mają według uzasadnienia projektu ułatwić udział w wyborach osobom z terenów wiejskich pozbawionych komunikacji publicznej, ale także mniej mobilnym (ze względu na wiek czy niepełnosprawność). Obecnie często muszą one głosować w innej miejscowości. Osoby z niepełnosprawnościami oraz powyżej 60. roku życia zyskają prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego (tam, gdzie nie ma gminnego przewozu pasażerskiego). By tak się stało, trzeba zgłosić do wójta wniosek do 15. dnia przed głosowaniem (do 5. przed drugą turą). Pozostałym wyborcom transport będzie przysługiwał z wyznaczonych przystanków, jeśli najbliższy regularny przystanek znajduje się dalej niż 1,5 km od lokalu. Finansowanie transportu zapewni wojewoda.
Kolejne zmiany zakładają zniesienie podziału na komisje do przeprowadzenia wyborów oraz do ustalenia ich wyników. Wszystkim będzie się zajmowała jedna komisja. Mają być też wprowadzone rozwiązania uniemożliwiające liczenie głosów w podgrupach. Ma to pozwolić na ocenę ważności każdego głosu przez wszystkich członków komisji. Choć zwiększy to transparentność, wydłuży również czas liczenia głosów, a co za tym idzie, opóźni ogłoszenie wyników.