Na przełomie stycznia i lutego 2025 r ma być gotowy ostateczny projekt dotyczący weryfikacji neosędziów w sądach powszechnych – poinformował we wtorek dziennikarzy Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości. MS pod wpływem opinii Komisji Weneckiej zmienia pierwotny projekt w tej sprawie. Nie będzie automatycznie cofać sędziów na niższe (wcześniej zajmowane) stanowiska. Teraz planuje podzielić ich na trzy grupy: zieloną, żółtą i czerwoną. Resort zmienił jednak zasady przyporządkowania do tych grup.
Czytaj więcej
Pomysły Adama Bodnara na oznaczanie "kategorii" sędziów kolorami przywodzą na myśl dzielenie przedszkolaków na grupy. Degradacje sędziowskie i lekceważenie wskazań Komisji Weneckiej to z kolei poważne zagrożenia dla niezawisłości sędziowskiej.
Podział tzw. nęosedziów na trzy grupy. Znamy szczegóły
Pierwsza grupa – zielona – obejmie asesorów, znajdą się w niej także asystenci i referendarze. Oni z racji swojej sytuacji są w stanie przejść weryfikację pozytywnie. To osoby, których gonił termin do awansu na sędziego, a w przypadku asesorów rola obecnej, kwestionowanej Krajowej Rady Sądownictwa była w tym procesie ograniczona do minimum. Podobnie jest z absolwentami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Mieli oni zarezerwowane etaty w sądach, a ich udział w konkursie przed obecną Krajową Radą Sądownictwa dotyczył jedynie przejrzenia wyniku egzaminu, który zdawali.
– Nikt ich nie oceniał – tłumaczy Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.
I dodaje, że o awansie do sądów decydowały przede wszystkim wyniki egzaminu.