Sąd o przeniesieniu sędzi: Piotr Schab działał poza prawem

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia wydał wyrok, w którym sąd ocenił karne przenoszenie sędziów do innych wydziałów przez prezesów sądów z nadania ministra Zbigniewa Ziobry.

Publikacja: 30.07.2024 16:06

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab (C) oraz zastępca Rzecznika Dyscyplina

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab (C) oraz zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Michał Lasota (L)

Foto: PAP/Rafał Guz

dgk

W OKO.press Mariusz Jałoszewski nazywa wyrok precedensowym. Dotyczy on sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Po 30 latach orzekania w wydziale karym, została ona od sierpnia  2022 r. przeniesiona do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych. Wcześniej decyzją ówczesnego wiceprezesa Sądu Apelacyjnego Przemysława Radzika wydaną w imieniu prezesa Schaba (obaj są do dziś rzecznikami dyscyplinarnymi sędziów sądów powszechnych) przeniesiono dwie inne sędzie z wydziału karnego: Ewę Gregajtys i Ewę Leszczyńską-Furtak.

Czytaj więcej

Sędzie z Warszawy pozywają Schaba i Radzika za zsyłkę do innego wydziału

Przenosin dokonano bez ich zgody. Wszystkie sędzie odebrały to jako represję. Tym bardziej, że oprócz karnego wytoczono im też postępowania dyscyplinarne.  Represyjny charakter decyzji o przeniesieniu potwierdził zresztą sam Piotr Schab. W odpowiedzi na list I prezes SN, która wstawiła się za sędziami przyznał, że sędzie zostały przeniesione za kwestionowanie statusu neo-sędziów.  

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia ocenił teraz, że przymusowe przeniesienie sędzi Piekarskiej-Drążek naruszyło przepisy ustawy o ustroju sądów powszechnych, które regulują, kiedy można przenieść sędziego. A zatem sędzia nie została skutecznie przeniesiona i „nieprzerwanie pozostała sędzią II wydziału karnego z przysługującymi z tego tytułu wszystkimi prawami i obowiązkami w ramiach mianowania na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie”. Decyzja Schaba zaś „nie mogła wpływać na prawa i obowiązki służbowe sędzi Piekarskiej-Drążek”.

Łódzki sąd orzekł też, że sędzia Piekarska-Drążek mogła odmawiać orzekania z neo-sędziami, ponieważ  europejskie trybunały i polski  SN zakwestionowały legalność neo-KRS, która nominuje wadliwych neo-sędziów.

Wszystkie karnie przeniesione sędzie od roku znów orzekają w wydziale karnym. Prezes Schab wycofał się z decyzji o zsyłce. Jak zauważa dziennikarz OKO.press, wyrok z Łodzi nie jest jednak bezprzedmiotowy. Rehabilituje sędzię Piekarską-Drążek przyznając jej rację i potwierdza jej status jako sędziego wydziału karnego. Może być także podstawą do pociągnięcia Piotra Schaba do odpowiedzialności cywilnej, karnej i dyscyplinarnej.

 

 

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?