Aktualizacja: 23.08.2021 19:17 Publikacja: 23.08.2021 16:50
Foto: Adobe Stock
Sprawa obywatela Egiptu, który przybył do Polski przez Paryż, dotarła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Cudzoziemiec legitymował się ważnym paszportem, wydanym przez władze Egiptu, oraz wizą Schengen, wydaną przez władze Francji w Kairze. Wiza, uprawniająca do wielokrotnego wjazdu do państw strefy Schengen i 30-dniowego pobytu, została wydana w celu turystycznym: wizyty u rodziny lub przyjaciół. Termin jej ważności upływał 9 lutego 2018 r. Jednak 6 lutego 2018 r. komendant placówki granicznej wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu oraz o zakazie ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw Schengen. Warunki jego pobytu w Polsce okazały się bowiem niezgodne z deklarowanym celem turystycznym. Cudzoziemiec sam oświadczył, że rzeczywistym powodem przybycia do Polski nie były względy turystyczne, lecz zamiar podjęcia nauki języka polskiego. Dokonał nawet wpłaty za naukę w szkole w Krakowie oraz nadał w placówce pocztowej wniosek o pobyt czasowy na terytorium Polski. Wszystkie te okoliczności opisał w m.in. odwołaniach do szefa Urzędu do spraw Cudzoziemców oraz w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Kiedy WSA ją oddalił, wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Argumentował, że podany cel pobytu oznacza główny cel, poza którym dopuszczalne są cele uboczne, jak właśnie nauka języka polskiego na krótkim kursie.
Jakie wykształcenie ma osoba po liceum, która nie zdawała matury? Czy osoba, która ukończyła studia, ale nie obroniła pracy dyplomowej, ma wykształcenie wyższe? Warunki uzyskania wykształcenia określone są między innymi w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę incydentalną Szymona Hołowni, która ma być receptą na ewentualny kryzys wyborczy. Zgodnie z nią o ważności najbliższych wyborów orzekać będzie 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Przestrzenie przeznaczone na najem komercyjny w ramach działalności gospodarczej podatnika mogą być opodatkowane stawką dla budynków mieszkalnych, jeśli służą trwałemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych posiadacza lokalu.
Jeżeli płatnik wypłaca należności z tzw. innych źródeł, to nie jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na PIT. Ma jedynie obowiązek informacyjny, tj. obowiązek wystawienia informacji PIT-11 o wysokości uzyskanego przychodu. Na obowiązek ten nie ma wpływu wysokość miesięcznej zaliczki z tego tytułu, nawet gdy wynosi ona zero zł.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Posłowie pracują nad zmianami dotyczącymi zatrudnienia cudzoziemców, modyfikacjami związanymi z wydawaniem wiz studenckich oraz przepisami mającymi zachęcić obcokrajowców o wysokich kwalifikacjach do przyjazdu do Polski.
Spółka, której tylko pośrednim jedynym udziałowcem są kościelne osoby prawne, nie ma prawa do zwolnienia w CIT.
Skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego rozstrzygnie, w jaki sposób należy liczyć przedawnienie wynikające z kodeksu pracy, gdy w grę wchodzi skarga nadzwyczajna.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
Jeśli w ugodzie sądowej pozwany pracodawca i pracownik zgodzili się na zmianę prawną kwalifikacji zwolnienia z pracy z dyscyplinarki na rozwiązanie umowy za porozumieniem, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie nie korzysta ze zwolnieniu z PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas