Omawiana kwestia wynikła w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków którzy przez wiele lat żyli oddzielnie i w praktyce nie gromadzili wspólnie zasobów finansowych.
Wiele lat w separacji, małżonkowie gromadzili majątki odrębnie
Małżonkowie ci pozostawali w separacji faktycznej od połowy lat 80-tych XX w. Po 1989 r. mąż zgromadził znaczny majątek zakładając na bazie reprywatyzowanego przedsiębiorstwa firmę, która stała się źródłem jego dużych dochodów, przyczyniających się do stanu majątku wspólnego. W tym okresie małżonkowie byli cały czas formalnie małżeństwem, ale pozostawali w faktycznej separacji i każde z nich odrębnie zaspokajało swoje potrzeby, zarządzało posiadanymi zasobami finansowymi i samodzielnie funkcjonowało, bez wsparcia współmałżonka.
Wreszcie kobieta wystąpiła o podział majątku wspólnego małżeńskiego i sąd rejonowy w 2022 r. ustalił jej udział w majątku wspólnym na 1/10, natomiast udział męża na 9/10, a Sąd Okręgowy w Warszawie w 2023 r. werdykt ten utrzymał.
Czytaj więcej
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Przypomnijmy, że kodeks rodzinny w art. 43 stanowi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, ale z ważnych powodów każdy z nich może żądać, żeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.