Po rozwodzie 90 proc. majątku dla męża. Sąd: długo żyli oddzielnie

Faktyczna separacja małżonków może wpłynąć na podział ich majątku wspólnego po formalnym rozstaniu. Nie zawsze ma być "po równo", dysproporcja może być znaczna. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego.

Publikacja: 04.01.2025 15:42

Po rozwodzie 90 proc. majątku dla męża. Sąd: długo żyli oddzielnie

Foto: Adobe Stock

Omawiana kwestia wynikła w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków którzy przez wiele lat żyli oddzielnie i w praktyce nie gromadzili wspólnie zasobów finansowych.

Wiele lat w separacji, małżonkowie gromadzili majątki odrębnie

Małżonkowie ci pozostawali w separacji faktycznej od połowy lat 80-tych XX w. Po 1989 r. mąż zgromadził znaczny majątek zakładając na bazie reprywatyzowanego przedsiębiorstwa firmę, która stała się źródłem jego dużych dochodów, przyczyniających się do stanu majątku wspólnego. W tym okresie małżonkowie byli cały czas formalnie małżeństwem, ale pozostawali w faktycznej separacji i każde z nich odrębnie zaspokajało swoje potrzeby, zarządzało posiadanymi zasobami finansowymi i samodzielnie funkcjonowało, bez wsparcia współmałżonka.

Wreszcie kobieta wystąpiła o podział majątku wspólnego małżeńskiego i sąd rejonowy w 2022 r. ustalił jej udział w majątku wspólnym na 1/10, natomiast udział męża na 9/10, a Sąd Okręgowy w Warszawie w 2023 r. werdykt ten utrzymał.

Czytaj więcej

Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów

Przypomnijmy, że kodeks rodzinny w art. 43 stanowi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, ale z ważnych powodów każdy z nich może żądać, żeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Kobieta nie pogodziła się werdyktem niższych instancji (dodajmy, że rzadko odstępującym od zasady podziału dorobku małżeńskiego po połowie) i odwołała się do Sądu Najwyższego ale ten wyroku niższych instancji nie zmienił.

Sąd Najwyższy: udziały małżonków w majątku wspólnym nie muszą być równe. Ważne kto przyczynił się do jego powstania

Sąd Najwyższy przypomniał, że zgodnie art. 43 § 2 k.r.o. warunkiem ustalenia przez sąd nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek: istnienia ważnych powodów oraz przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu. SN wskazał, że fakt pozostawania małżonków w separacji nie jest samodzielnie wystarczająco ważnym powodem uwzględnienia wniosku o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, zwłaszcza gdy spowodował ją (zawinił) małżonek występujący z takim żądaniem. Jednak fakt ten należy uwzględniać, jako istotny element oceny, gdy chodzi o separację długotrwałą, utrzymywaną decyzją obojga małżonków, którzy przez cały czas jej trwania gospodarowali w pełni samodzielnie i żadnego majątku wspólnie nie gromadzili.

Istotna może być tu proporcja obu okresów w małżeństwie - tego realnego (aż do momentu gdy uległ rozpadowi) i faktycznej separacji. Nie jest przy tym wykluczone, że ustalenie nierównych udziałów zapadnie na korzyść małżonka winnego w praktyce rozkładu pożycia małżeńskiego.

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie

Sąd Najwyższy: Co wpływa na ustalenie nierównych udziałów w majątku majątku?

- Ważnymi powodami są takie okoliczności, które z punktu widzenia zasad współżycia społecznego sprzeciwiają się przyznaniu jednemu z małżonków korzyści z tej części majątku wspólnego, do powstania której ten małżonek się nie przyczynił – wskazał w konkluzji uzasadnienia sędzia Roman Trzaskowski.

Chodzi zatem właśnie o długotrwałą separację małżonków, podczas której, za ich obopólnym porozumieniem, każdy z nich gospodarował samodzielnie i dorabiał się niejako na własny rachunek, skoro w rezultacie takiego porozumienia majątek wspólny pochodzi wyłącznie z dochodów jednego z małżonków uzyskanych w czasie, kiedy drugi z nich nie przyczyniał się do jego powstania.

- Wtedy też względy natury etycznej sprzeciwiają się ustaleniu równych udziałów – podkreślił w konkluzji sędzia Trzaskowski.

Sygn. akt I CSK 147/24

Opinia dla "Rzeczpospolitej"

Anisa Gnacikowska, adwokat

Zasadą jest, że każdy z małżonków ma równe udziały w majątku wspólnym. Aby każdy mógł oczekiwać połowy majątku jaki zgromadzili w czasie wspólności małżeńskiej majątkowej konieczne są wspólne ich starania w powstaniu tego majątku. Poprzez ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym można dokonać podziału majątku z uwzględnieniem szczególnych sytuacji takich jak długoletnia separacja faktyczna. Innym sposobem doprowadzenia do sprawiedliwego podziału majątku wspólnego jest możliwość ustalenia rozdzielności małżeńskiej majątkowej z datą wsteczną obejmującą okres separacji faktycznej i tym samym niewliczania do majątku wspólnego dorobku małżonków po ustaniu wspólnego pożycia.

Omawiana kwestia wynikła w sprawie o podział majątku wspólnego małżonków którzy przez wiele lat żyli oddzielnie i w praktyce nie gromadzili wspólnie zasobów finansowych.

Wiele lat w separacji, małżonkowie gromadzili majątki odrębnie

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay