Dwuletnie dziecko śmiertelnie porażone prądem w domu podczas swoich urodzin; czterolatka wypada z kolejki SKM, podróżując z rodzicami; półtoraroczny chłopiec wypada z okna swojego mieszkania, w trakcie kiedy mama szykuje obiad dla całej rodziny – to tylko nieliczne, ostatnie tragiczne wypadki dzieci, które były pod opieką rodziców lub opiekunów. Sprawa jest poważna, bowiem za narażenie dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.
Czytaj więcej
Prawnicy są zgodni, że zabranie dzieci na wycieczki wysokogórskie może narazić je na niebezpieczeństwo, zaś dla samych opiekunów skończyć się problemami z prawem.
Przepisy karne i konsekwencje dla rodziców
Zasady odpowiedzialności karnej reguluje art. 160 par. 2 kodeksu karnego.
– Rodzice ponoszą odpowiedzialność karną za narażenie dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, co do tego nie ma wątpliwości – mówi adwokat Marta Lech.
Kwalifikowana odmiana takiego przestępstwa zachodzi wówczas, gdy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo. Surowsza odpowiedzialność sprawcy tej kwalifikowanej odmiany przestępstwa, określona w art. 160 par. 2 kodeksu karnego, związana jest z rolą, jaką pełni wobec dziecka, a więc gwaranta jego bezpieczeństwa.