Bezterminowe prawa jazdy są dziś takie tylko z nazwy. Przepisy określają dokładnie datę, od której stracą one swoją ważność.
Bezterminowe prawo jazdy traci ważność
Od 19 stycznia 2013 r. nie wydaje się bezterminowych praw jazdy. Dokumenty wydane po tej dacie mają okres ważności określony na 15 lat. Choć może się zdarzyć, że ze względu na wydaną opinię lekarską, mogą mieć jeszcze krótszą datę ważności. Pewne jest zaś to, że nigdy data ta nie jest dłuższa niż 15 lat.
Powodów do radości nie mają też kierowcy, którzy dokumenty dostali przed 19 stycznia 2013 r. Wraz z tamtą nowelizacją określono bowiem także datę ważności ich dokumentów. Wszystkie starsze prawa jazdy trzeba będzie wymienić do 2033 r.
Dokument prawa jazdy a uprawnienia do prowadzenia pojazdów
I tu ważna uwaga. Przepisy dotyczą samych dokumentów prawa jazdy, a nie wydanych uprawnień do prowadzenia pojazdów. A to oznacza, że jeśli ktoś dostał już bezterminowe uprawnienia, wymiana dokumentu nic nie zmieni. Nie jest to jednak oczywiste dla wszystkich urzędników. Zdarzyły się już przypadki, gdy kierowcy po wymianie bezterminowych dokumentów odbierali nowe prawa jazdy z określoną datą ważności ich uprawnień.
W takiej sytuacji znalazł się kierowca z Rzeszowa, który miał bezterminowe prawo jazdy kat. B i C, ale postanowił poszerzyć swoje uprawnienia. Gdy po zdaniu egzaminu złożył wniosek o wymianę dokumentu (aby na nowym mieć dopisane nowe uprawnienia), starosta wpisał mu datę ważności dla wszystkich uprawnień. Od tej pory jego dotąd bezterminowe prawo jazdy kat. C stało się prawem jazdy wydanym na 15 lat. Kierowca nie zgodził się z taką interpretacją. Sprawa trafiła do sądu, który przyznał mu rację.