Organizacja hybrydowego nauczania w jednej klasie nie jest jednak łatwa.
– Podwójnych lekcji, osobno stacjonarnych dla uczniów zaszczepionych i zdalnych dla tych objętych kwarantanną, prowadzić się nie da. Mamy ograniczoną liczbę nauczycieli, którzy mają określony czas pracy. Wprawdzie zajęcia dla uczniów na nauczaniu zdalnym mogą być transmitowane, ale obraz z kamerki nie obejmie całej klasy. Nauczyciel nie będzie też w stanie nawiązać kontaktu z uczącymi się zdalnie. Zajęcia online ograniczą się więc do odsłuchania lekcji prowadzonej w szkole i rozwiązania kart pracy. Innego wyjścia nie ma. Co więcej, w ten sposób nie można organizować lekcji dla uczniów z klas I–III – mówi Aneta Stankiewicz, dyrektor SP nr 152 w Łodzi. I dodaje, że w najmłodszych klasach można ewentualnie prowadzić lekcje stacjonarne i online na zmianę – jeden dzień dla dzieci w szkole, a następny dla tych w domach. Trzeba jednak zorganizować wówczas opiekę dla uczniów uczęszczających do szkoły.
Niepłatna opieka
Jeżeli szkoła zorganizuje lekcje stacjonarne dla uczniów nieobjętych kwarantanną, szansę na zasiłek opiekuńczy na dziecko do ósmego roku życia będą mieli wyłącznie rodzice, którzy nie zaszczepili dzieci. Zgodnie z prawem musi bowiem dojść do zamknięcia szkoły, by rodzicowi przysługiwał zasiłek.
Wyjątkowo w związku z obecną sytuacją epidemiczną oraz koniecznością organizacji nauki i opieki dla dzieci do ósmego roku życia przyjęto, że za zamknięcie placówki należy uważać również zamknięcie jednej klasy lub grupy przedszkolnej. Pozwoliło to na przyznanie świadczenia rodzicom w związku z koniecznością zapewnienia opieki dzieciom nieobjętym kwarantanną, które nie mogą uczęszczać do placówek z powodu ich częściowego zamknięcia w związku z wystąpieniem Covid-19.
– Jeżeli jednak w placówce dla części dzieci zostaną zorganizowane zajęcia stacjonarne, warunek „zamknięcia szkoły" nie będzie spełniony. Ponadto zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku konieczności sprawowania przez rodzica osobistej opieki nad dzieckiem. Dlatego gdy szkoła lub inna placówka nie jest zamknięta, tj. dziecko ma możliwość uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych zapewnionych przez placówkę, nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego – wyjaśnia Małgorzata Czerepak, rzecznik prasowy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia ośmiu lat w przypadku m.in. nieprzewidzianego zamknięcia szkoły.