Dodatkowy urlop do 15 tygodni. Nowe przepisy wchodzą w życie w marcu

19 marca 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzają dodatkowy urlop macierzyński. Dotyczą one rodziców wcześniaków lub dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Opiekunom przysługiwać będzie maksymalnie do 15 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

Publikacja: 16.02.2025 08:12

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków. Nowe przepisy od marca

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków. Nowe przepisy od marca

Foto: Adobe Stock

Za sprawą nowych przepisów Kodeksu pracy rodzice wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu okres pobytu w szpitalu nie będzie skracał czasu, który rodzice mogą spędzić z dzieckiem w domu w ramach standardowego urlopu macierzyńskiego. Zmiany zaczną obowiązywać od 19 marca 2025 roku.

Komu będzie przysługiwał uzupełniający urlop macierzyński?

Z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie, a także tych, które po przyjściu na świat musiały zostać w szpitalu dłużej ze względu na stan zdrowia. Ustawa przewiduje dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni. Jego długość będzie zależeć od okresu hospitalizacji oraz tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub jego wagi po urodzeniu. Będzie on przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych:

  • przed 28. tygodniem ciąży lub ważących nie więcej niż 1000 gramów
  • między 28. a 36. tygodniem ciąży
  • po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, ale wymagających hospitalizacji od 5. dnia po narodzinach

Czytaj więcej

Ważne zmiany w limitach dla młodych emerytów. Można stracić nie tylko 13. emeryturę

Od czego będzie zależała długość dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Uzupełniający urlop macierzyński do 15 tygodni po porodzie będzie przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które ważą nie więcej niż 1000 gramów. Liczba tygodni będzie uzależniona od okresu hospitalizacji dziecka – na zasadzie za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu rodzice będą mogli otrzymać tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Na uzupełniający urlop macierzyński do 8 tygodni mogą natomiast liczyć rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28. i przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży, których waga jest większa niż 1000 gramów. W tym przypadku również będzie obowiązywać zasada - tydzień urlopu za tydzień pobytu w szpitalu.

Ta sama długość, czyli maksymalnie 8 tygodni dodatkowego urlopu, będzie przysługiwała rodzicom dziecka, które urodziło się po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, ale będzie wymagało hospitalizacji od 5. dnia po porodzie do 8. tygodnia po porodzie. Warunkiem skorzystania z dodatkowego urlopu będzie to, by pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.

Czytaj więcej

Niższa kwota 13. emerytury? Ci seniorzy mogą starać się o zwrot zaliczki

Jak ubiegać się o dodatkowy urlop macierzyński?

Wnioski o dodatkowy urlop macierzyński będzie można składać u pracodawcy. Trzeba to zrobić w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Należy dołączyć zaświadczenie lekarskie zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko, jego wadze oraz okresie pobytu w szpitalu.

Urlop będzie przysługiwał matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym. Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.

Zmiana oczekiwana przez rodziców wcześniaków

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiana była postulowana przez samych rodziców wcześniaków i to dzięki ich zaangażowaniu powstał projekt ustawy.

Według danych Światowej Organizacja Zdrowia, co dziesiąty noworodek jest wcześniakiem. W Polsce około 20 tys. dzieci rocznie rodzi się przedwcześnie lub musi być hospitalizowanych po urodzeniu, to około 60 dzieci każdego dnia. W skrajnych przypadkach średni czas hospitalizacji dzieci urodzonych przedwcześnie wynosi 92 dni. Często wymagają późniejszej rehabilitacji i kontynuacji leczenia.

Za sprawą nowych przepisów Kodeksu pracy rodzice wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu okres pobytu w szpitalu nie będzie skracał czasu, który rodzice mogą spędzić z dzieckiem w domu w ramach standardowego urlopu macierzyńskiego. Zmiany zaczną obowiązywać od 19 marca 2025 roku.

Komu będzie przysługiwał uzupełniający urlop macierzyński?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce