Za sprawą nowych przepisów Kodeksu pracy rodzice wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu okres pobytu w szpitalu nie będzie skracał czasu, który rodzice mogą spędzić z dzieckiem w domu w ramach standardowego urlopu macierzyńskiego. Zmiany zaczną obowiązywać od 19 marca 2025 roku.
Komu będzie przysługiwał uzupełniający urlop macierzyński?
Z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie, a także tych, które po przyjściu na świat musiały zostać w szpitalu dłużej ze względu na stan zdrowia. Ustawa przewiduje dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni. Jego długość będzie zależeć od okresu hospitalizacji oraz tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub jego wagi po urodzeniu. Będzie on przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych:
- przed 28. tygodniem ciąży lub ważących nie więcej niż 1000 gramów
- między 28. a 36. tygodniem ciąży
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, ale wymagających hospitalizacji od 5. dnia po narodzinach
Czytaj więcej
Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów. Dotyczą one tych seniorów, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują. Jeśli ich dodatkowe zarobki przekroczą dozwoloną kwotę, ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić prawo do świadczeń, łącznie z 13. emeryturą.
Od czego będzie zależała długość dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Uzupełniający urlop macierzyński do 15 tygodni po porodzie będzie przysługiwał rodzicom dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które ważą nie więcej niż 1000 gramów. Liczba tygodni będzie uzależniona od okresu hospitalizacji dziecka – na zasadzie za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu rodzice będą mogli otrzymać tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego.