Prezes Głównego Urzędu Statystycznego co kwartał ogłasza wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Te dane mają istotne znaczenie dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i dorabiają do pobieranego świadczenia. Wiadomo już, jakie limity dodatkowych zarobków będą obowiązywać od marca.
Limity dorabiania do emerytury lub renty. Kogo obowiązują?
Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń. Limity dorabiania do emerytury lub renty obowiązują pracujących rencistów i młodszych emerytów. Dotyczy to zarobków z pracy objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, czyli np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy z działalności pozarolniczej.
W przypadku przekroczenia obowiązujących limitów dorabiania ZUS może zmniejszyć lub zawiesić:
- emeryturę;
- emeryturę pomostową;
- rentę socjalną;
- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
- rentę z tytułu niezdolności do pracy;
- rentę rodzinną;
- rentę inwalidy wojskowego, jeżeli niezdolność do pracy nie ma związku ze służbą wojskową oraz rentę rodzinną po inwalidzie wojskowym
Czytaj więcej
Osoby, które w 2024 roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Mają na to czas do końca lutego.