Ważny komunikat PFRON. Dotyczy orzeczeń o stopniu niepełnosprawności

PFRON wydał komunikat przypominający o obowiązujących zasadach i terminach przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Podano również ważne informacje dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.

Publikacja: 13.02.2025 06:26

31 marca tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności przedłużone w związku z epidemią COVID-19

31 marca tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności przedłużone w związku z epidemią COVID-19

Foto: Adobe Stock

31 marca 2025 r. tracą ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, których ważność przedłużono w związku z epidemią Covid-19. Orzeczenia z terminem ważności do 30 września 2024 przedłużono na mocy specjalnych przepisów. Warunkiem wydłużenia ważności orzeczenia było złożenie przed 30 września wniosku o wydanie nowego orzeczenia.

Komunikat PFRON. Ważność orzeczeń o niepełnosprawności

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wydał komunikat przypominający o zasadach przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Jak przypomina PFRON, orzeczenia, których ważność wygasła 30.09.2024 r. lub później, mogą być przedłużane zgodnie z art. 6bb ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Według zapisów ustawy, orzeczenie pozostaje ważne do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia, jeśli wniosek o nowe orzeczenie został złożony w czasie ważności poprzedniego orzeczenia. Istnieje jednak ważny limit czasowy: przedłużenie ważności nie może trwać dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca po dacie określającej ważność orzeczenia. PFRON przypomina również, że przedłużenie uprawnień związanych z niepełnosprawnością do czasu wydania nowego orzeczenia jest możliwe dzięki specjalnemu zaświadczeniu. Dokument ten – potwierdzający terminowe złożenie wniosku o nowe orzeczenie – jest wystawiany przez przewodniczącego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Czytaj więcej

PFRON daje pieniądze na budowę domów dla osób z niepełnosprawnościami. Termin wydłużony do końca marca

Przedłużenie orzeczenia bez zaświadczenia. Czy jest możliwe?

Zgodnie z informacjami podanymi przez PFRON zaświadczenie, które określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia, jest podstawowym dokumentem potwierdzającym na bieżąco przedłużenie poprzedniego orzeczenia. Oceny możliwości przedłużenia poprzedniego orzeczenia można również dokonać opierając się o treść poprzedniego i nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Takie wyjaśnienie pochodzi z informacji podanych przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z wyjaśnieniem Biura, poprzednie orzeczenie może zostać przedłużone do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia, jeżeli:

  • z treści poprzedniego i nowego orzeczenia wynika, że wniosek o wydanie nowego orzeczenia złożono przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia,
  • nowe ostateczne orzeczenie wydano przed upływem ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia.

Poprzednie orzeczenie może zostać przedłużone do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia, jeżeli:

  • z treści poprzedniego i nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynika, że wniosek o wydanie nowego orzeczenia został złożony przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia,
  • nowe ostateczne orzeczenie zostało wydane po upływie ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej ważność poprzedniego orzeczenia.

Czytaj więcej

Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?

Ważne informacje dla pracodawców

PFRON przypomina, że pracodawcy korzystający z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami muszą otrzymać zaktualizowaną dokumentację. Aby nadal korzystać z finansowego wsparcia, należy uzyskać od pracownika:

  • kopię zaświadczenia potwierdzającego, że pracownik złożył już wniosek o nowe orzeczenie i określającego termin ważności poprzedniego orzeczenia,
  • oraz kopię nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, gdy pracownik je już otrzyma.

Pracodawca musi uzyskać od pracownika informację o wydaniu kolejnego, ostatecznego orzeczenia, aby zakończyć przedłużenie poprzedniego. Jak wyjaśnia PFRON, informacja ta jest niezbędna m.in. w przypadkach przyznania niższego (niż na poprzednim orzeczeniu) stopnia niepełnosprawności lub braku wskazania tzw. schorzeń szczególnych.

Czytaj więcej

Nowe dane o kontrolach pracowników na L4. Kiedy ZUS wstrzymuje wypłatę zasiłku?

Ważność orzeczenia a refundacja składek ZUS/KRUS

W przypadku przedsiębiorców lub rolników z niepełnosprawnościami (lub opłacających KRUS za niepełnosprawnego domownika) w celu przedłużenia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (własnego lub domownika) należy złożyć w PFRON:

  • kopię zaświadczenia potwierdzającego, że został złożony już wniosek o nowe orzeczenie i określającego termin ważności poprzedniego orzeczenia,
  • oraz kopię nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, gdy zostanie już wystawione.

PFRON będzie wymagać dokumentacji w celu prawidłowego zakończenia ważności poprzedniego orzeczenia. Jeżeli Fundusz otrzyma nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale nie otrzyma zaświadczenia - przeanalizowane zostanie poprzednie i nowe orzeczenie w celu ustalenia czy przedłużenie poprzedniego orzeczenia jest możliwe.

31 marca 2025 r. tracą ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, których ważność przedłużono w związku z epidemią Covid-19. Orzeczenia z terminem ważności do 30 września 2024 przedłużono na mocy specjalnych przepisów. Warunkiem wydłużenia ważności orzeczenia było złożenie przed 30 września wniosku o wydanie nowego orzeczenia.

Komunikat PFRON. Ważność orzeczeń o niepełnosprawności

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy seniorzy dostaną 13. emeryturę. Komu nie przysługuje świadczenie?
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur i rent w 2025 r. GUS podał ważny wskaźnik
Nieruchomości
Syndyk i sąd pozbawili ponad 100 rodzin dojazdu do domu. Jest wyrok SN
Praca, Emerytury i renty
ZUS ostrzega przed błędami we wnioskach o rentę wdowią. Dwie najczęstsze pomyłki
Praca, Emerytury i renty
Dręczyła go żona. Wyjechał na leczenie do Meksyku, to doniosła do ZUS. Zdecydował sąd