31 marca 2025 r. tracą ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, których ważność przedłużono w związku z epidemią Covid-19. Orzeczenia z terminem ważności do 30 września 2024 przedłużono na mocy specjalnych przepisów. Warunkiem wydłużenia ważności orzeczenia było złożenie przed 30 września wniosku o wydanie nowego orzeczenia.
Komunikat PFRON. Ważność orzeczeń o niepełnosprawności
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wydał komunikat przypominający o zasadach przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Jak przypomina PFRON, orzeczenia, których ważność wygasła 30.09.2024 r. lub później, mogą być przedłużane zgodnie z art. 6bb ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Według zapisów ustawy, orzeczenie pozostaje ważne do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia, jeśli wniosek o nowe orzeczenie został złożony w czasie ważności poprzedniego orzeczenia. Istnieje jednak ważny limit czasowy: przedłużenie ważności nie może trwać dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca po dacie określającej ważność orzeczenia. PFRON przypomina również, że przedłużenie uprawnień związanych z niepełnosprawnością do czasu wydania nowego orzeczenia jest możliwe dzięki specjalnemu zaświadczeniu. Dokument ten – potwierdzający terminowe złożenie wniosku o nowe orzeczenie – jest wystawiany przez przewodniczącego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
Czytaj więcej
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wydłużył termin składania wniosków w II etapie naboru do programu „Samodzielność - Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe (WSM). WSM to program w ramach którego mają powstawać domy w których będą mogły żyć osoby z niepełnosprawnościami, wymagające wysokiego poziomu wsparcia.
Przedłużenie orzeczenia bez zaświadczenia. Czy jest możliwe?
Zgodnie z informacjami podanymi przez PFRON zaświadczenie, które określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia, jest podstawowym dokumentem potwierdzającym na bieżąco przedłużenie poprzedniego orzeczenia. Oceny możliwości przedłużenia poprzedniego orzeczenia można również dokonać opierając się o treść poprzedniego i nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Takie wyjaśnienie pochodzi z informacji podanych przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Zgodnie z wyjaśnieniem Biura, poprzednie orzeczenie może zostać przedłużone do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia, jeżeli: