Budowa domów dla osób z niepełnosprawnościami. PFRON wydłuża termin składania wniosków

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wydłużył termin składania wniosków w II etapie naboru do programu „Samodzielność - Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe (WSM). W ramach programu WSM mają powstawać domy, w których będą mogły żyć osoby z niepełnosprawnościami, wymagające wysokiego poziomu wsparcia.

Publikacja: 05.02.2025 06:45

Domy funkcjonujące w ramach Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych (WSM) mają być dostosowane do p

Domy funkcjonujące w ramach Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych (WSM) mają być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Foto: Adobe Stock

Nowa data graniczna, do której będą przyjmowane wnioski do programu, to 31 marca 2025 r., godz. 23.59. Ocena przesłanych wniosków będzie odbywać się na bieżąco, jednak ostateczny termin rozpatrzenia dokumentacji to 16 maja 2025 roku. Programu Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych (WSM) ma na celu stworzenie infrastruktury składającej się z kilku odrębnych zespołów mieszkalnych, która służyć ma zapewnieniu niezależności osobom z niepełnosprawnościami w zakresie stylu życia i codziennych czynności.

Program został przyjęty w 2022 r. i w tym samym roku odbył się nabór wniosków do pierwszej edycji programu. Druga edycja wystartowała w 2024 r. Wyniki pierwszego etapu naboru wniosków ogłoszono 21 listopada 2024 r. Po rozpatrzeniu wniosków do drugiego etapu przeszło 29 organizacji (z czego sześć warunkowo). Wśród nich są m.in. Fundacja Synapsis w Warszawie, Fundacja L'Arche w Śledziejowicach, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.

Jak będą wyglądać Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe?

W każdym domu WSM zamieszkać ma jednocześnie od 2 do 12 osób, które będą wspierane przez specjalistów pomagających w niezależnym życiu ich mieszkańców. Wszyscy domownicy będą mieli prawo do oddzielnego mieszkania, z możliwością wspólnego zamieszkania ze wskazaną przez siebie osobą, będącą mieszkańcem WSM, pod warunkiem podpisania wspólnej umowy najmu lub użyczenia.

Czytaj więcej

Na jakie wsparcie może liczyć osoba chora i niezdolna do pracy?

W pełni wyposażone mieszkania w domu WSM przystosowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami będą składać się z pokoju dziennego, kuchni oraz dużej łazienki. Łączna powierzchnia każdego mieszkania to nie mniej niż 25 metrów kwadratowych. Ponadto, w zależności od projektu, WSM-y wyposażone zostaną w części wspólne takie jak np. jadalnie, sale ćwiczeń, sale do rehabilitacji itp.

Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe budowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. PFRON sprawuje nadzór nad prawidłową realizacją inwestycji.

Kto może zamieszkać w WSM?

Mieszkańcami Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych mogą być osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagające wysokiego poziomu wsparcia, które podpiszą umowę na wynajem lub użyczenie mieszkania od organizacji, która wybudowała WSM.

Czytaj więcej

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.

Wysoki poziom wsparcia oznacza od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia w decyzji wydanej przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Rekrutacji do WSM dokonać mają organizacje realizujące program WSM, bez udziału PFRON, na ogólnych zasadach określonych w dokumentach programowych tych organizacji. Pobyt, zakres i rodzaj usług realizowanych w WSM mają być regulowane zapisami umowy zawartej pomiędzy mieszkańcem WSM i organizacją prowadzącą placówkę. Pierwsza umowa jest na 1 rok, kolejna na czas nieokreślony.

Ile będzie kosztował pobyt w WSM? Jak starać się o miejsce w takim domu?

Finansowanie Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych w dużej części zapewniać ma PFRON. Udział w kosztach utrzymania mieszkania w WSM pokrywany ma być także przez mieszkańca, w wysokości do 50 proc. jego dochodów. Osoba z niepełnosprawnością, wyrażająca chęć zamieszkania we wspomaganej społeczności mieszkaniowej powinna skontaktować się z przedstawicielem organizacji zarządzającej WSM. To te organizacje mają udzielać szczegółowych informacji dotyczących podpisania umowy najmu lub użyczenia mieszkania.

Podatki
Ulga rehabilitacyjna 2024/2025. Komu przysługuje i co można odliczyć od PIT?
Praca, Emerytury i renty
Rośnie kwota dodatku do emerytury z ZUS. Zmiany od marca 2025
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS