Nowa data graniczna, do której będą przyjmowane wnioski do programu, to 31 marca 2025 r., godz. 23.59. Ocena przesłanych wniosków będzie odbywać się na bieżąco, jednak ostateczny termin rozpatrzenia dokumentacji to 16 maja 2025 roku. Programu Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych (WSM) ma na celu stworzenie infrastruktury składającej się z kilku odrębnych zespołów mieszkalnych, która służyć ma zapewnieniu niezależności osobom z niepełnosprawnościami w zakresie stylu życia i codziennych czynności.
Program został przyjęty w 2022 r. i w tym samym roku odbył się nabór wniosków do pierwszej edycji programu. Druga edycja wystartowała w 2024 r. Wyniki pierwszego etapu naboru wniosków ogłoszono 21 listopada 2024 r. Po rozpatrzeniu wniosków do drugiego etapu przeszło 29 organizacji (z czego sześć warunkowo). Wśród nich są m.in. Fundacja Synapsis w Warszawie, Fundacja L'Arche w Śledziejowicach, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.
Jak będą wyglądać Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe?
W każdym domu WSM zamieszkać ma jednocześnie od 2 do 12 osób, które będą wspierane przez specjalistów pomagających w niezależnym życiu ich mieszkańców. Wszyscy domownicy będą mieli prawo do oddzielnego mieszkania, z możliwością wspólnego zamieszkania ze wskazaną przez siebie osobą, będącą mieszkańcem WSM, pod warunkiem podpisania wspólnej umowy najmu lub użyczenia.
Czytaj więcej
Jeżeli w wyniku wypadku, pożaru, powodzi czy innego niespodziewanego zdarzenia losowego ktoś dozn...
W pełni wyposażone mieszkania w domu WSM przystosowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami będą składać się z pokoju dziennego, kuchni oraz dużej łazienki. Łączna powierzchnia każdego mieszkania to nie mniej niż 25 metrów kwadratowych. Ponadto, w zależności od projektu, WSM-y wyposażone zostaną w części wspólne takie jak np. jadalnie, sale ćwiczeń, sale do rehabilitacji itp.