Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) realizuje programy, które skupiają się m.in. na likwidacji barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach programu wsparcie finansowe może trafić zarówno do osób indywidualnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Kluczowym celem dofinansowania jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępnej, bezpiecznej przestrzeni – zarówno w warunkach domowych, jak i w przestrzeni publicznej.
Dostosowanie przestrzeni dla osób niepełnosprawnych. Kto może wnioskować?
O dofinansowanie może starać się osoba dorosła, posiadająca orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadku dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności wniosek składa rodzic lub opiekun prawny. Warunek dodatkowy to trudności w poruszaniu się. Dofinansowanie ma ułatwić adekwatne dostosowanie przestrzeni, w tym np. mieszkania, łazienki. Pomoc finansową może uzyskać właściciel nieruchomości lub użytkownik wieczysty. Jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości, musi uzyskać zgodę na remont lub przebudowę od właściciela lokalu.
Czytaj więcej
Uzyskanie prawa jazdy kategorii B to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Część osób może ubiegać...
Warunkiem wykluczającym z udziału w programie są m.in. zaległości wobec PFRON. Z dofinansowania wykluczone są również osoby, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku były stroną umowy o dofinansowanie ze środków PFRON, a umowa została rozwiązana z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy.
Likwidacja barier architektonicznych. Na co można uzyskać dofinansowanie?
Jak precyzuje portal gov.pl, bariera architektoniczna to „wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym”. W ramach dofinansowania PFRON można zatem m.in. wykonać podjazd lub windę dla osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o dofinansowanie do remontu mieszkania lub jego części np. łazienki. Przebudowa ma umożliwić łatwiejsze, bardziej bezpieczne poruszanie się po mieszkaniu. W przypadku remontu łazienek likwidacją bariery architektonicznej będzie np. przerobienie wanny na tzw. mokrą łazienkę (dostosowany prysznic z uchwytami, elementy antypoślizgowe, poręcze). Jeżeli remont dotyczy mieszkania, dostosowaniem będzie np. montaż podłogi antypoślizgowej lub poszerzenie drzwi.