Co dalej z ulgami? 1 kwietnia te orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność

Orzeczenia o niepełnosprawności, których termin został przedłużony w związku z pandemią Covid-19, wkrótce stracą ważność. Dotyczy to również kart parkingowych przysługujących osobom z niepełnosprawnością. Ważność obu dokumentów kończy się po 31 marca 2025 roku.

Publikacja: 27.03.2025 06:51

Te orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność 1 kwietnia. Chodzi także o karty parkingowe

Te orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność 1 kwietnia. Chodzi także o karty parkingowe

Foto: Adobe Stock

Przedłużone orzeczenia o niepełnosprawności, które miały wygasnąć 30 września 2024 roku, ostatecznie stracą ważność 1 kwietnia 2025 roku. Warunkiem ich przedłużenia było złożenie wniosku o nowe orzeczenie przed utratą terminu ważności.

Dlaczego część orzeczeń o niepełnosprawności traci ważność?

Z dniem 1 kwietnia 2025 roku ważność stracą orzeczenia o niepełnosprawności, które na mocy ustawy zostały przedłużone do 30 września 2024 roku. Przepisy przewidywały, że jeśli uprawniona osoba przed upływem tego terminu złoży wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia w miejskim lub powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, to poprzednie będzie obowiązywać do czasu wydania nowego dokumentu. Orzeczenia osób, które nie złożyły wniosku w wyznaczonym terminie, wygasły 1 października 2024 roku.  Zgodnie z ustawą wydłużenie nie może jednak trwać więcej niż 6 miesięcy. Oznacza to, że jeśli do 31 marca 2025 roku nie zostanie wydane nowe orzeczenie, poprzednie straci ważność. Kwestię tę wyjaśnił na swoje stronie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:

"Jeśli posiadasz orzeczenie, którego ważność (...) jest wydłużona do 30 września 2024 r. i złożysz do tego dnia wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, to Twoje orzeczenie będzie mogło być przedłużone (...) do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia. Wydłużenie nie może trwać jednak dłużej niż o kolejnych 6 m-cy, czyli do 31.03.2025 r."

Czytaj więcej

Czy pracodawca może zmusić pracownika do przejścia na emeryturę? Co mówi prawo?

Do czego uprawnia orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności daje szereg uprawnień, które w przypadku nieważności dokumentu można stracić. Są to między innymi:

  • świadczenia finansowe, takie jak zasiłek pielęgnacyjny
  • zniżki w komunikacji miejskiej
  • dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych i sprzętu rehabilitacyjnego
  • dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego
  • ulgi podatkowe
  • możliwość korzystania z karty parkingowej, uprawniającej do parkowania na specjalnie wyznaczonych miejscach

Zachowanie ciągłości statusu osoby niepełnosprawnej jako pracownika ma również wpływ na otrzymywanie pomocy skierowanej do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Czytaj więcej

Karta Dużej Rodziny w 2025 roku. Od 1 marca zmiana stawki

Ważność stracą także karty parkingowe

Po 31 marca 2025 roku ważność stracą także karty parkingowe przysługujące osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności, wydłużone na mocy tych samych przepisów.

Za parkowanie bez uprawnień w miejscu wyznaczonym dla osób z niepełnosprawnością grozi mandat w wysokości 800 zł i 6 punktów karnych. Natomiast za parkowanie z nieważną kartą w razie kontroli trzeba się liczyć z karą w wysokości 1200 zł i 6 punktów karnych.

Dlaczego przedłużono ważność orzeczeń do 31 marca 2025 roku?

W związku z wygasającą 30 września 2024 r. ważnością orzeczeń, które zostały wydłużone ustawą z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, konieczne było przygotowanie regulacji umożliwiających zachowanie statusu osób niepełnosprawnych w czasie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia.

Czytaj więcej

Ci pacjenci mają prawo do wizyty u lekarza bez kolejki. To duża grupa osób

Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która zakładała wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy. Warunkiem było złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia. Zgodnie z szacunkami dotyczyło to ok. 400 tys. osób.

Co dalej z wygasającymi orzeczeniami o niepełnosprawności?

Chociaż z przepisów wynika, że wydanie orzeczenia o niepełnosprawności nie powinno trwać dłużej niż dwa miesiące od złożenia kompletnego wniosku, nawet w przypadku skomplikowanych spraw, to w praktyce bywa, że na uzyskanie orzeczenia trzeba czekać dłużej. Kolejki oczekujących wydłużyły się zwłaszcza po pandemii.

Przepisy przedłużające ważność orzeczeń miały na celu zapobiec sytuacji, w której zbyt duża liczba wniosków przeciążyłaby pracę zespołów orzekania, wydłużając dodatkowo czas oczekiwania. Ostateczny termin jednak właśnie upływa. Nie wiadomo na razie jak zostanie rozwiązany problem, w przypadku wygaśnięcia orzeczeń. Nie ma informacji o kolejnym wydłużeniu terminu ich ważności.

Przedłużone orzeczenia o niepełnosprawności, które miały wygasnąć 30 września 2024 roku, ostatecznie stracą ważność 1 kwietnia 2025 roku. Warunkiem ich przedłużenia było złożenie wniosku o nowe orzeczenie przed utratą terminu ważności.

Dlaczego część orzeczeń o niepełnosprawności traci ważność?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Cudzoziemcy
Co oznacza zawieszenie prawa do azylu w praktyce?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Praca, Emerytury i renty
Nie tylko 13. emerytura. Te osoby dostaną kolejne dodatkowe świadczenie
Sądy i trybunały
Sądy coraz wolniejsze, a Polacy nie skarżą przewlekłości. Co jest powodem?
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Spadki i darowizny
Deregulacja przed notariuszem? Trzeba usunąć niepotrzebne zaświadczenie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście