Dodatkowe świadczenie zwane 13. emeryturą jest wypłacane w pierwszej połowie roku – głównie wraz z kwietniowymi świadczeniami, choć osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają ją w maju. Wypłacana jest przez ZUS, KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA oraz Wojskowe Biura Emerytalne MON. Uprawniona do „trzynastki” jest zdecydowana większość emerytów i rencistów, bez względu na wysokość ich świadczenia.
Ile wynosi 13. emerytura?
13. emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że wskaźnik waloryzacji w 2025 roku wyniesie 105,5 proc. Świadczenia zostaną więc podniesione o 5,5 proc., co oznacza, że najniższa emerytura – a tym samym także trzynasta emerytura – od 1 marca 2025 roku wyniesie 1878,91 zł.
Czytaj więcej
13. emerytura nie jest zwolniona z podatku dochodowego. Tym samym emerytom są z niej pobierane zaliczki. Niektórzy z nich mogą jednak otrzymać ich zwrot w następnym rocznym zeznaniu podatkowym.
Świadczenia niższe niż minimalna emerytura. Ile wyniesie „trzynastka”?
Niektórzy świadczeniobiorcy otrzymują świadczenia w wysokości niższej od minimalnej emerytury. Czy więc otrzymają także 13. emeryturę w niższej kwocie? Jak informuje ZUS, w przypadku osób uprawnionych do emerytury w wysokości niższej niż najniższa emerytura, emerytury częściowej, renty socjalnej w zmniejszonej wysokości czy też rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w wysokości niższej od najniższej emerytury – 13. emerytura przysługuje w pełnej wysokości. Niezależnie więc od wysokości pobieranego świadczenia, kwota „trzynastki” będzie równa wysokości najniższej emerytury.