ZUS ostrzega przed błędami we wnioskach o rentę wdowią. Dwie najczęstsze pomyłki

Renta wdowia, czyli zbieg świadczeń, wzbudza duże zainteresowanie. Wielu seniorów zdecydowało się już na złożenie wniosku – głównie osobiście w placówkach ZUS-u. Problemem są jednak pojawiające się błędy. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Publikacja: 09.02.2025 08:15

Seniorzy składają wnioski o rentę wdowią i popełniają błędy

Seniorzy składają wnioski o rentę wdowią i popełniają błędy

Foto: Tomasz / Adobe Stock

Jak poinformowała Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego, cytowana przez serwis samorzad.gov.pl, seniorzy uprawnieni do renty wdowiej mają czas do końca lipca na złożenie wniosku i nie jest istotne to, czy zrobią to teraz, czy za miesiąc, ponieważ wypłata świadczenia rozpocznie się właśnie w lipcu. Istotne jest, by wniosek był wypełniony bezbłędnie.

Błędy we wnioskach o rentę wdowią: Na co zwracać uwagę?

Choć czasu jest jeszcze dość dużo, to wielu seniorów złożyło wniosek o rentę wdowią tuż po tym, jak tylko udostępniono taką możliwość. Pośpiech jednak sprawia, że dokument ten nierzadko wypełniany jest błędnie. Bardzo istotne jest dokładne zapoznanie się z treścią i wypełnienie wszystkich rubryk. Przeoczenia i błędne odpowiedzi na pytania mogą być jednoznaczne z negatywną decyzją albo przedłużeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia.

Czytaj więcej

Ile renty wdowiej dostaniesz? ZUS uruchomił specjalny kalkulator

Najczęściej wnioskodawcy błędnie wypełniają rubryki znajdujące się na trzeciej stronie wniosku, w oświadczeniu wnioskodawcy. Bardzo często przy informacji „Mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekują na decyzję w tej sprawie” seniorzy odpowiadają „nie”, a jest to jednoznaczne z tym, że nie spełniają warunku do uzyskania renty wdowiej, a ich wniosek tym samym może zostać odrzucony. Jako że renta wdowia to zbieg świadczeń, jednym z warunków jej otrzymania jest właśnie przyznane inne świadczenie. ZUS wyjaśnia, że ta informacja to miejsce, w którym wnioskodawca oświadcza, że przysługuje mu emerytura, ale z niej nie korzysta, bo wybrał rentę rodzinną, która była korzystniejsza, czy też, że ma przyznaną rentę rodzinną, ale jest ona zawieszona, gdyż otrzymuje wyższą emeryturę. W przypadku, gdy jedno ze świadczeń jest zawieszone, ale prawo do nich jest ustalone, a także gdy wniosek o przyznanie drugiego świadczenia został niedawno złożony, należy zaznaczyć „tak”.

Wnioskodawcy w ten samej rubryce („Mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie”) pozostawiają również puste pola dotyczące instytucji zagranicznych („nie mam ustalonego prawa do żadnego świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych”; „mam ustalone prawo do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych”; „mam złożony wniosek o świadczenie z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych i czekam na decyzję w tej sprawie”). Ich pominięcie skutkować może postępowaniem wyjaśniającym, które również wydłuża czas rozpatrywania wniosku.

Czytaj więcej

Podwyżki wynagrodzeń i świadczeń 2025. Kto dostanie więcej pieniędzy w nowym roku?

Komu przysługuje renta wdowia?

Renta wdowia, czyli prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu, przysługuje osobie posiadającej prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno rentowych, a jedno z nich to renta rodzinna po zmarłym małżonku. Od lipca 2025 roku w przypadku zbiegu prawa do tych świadczeń wdowa lub wdowiec będą mogli pobrać oba te świadczenia – jedno w wysokości 100 proc., drugie w wysokości 15 proc. (od 1 stycznia 2027 roku – 25 proc.). Kwota sumy świadczeń nie może jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.

Aby zyskać prawo do zbiegu świadczeń, wdowa lub wdowiec musi ukończyć powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka oraz nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55. roku życia w przypadku kobiet oraz 60. roku życia w przypadku mężczyzn. Renta wdowia nie przysługuje również osobie, która jest w związku małżeńskim.

Czytaj więcej

Nie wszyscy seniorzy dostaną 13. emeryturę. Komu nie przysługuje świadczenie?

Jak sprawdzić, czy senior ma prawo do renty wdowiej?

Aby ułatwić seniorom wnioskowanie o rentę wdowią, ZUS udostępnił na swojej stronie ankietę, która sprawdza, czy mają oni prawo do zbiegu świadczeń. Kwestionariusz znajduje się na stronie https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia. Co ważne, w przypadku gdy osoba wypełniająca ankietę na pierwsze pytanie odpowie „nie”, nie będzie mogła wypełnić ankiety, ponieważ koniecznym warunkiem do możliwości otrzymania świadczenia jest posiadanie prawa do co najmniej dwóch świadczeń, w tym renty rodzinnej. Ankieta to siedem pytań, wśród których dwa dotyczą jednego warunku, czyli wieku emerytalnego. Odpowiedź na ostatnie z nich jest decydujące w sprawie przyznania świadczenia.

Podatki
Ulga na dziecko w PIT 2024/2025: Kto i jak może ją rozliczyć? Kwoty i limity
Podatki
Ulgi podatkowe z tytułu darowizn. Co można odliczyć w PIT 2024/2025?
Podatki
Ulga dla krwiodawcy 2025. Jak rozliczyć oddanie krwi w PIT?
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy seniorzy dostaną 13. emeryturę. Komu nie przysługuje świadczenie?
Prawo dla Ciebie
Nowości w dyżurach aptecznych i recepta od farmaceuty. Zmiany już za kilka dni