Jak poinformowała Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego, cytowana przez serwis samorzad.gov.pl, seniorzy uprawnieni do renty wdowiej mają czas do końca lipca na złożenie wniosku i nie jest istotne to, czy zrobią to teraz, czy za miesiąc, ponieważ wypłata świadczenia rozpocznie się właśnie w lipcu. Istotne jest, by wniosek był wypełniony bezbłędnie.
Błędy we wnioskach o rentę wdowią: Na co zwracać uwagę?
Choć czasu jest jeszcze dość dużo, to wielu seniorów złożyło wniosek o rentę wdowią tuż po tym, jak tylko udostępniono taką możliwość. Pośpiech jednak sprawia, że dokument ten nierzadko wypełniany jest błędnie. Bardzo istotne jest dokładne zapoznanie się z treścią i wypełnienie wszystkich rubryk. Przeoczenia i błędne odpowiedzi na pytania mogą być jednoznaczne z negatywną decyzją albo przedłużeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia.
Czytaj więcej
Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy mogą składać wnioski o rentę wdowią. Zanim jednak to zrobią, muszą wybrać wariant wypłaty. W podjęciu tej decyzji pomocny może okazać się kalkulator do renty wdowiej udostępniony przez ZUS.
Najczęściej wnioskodawcy błędnie wypełniają rubryki znajdujące się na trzeciej stronie wniosku, w oświadczeniu wnioskodawcy. Bardzo często przy informacji „Mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekują na decyzję w tej sprawie” seniorzy odpowiadają „nie”, a jest to jednoznaczne z tym, że nie spełniają warunku do uzyskania renty wdowiej, a ich wniosek tym samym może zostać odrzucony. Jako że renta wdowia to zbieg świadczeń, jednym z warunków jej otrzymania jest właśnie przyznane inne świadczenie. ZUS wyjaśnia, że ta informacja to miejsce, w którym wnioskodawca oświadcza, że przysługuje mu emerytura, ale z niej nie korzysta, bo wybrał rentę rodzinną, która była korzystniejsza, czy też, że ma przyznaną rentę rodzinną, ale jest ona zawieszona, gdyż otrzymuje wyższą emeryturę. W przypadku, gdy jedno ze świadczeń jest zawieszone, ale prawo do nich jest ustalone, a także gdy wniosek o przyznanie drugiego świadczenia został niedawno złożony, należy zaznaczyć „tak”.
Wnioskodawcy w ten samej rubryce („Mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie”) pozostawiają również puste pola dotyczące instytucji zagranicznych („nie mam ustalonego prawa do żadnego świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych”; „mam ustalone prawo do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych”; „mam złożony wniosek o świadczenie z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych i czekam na decyzję w tej sprawie”). Ich pominięcie skutkować może postępowaniem wyjaśniającym, które również wydłuża czas rozpatrywania wniosku.