Ulgi podatkowe z tytułu darowizn. Co można odliczyć w PIT 2024/2025?

Przekazanie darowizny na wybrany przez siebie cel to nie tylko wyraz zaangażowania społecznego i sposób na pomoc potrzebującym, ale również sposób na zmniejszenie zobowiązań podatkowych. Z ulgi można skorzystać podczas składania deklaracji PIT.

Publikacja: 09.02.2025 06:53

Ulgi z tytułu darowizn pozwalają na zmniejszenie zobowiązań wobec urzędu skarbowego

Ulgi z tytułu darowizn pozwalają na zmniejszenie zobowiązań wobec urzędu skarbowego

Foto: Adobe Stock

Podatnik, który w trakcie 2024 r. przekazał darowiznę, ma prawo odliczyć wydatek od dochodu lub przychodu. W tym celu wypełnia załącznik PIT/O. Należy podać w nim kwotę darowizny, kwotę odliczenia i dane obdarowanego. Podatnik dokonuje odliczenia na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizn niepieniężnych, ich wysokość dokumentuje się dowodem (np. umową) potwierdzającym dane darczyńcy i wartość darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Jakie formy darowizn można odliczyć w zeznaniu rocznym?

Darowizna na cele pożytku publicznego

Możliwość skorzystania z odliczenia przysługuje osobom, które przekazały darowiznę na cele określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, czyli m.in. na działalność charytatywną oraz na rzecz osób niepełnosprawnych. Należy dodać, że odrębnie można przekazać 1,5 proc. podatku na organizację pożytku publicznego. Kwota ta nie wpływa na przekazane darowizny i nie wlicza się do limitu.

Czytaj więcej

Ulga podatkowa dla rodzin 4+: Kto może z niej skorzystać w PIT za 2024 r.?

Podmiotem obdarowanym może być:

  • organizacja pozarządowa, która nie jest jednostką sektora finansów publicznych i nie działa w celu osiągnięcia zysku, kościół, stowarzyszenie jednostki samorządu terytorialnego lub spółdzielnia socjalna,
  • równoważna organizacja w państwie UE lub państwie należącym do EOG, która prowadzi działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i realizuje wskazane cele.

Nie można odliczyć darowizn przekazanych m.in. na rzecz osób fizycznych, na rzecz osób prawnych i jednostek niemających osobowości prawnej, które prowadzą działalność związaną z wytwarzaniem wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego i piwowarskiego.

W przypadku darowizn przekazanych zagranicznym fundacjom należy posiadać oświadczenie tego podmiotu, że na dzień przekazania środków, był równoważną organizacją do polskich OPP. Poza tym polski urząd skarbowy musi mieć możliwość uzyskania danych podatkowych od organu podatkowego działającego w państwie, na którego terytorium organizacja ma siedzibę.

Czytaj więcej

Ulga na dziecko w PIT 2024/2025: Kto i jak może ją rozliczyć? Kwoty i limity

Darowizna na krwiodawstwo

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które oddały krew lub jej składniki. Wysokość ulgi stanowi iloczyn kwoty rekompensaty (130 zł za 1 l krwi) i litrów oddanej krwi lub jej składników. Do udokumentowania darowizny potrzebne jest zaświadczenie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jest ono wydawane podczas pobierania krwi. Znajduje się na nim również informacja o ilości oddanej krwi lub jej składników.

Darowizna na kult religijny

Darowizna na kult religijny obejmuje środki przekazane Kościołom, związkom religijnym i kościelnym osobom prawnym, np. na budowę, remont, wyposażenie lub zakup przedmiotów liturgicznych.

Darowizna na kształcenie zawodowe

W tym przypadku darowizna obejmuje materiały dydaktyczne lub środki trwałe przekazane publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, lub publicznym placówkom i centrom. Nie można odliczyć materiałów lub środków trwałych, które są niekompletne, niezdatne do użytku lub starsze niż 12 lat. Darowiznę należy udokumentować zgodnie z zasadami dotyczącymi przekazywania środków niepieniężnych.

Czytaj więcej

Ulga rehabilitacyjna 2024/2025. Komu przysługuje i co można odliczyć od PIT?

Darowizna na odbudowę zabytków

Możliwość skorzystania z ulgi przysługuje osobom, które przekazały darowiznę na przygotowanie i realizację inwestycji związanych z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla lub kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Kto może skorzystać z ulg i ile wynosi limit odliczeń?

Wyżej wymienione ulgi przysługują osobom, które uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Z ulgi wynikającej z przekazania darowizny na kształcenie zawodowe mogą skorzystać podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczający się według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego.

Darowizny odlicza się od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu, a w przypadku ryczałtowców – od przychodu. Podatnicy mają prawo odliczyć kwotę faktycznie przekazanych środków, jednak ich suma nie może stanowić więcej niż 6 proc. osiągniętego w 2024 r. dochodu/przychodu. Nie można odliczyć darowizn, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub od dochodu na podstawie ustawy PIT, a także zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Osoby, którym nie udało się odliczyć pełnej kwoty darowizny z powodu niewystarczających dochodów/przychodów, nie mogą odliczyć reszty w kolejnych latach. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, mają prawo odliczyć darowiznę w ciągu roku podatkowego, podczas obliczania zaliczki na podatek lub ryczałtu. Jej ostatecznego rozliczenia dokonują jednak w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej

Ulgi podatkowe dla seniorów. Co można odliczyć w PIT za 2024 r.?

Darowizny bez limitu odliczeń. Co się do nich zalicza?

Podatnicy mogą przekazać darowiznę również na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. W tym przypadku prawo do odliczeń regulują poszczególne ustawy o stosunku państwa do danego Kościoła i zgodnie z przepisami darowizny nie są ograniczone limitem. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej lub rozliczają się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego.

Do udokumentowania darowizn niezbędne jest pokwitowanie odbioru darowizny. W ciągu dwóch lat od otrzymania środków obdarowany powinien przekazać darczyńcy sprawozdanie o ich przeznaczeniu na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Sprawozdanie jest niezbędne do udokumentowania prawa do ulgi. Poza tym wysokość przekazanych środków dokumentuje się dowodem wpłaty na rachunek bankowy lub dowodem pozwalającym na zidentyfikowanie darczyńcy i wartości darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu (w przypadku środków niepieniężnych).

Podatnik, który w trakcie 2024 r. przekazał darowiznę, ma prawo odliczyć wydatek od dochodu lub przychodu. W tym celu wypełnia załącznik PIT/O. Należy podać w nim kwotę darowizny, kwotę odliczenia i dane obdarowanego. Podatnik dokonuje odliczenia na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizn niepieniężnych, ich wysokość dokumentuje się dowodem (np. umową) potwierdzającym dane darczyńcy i wartość darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Jakie formy darowizn można odliczyć w zeznaniu rocznym?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy seniorzy dostaną 13. emeryturę. Komu nie przysługuje świadczenie?
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Podatki
Zmiany w uldze na termomodernizację. Podatnicy dostali tylko kilka dni
W sądzie i w urzędzie
Jest projekt ustawy frankowej. Czy przyspieszy spory frankowiczów z bankami?
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie