Podatnik, który w trakcie 2024 r. przekazał darowiznę, ma prawo odliczyć wydatek od dochodu lub przychodu. W tym celu wypełnia załącznik PIT/O. Należy podać w nim kwotę darowizny, kwotę odliczenia i dane obdarowanego. Podatnik dokonuje odliczenia na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizn niepieniężnych, ich wysokość dokumentuje się dowodem (np. umową) potwierdzającym dane darczyńcy i wartość darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Jakie formy darowizn można odliczyć w zeznaniu rocznym?
Darowizna na cele pożytku publicznego
Możliwość skorzystania z odliczenia przysługuje osobom, które przekazały darowiznę na cele określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, czyli m.in. na działalność charytatywną oraz na rzecz osób niepełnosprawnych. Należy dodać, że odrębnie można przekazać 1,5 proc. podatku na organizację pożytku publicznego. Kwota ta nie wpływa na przekazane darowizny i nie wlicza się do limitu.
Czytaj więcej
Podatnicy, którzy wychowali w roku podatkowym co najmniej czworo dzieci, mają prawo do skorzystania z tzw. ulgi dla rodzin 4+. Kto i kiedy może skorzystać z tego zwolnienia w PIT?
Podmiotem obdarowanym może być:
- organizacja pozarządowa, która nie jest jednostką sektora finansów publicznych i nie działa w celu osiągnięcia zysku, kościół, stowarzyszenie jednostki samorządu terytorialnego lub spółdzielnia socjalna,