Ile renty wdowiej dostaniesz? ZUS uruchomił specjalny kalkulator

Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy mogą składać wnioski o rentę wdowią. Zanim jednak to zrobią, muszą wybrać wariant wypłaty. W podjęciu tej decyzji pomocny może okazać się kalkulator do renty wdowiej udostępniony przez ZUS.

Publikacja: 04.01.2025 06:46

ZUS udostępnił kalkulator do renty wdowiej

ZUS udostępnił kalkulator do renty wdowiej

Foto: Dorota / Adobe Stock

Kalkulator ZUS do renty wdowiej pod nazwą „Kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną” pozwala na samodzielne wyliczenie szacunkowej wysokości renty wdowiej, czyli tzw. świadczeń w zbiegu. W skład tego zbiegu wchodzi własne świadczenie wdowy lub wdowca (np. emerytura lub renta) oraz renta rodzinna po zmarłym małżonku. Kalkulator jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

Renta wdowia: Komu przysługuje?

W szczegółowych wyjaśnieniach do kalkulatora renty wdowiej, ZUS przypomina najważniejsze kwestie związane z tzw. świadczeniami w zbiegu. Prawo do renty wdowiej przysługuje wdowie lub wdowcowi po spełnieniu wszystkich poniższych warunków:

  • ukończenie 60 lat – w przypadku kobiet i 65 lat – w przypadku mężczyzn;
  • pozostawanie z małżonkiem do dnia jego śmierci we wspólności małżeńskiej;
  • nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyzna);
  • posiadanie statusu wdowy lub wdowca.

Czytaj więcej

Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz

Rentę wdowią mogą otrzymać jedynie wdowy i wdowcy, którym przysługuje prawo jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz do własnego świadczenia. Świadczeniem tym może być:

  • emerytura,
  • emerytura rolnicza,
  • emerytura z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin,
  • emerytura wojskowa,
  • emerytura policyjna,
  • zasiłek przedemerytalny,
  • świadczenie przedemerytalne,
  • emerytura pomostowa,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy (w tym renta szkoleniowa, renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy, renta rolnicza szkoleniowej, renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowa renta inwalidzka albo policyjna renta inwalidzka).

ZUS w swoim informatorze dotyczącym renty wdowiej przypomina o tym, że otrzymywać mogą ją również osoby mające przyznane prawo do renty rodzinnej wypłacanej przez inne niż ZUS organy emerytalno-rentowe. Może to być więc renta rodzinna dla rolników, wojskowa renta rodzinna oraz policyjna renta rodzinna.

Czytaj więcej

Podwyżki wynagrodzeń i świadczeń 2025. Kto dostanie więcej pieniędzy w nowym roku?

Senior może otrzymywać rentę wdowią w postaci:

  • 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia lub
  • 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

Natomiast od 1 stycznia 2027 roku wypłacane będzie już nie 15 proc. drugiego świadczenia, a 25 proc.

Kalkulator ZUS do renty wdowiej. Jak z niego korzystać?

Kalkulator ZUS do renty wdowiej pomaga wybrać najkorzystniejszy wariant wypłaty świadczeń w zbiegu, a więc własnego świadczenia oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. ZUS informuje jednak, że otrzymane w kalkulatorze wyniki są jedynie wartościami szacunkowymi i tym samym nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Aby skorzystać z kalkulatora ZUS do renty wdowiej, należy najpierw wybrać instytucję, która ustaliła prawo do świadczenia. Do wyboru jest:

  • ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych),
  • BESW (Biuro Emerytalne Służby Więziennej),
  • KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego),
  • WBE (Wojskowe Biuro Emerytalne),
  • ZER MSWiA (Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji).

Po dokonaniu wyboru instytucji trzeba następnie z rozwijalnej listy wybrać nazwę przysługującego świadczenia, a w następnym polu wpisać jego aktualną, miesięczną kwotę brutto. Istnieje również możliwość uzupełnienia wyliczeń o otrzymywane dodatki do świadczeń, takie jak np. dodatek pielęgnacyjny czy ryczałt energetyczny. Ponadto kalkulator do renty wdowiej uwzględnia miejsce na ewentualne wpisanie wysokości świadczenia zagranicznego.

Czytaj więcej

Nowe świadczenia stomatologiczne dostępne na NFZ. Kto będzie mógł skorzystać?

Po uzupełnieniu wszystkich danych i kliknięciu opcji „oblicz”, narzędzie przedstawi możliwe warianty wysokości renty wdowiej, umieszczając na pierwszym miejscu ten najkorzystniejszy. 

Wniosek o rentę wdowią

Z kalkulatora renty wdowiej warto skorzystać jeszcze przed złożeniem wniosku o rentę wdowią, a dokładnie Wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD). Ten składać można już od 1 stycznia 2025 roku. Jest on dostępny na stronie internetowej ZUS oraz we wszystkich jego placówkach. Do wniosku o rentę wdowią nie trzeba załączać dodatkowych dokumentów. Jeśli ZUS uzna je za konieczne, wówczas powiadomi o tym zainteresowanego.

Świadczenia w zbiegu wypłacane będą od 1 lipca 2025 roku. Aby jednak było to możliwe, wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 lipca 2025 roku. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, renta wdowia wypłacana będzie dopiero od miesiąca złożenia wniosku.

ZUS w swoim komunikacie dotyczącym wypłaty renty wdowiej informuje dodatkowo, że jego pracownicy służą pomocą w wyborze najkorzystniejszego wariantu zbiegu świadczeń. Ponadto pomogą założyć konto na PUE osobom, które jeszcze go nie posiadają, a chcą złożyć elektronicznie wniosek o rentę wdowią.

Kalkulator ZUS do renty wdowiej pod nazwą „Kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną” pozwala na samodzielne wyliczenie szacunkowej wysokości renty wdowiej, czyli tzw. świadczeń w zbiegu. W skład tego zbiegu wchodzi własne świadczenie wdowy lub wdowca (np. emerytura lub renta) oraz renta rodzinna po zmarłym małżonku. Kalkulator jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

Renta wdowia: Komu przysługuje?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay