Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu oddalił skargę podatniczki, której fiskus odmówił prawa do zwolnienia podatkowego przewidzianego dla świadczeń rodzinnych.
Czytaj więcej
Renta wdowia, czyli zbieg świadczeń, wzbudza duże zainteresowanie. Wielu seniorów zdecydowało się już na złożenie wniosku – głównie osobiście w placówkach ZUS-u. Problemem są jednak pojawiające się błędy. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Czy renta wdowia z USA podlega PIT w Polsce?
Konkretnie chodziło o rentę rodzinną – wdowią – wypłacaną z USA. We wniosku o interpretację z czerwca 2024 r. kobieta wyjaśniła, że ma podwójne obywatelstwo: polskie i amerykańskie. Od momentu gdy ukończyła 60 lat, Zarząd Ubezpieczeń Społecznych USA – Social Security Administration (SSA) – wypłaca jej świadczenie wdowie po zmarłym mężu na podstawie amerykańskich federalnych przepisów emerytalno-rentowych.
Wdowa wskazała, że w 2024 r. poprosiła amerykańską instytucję o przelewanie jej świadczenia po mężu na konto polskiego banku. Po otrzymaniu pierwszej wpłaty okazało się jednak, że bank naliczył jej podatek dochodowy. Wówczas napisała do amerykańskiego konsulatu z prośbą o wystawienie dokumentu potwierdzającego rodzaj pobieranego świadczenia oraz jego opodatkowanie w USA. Dokument został wydany i dostarczony do banku.
Niemniej kobieta została poinformowana, że w USA nie jest naliczany podatek od renty, więc bank ma obowiązek naliczyć go w Polsce. A jeśli chodzi o ewentualne zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT dotyczące świadczenia rodzinnego – wdowiego, to może nastąpić dopiero po wydaniu na jej rzecz interpretacji indywidualnej. Dlatego postanowiła o nią wystąpić do polskiego fiskusa.