Wdowa musi zapłacić podatek od pieniędzy po mężu z USA? Jest wyrok WSA

Renta wdowia, która jest wypłacana przez amerykański Social Security Administration na podstawie przepisów emerytalno-rentowych, nie korzysta w Polsce ze zwolnienia z PIT, bo różni się od naszego świadczenia rodzinnego.

Publikacja: 24.02.2025 21:13

Wdowa musi zapłacić podatek od pieniędzy po mężu z USA? Jest wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu oddalił skargę podatniczki, której fiskus odmówił prawa do zwolnienia podatkowego przewidzianego dla świadczeń rodzinnych. 

Czytaj więcej

ZUS ostrzega przed błędami we wnioskach o rentę wdowią. Dwie najczęstsze pomyłki

Czy renta wdowia z USA podlega PIT w Polsce?

Konkretnie chodziło o rentę rodzinną – wdowią – wypłacaną z USA. We wniosku o interpretację z czerwca 2024 r. kobieta wyjaśniła, że ma podwójne obywatelstwo: polskie i amerykańskie. Od momentu gdy ukończyła 60 lat, Zarząd Ubezpieczeń Społecznych USA – Social Security Administration (SSA) – wypłaca jej świadczenie wdowie po zmarłym mężu na podstawie amerykańskich federalnych przepisów emerytalno-rentowych.

Wdowa wskazała, że w 2024 r. poprosiła amerykańską instytucję o przelewanie jej świadczenia po mężu na konto polskiego banku. Po otrzymaniu pierwszej wpłaty okazało się jednak, że bank naliczył jej podatek dochodowy. Wówczas napisała do amerykańskiego konsulatu z prośbą o wystawienie dokumentu potwierdzającego rodzaj pobieranego świadczenia oraz jego opodatkowanie w USA. Dokument został wydany i dostarczony do banku.

Niemniej kobieta została poinformowana, że w USA nie jest naliczany podatek od renty, więc bank ma obowiązek naliczyć go w Polsce. A jeśli chodzi o ewentualne zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT dotyczące świadczenia rodzinnego – wdowiego, to może nastąpić dopiero po wydaniu na jej rzecz interpretacji indywidualnej. Dlatego postanowiła o nią wystąpić do polskiego fiskusa.

Czytaj więcej

Wątpliwości ws. renty wdowiej. ZUS i KRUS odpowiadają

Dodała, że do 26 grudnia 2023 r. mieszkała w USA, gdzie wynajmowała mieszkanie. W Stanach ma rodzinę: brata, bratanka z rodziną oraz rodzinę po zmarłym mężu. Za to w Polsce mieszka jej syn razem z rodziną. Do ojczyzny przeniosła się dopiero 27 grudnia 2023 r., gdzie jest współwłaścicielem mieszkania, w którym mieszka. Kobieta była przekonana, że bank niesłusznie nalicza jej podatek od renty wdowiej po zmarłym mężu. W jej ocenie świadczenie małżeńskie – w świetle przepisów obowiązujących w USA – jest świadczeniem rodzinnym i jako takie stanowi odpowiednik polskich świadczeń rodzinnych, zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. 

Czy amerykańska renta wdowia to świadczenie rodzinne? Ma to znaczenie w kontekście PIT

Ta argumentacja nie przekonała jednak rodzimego fiskusa. Nie miał wątpliwości, że od momentu powrotu do kraju na stałe kobieta jest już polskim rezydentem podatkowym. W konsekwencji renta wdowia, wypłacana ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, podlega już opodatkowaniu w Polsce zgodnie z ustawą o PIT i regulacjami polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ta zaś nie zawiera odrębnego przepisu dotyczącego opodatkowania renty wdowiej. To oznacza, że dochód ten podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Przy czym fiskus nie dopatrzył się w przypadku podatniczki prawa do zwolnienia podatkowego.

Zdaniem urzędników otrzymywana przez nią renta wdowia nie podlega w Polsce zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Jest bowiem wypłacana na podstawie przepisów emerytalno-rentowych i stanowi odmienne świadczenie od rodzinnego otrzymywanego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych.

Czytaj więcej

Kiedy wdowa zapłaci PIT od świadczeń otrzymanych po śmierci męża w Wielkiej Brytanii

Kobieta nie pogodziła się z taką wykładnią przepisów. Poskarżyła się do sądu, ale przegrała. Wrocławski WSA zauważył, że sama skarżąca podała, iż sporne świadczenie wdowie jest wypłacane jej na podstawie federalnych przepisów emerytalno-rentowych w USA. A sąd nie miał wątpliwości, że są to inne regulacje niż wskazane w spornym zwolnieniu. W konsekwencji fiskus związany stanem faktycznym przedstawionym przez podatniczkę słusznie uznał, że renta wdowia, która nie jest wypłacana na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych – nie podlega w Polsce zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu oddalił skargę podatniczki, której fiskus odmówił prawa do zwolnienia podatkowego przewidzianego dla świadczeń rodzinnych. 

Czy renta wdowia z USA podlega PIT w Polsce?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Czy skręcając w lewo trzeba patrzeć w lusterko? Sąd Najwyższy odpowiedział
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Podatki
Jak rozliczyć PIT za 2024 rok? Poradnik krok po kroku: Twój e-PIT oraz aplikacja