Zagraniczna pensja musi być wyższa o 30 proc.

Polacy już się nauczyli liczyć – znają skale podatkowe w poszczególnych krajach, koszty utrzymania i potrafią to wszystko kalkulować - mówi Kajetan Słonina, dyrektor agencji zatrudnienia Randstad/Active Plus

Publikacja: 18.08.2008 01:45

Zagraniczna pensja musi być wyższa o 30 proc.

Foto: Rzeczpospolita

[b]Rz: Czy polscy fachowcy nadal chcą wyjeżdżać do pracy za granicę?[/b]

[b]Kajetan Słonina:[/b] Tak, ale pod warunkiem że dostaną odpowiednio wysokie wynagrodzenie i dodatkowo dobre warunki mieszkaniowe. Liczy się też pomoc w adaptacji na miejscu, czyli np. przy załatwieniu wszystkich spraw urzędowych.

[b]Co dziś pracownicy mają na myśli, mówiąc o odpowiednio lepszych warunkach pracy za granicą?[/b]

Polacy już się nauczyli liczyć – znają skale podatkowe w poszczególnych krajach, koszty utrzymania i potrafią to wszystko kalkulować. Jeśli po uwzględnieniu ogółu kosztów nie mogą zarobić co najmniej 30 proc. więcej niż w Polsce, to dziś nie wybierają się do pracy za granicą.

[b]Przed rokiem pracodawcy alarmowali, że zagraniczni konkurenci drenują nasz rynek pracy z fachowców. Czy nadal możemy mówić o takim drenażu?[/b]

Tak, zwłaszcza w branży technicznej, która jest najbardziej mobilna. Problemem mogą być wyjazdy dobrych, doświadczonych fachowców, bo oni mogą liczyć na wysokie stawki i raczej nie wracają. Zagraniczni pracodawcy szukają dziś takich ludzi z doświadczeniem i znajomością języków obcych, której brak jest barierą dla wielu polskich pracowników. Nie bałbym się natomiast o drenaż w branży medycznej czy informatycznej. Lekarze, którzy zdobyli już w kraju pewną pozycję, nie są skorzy do wyjazdu, a w przypadku pielęgniarek barierą, oprócz znajomości języka obcego, jest wymagane w wielu krajach Unii Europejskiej wyższe wykształcenie. Z kolei dla informatyków zagraniczne oferty nie są już atrakcyjne finansowo. Może ich skusić bardzo ciekawy projekt, ale o takie projekty łatwiej jest dziś w Polsce niż na zachodzie Europy.

Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Damian Guzman: Czy polskie firmy będą przenosić się do Rumunii?
Opinie Ekonomiczne
Marek Góra: Nieuchronność dłuższej aktywności zawodowej
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Fałszywy ton nacjonalizmu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Apel do kandydatów na urząd prezydenta