Tarcza antykryzysowa 2.0: wejście na prywatną działkę bez zgody właściciela

W tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 znalazł się zapis, który pozwoli pracownikom odpowiednich firm wejść na posesję nawet siłą i bez wiedzy właściciela, by naprawić usterkę - informuje "Kurier Lubelski".

Publikacja: 20.04.2020 14:02

Tarcza antykryzysowa 2.0: wejście na prywatną działkę bez zgody właściciela

Foto: Adobe Stock

mat

Chodzi o art. 73 pkt 13 podpisanej w ostatni piątek przez prezydenta ustawy, tzw. tarczy antykryzysowej 2.0. Jak zauważa "Kurier Lubelski", od wejścia w życie nowych przepisów właściciel infrastruktury krytycznej ma prawo w celu usunięcia awarii czy dokonania konserwacji wejść na prywatną posesję, w tym także do budynku, w asyście policji. Może to zrobić nawet pod nieobecność właściciela nieruchomości, a w celu dostania się na działkę ma prawo np. sforsować zamek czy zerwać kłódkę.

Za infrastrukturę krytyczną uznaje się taką, która służy do: przesyłu energii elektrycznej, przesyłu ciepła, przesyłu wody, przesyłu ropy naftowej, gazu lub paliw, odprowadzania ścieków, świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Jak zaznacza "Kurier Lubelski", nowe uprawnienia obowiązują „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu wyjątkowego".

Cały przepis brzmi następująco:

„Właściciel infrastruktury krytycznej, w tym urządzeń służących do świadczenia usług telekomunikacyjnych, dostarczania energii elektrycznej, wody, ciepła, ropy naftowej, paliw lub gazu oraz odprowadzania ścieków, lub jego upoważniony przedstawiciel, którego infrastruktura lub urządzenia są zlokalizowane na terenie nieruchomości należących do osób trzecich lub znajdujących się w posiadaniu osób trzecich, może w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu wyjątkowego, wnioskować do właściwego miejscowo komendanta Policji o asystę funkcjonariuszy Policji, w celu umożliwienia wejścia lub wjazdu na teren nieruchomości, w tym do budynku, również zużyciem środków przełamujących istniejące zabezpieczenia, w celu przeprowadzenia czynności niezbędnych dla ciągłości świadczenia usług, w tym w zakresie prac budowlanych. Asysta funkcjonariusza Policji jest udzielana niezwłocznie".

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku