Węgry podpisały się pod przedłużeniem sankcji na Rosję
UE przedłuży o kolejne pół roku sankcje wobec Rosji. Ponieważ taka decyzja musi zapaść jednogłośnie, nie obyło się bez problemów stwarzanych przez prorosyjski rząd Węgier. Premier Polski zagroził konsekwencjami. Wsparł go król Belgów i Donald Trump.
Czytaj więcej
UE przedłuży o kolejne pół roku sankcje wobec Rosji. Ponieważ taka decyzja musi zapaść jednogłośnie, nie obyło się bez problemów stwarzanych przez prorosyjski rząd Węgier. Premier Polski zagroził konsekwencjami. Wsparł go król Belgów i Donald Trump.
Czy Słowacja dryfuje na Wschód? Dlaczego wspiera Rosję i czy boi się Węgier? Jerzy Haszczyński rozmawia z Magdaléną Vášáryovą
Magdaléna Vášáryová to postać nietuzinkowa. Najpierw socjolożka oraz aktorka teatralna i filmowa – pamiętana zwłaszcza z głównej roli w „Postrzyżynach” filmu Oscarowego reżysera Jiříego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Po upadku komunizmu trafiła na prośbę Václava Havla do nowej czechosłowackiej dyplomacji, objęła trudną i niebezpieczną placówkę w Wiedniu (dlaczego niebezpieczną? - opowiada w podcaście). Potem w dyplomacji słowackiej, w latach 2000-2005 była ambasadorem w Warszawie. Zasiadała w parlamencie słowackim. W 1999 roku kandydowała na prezydenta Słowacji. Napisała dotyczącą Polski książkę „Sąsiad o północy”. Od lat krytykuje politykę obozu Roberta Ficy, który od ponad roku znowu jest premierem. Nasza rozmówczyni protestuje przeciw prorosyjskiemu kursowi, jaki obrała Słowacja pod wodzą Ficy. Podczas demonstracji w Bratysławie Fico, który niedawno odwiedził Władimira Putina, nazywany jest rosyjskim kolaborantem.
Czytaj więcej
Potocznego polskiego uczyłam się na serialu o Kiepskich - opowiada w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Magdaléna Vášáryová, słowacka aktorka, socjolożka i dyplomatka.
82 starcia na ukraińskim froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że do 37 starć doszło na pokrowskim odcinku frontu.
Władimir Putin mówi, że ZSRR przyniósł ludzkości pokój i wolność w czasie II wojny światowej
Putin, wręczając w Petersburgu medale jubileuszowe uczestnikom II wojny światowej, w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą zakończenia wojny przekonywał, że ZSRR przyniósł „pokój i wolność” ludzkości kosztem heroizmu i poświęcenia swoich obywateli. W rzeczywistości ZSRR wypierając armię niemiecką z Europy wschodniej i środkowej, instalował na tych terenach proradzieckie rządy, które, wbrew woli większości mieszkańców rzekomo wyzwalanych krajów, podporządkowywały te państwa Moskwie.
W Charkowie działalność rozpoczęła druga działająca pod ziemią szkoła
W szkole, która ma zapewnić dzieciom bezpieczną naukę w czasie rosyjskich ostrzałów, uczyć się ma 751 uczniów na dwie zmiany.
Ukraińcy wycofali się z Wełykiej Nowosiłki
Informacje o opuszczeniu tej miejscowości podał rzecznik operacyjno-strategicznego zgrupowania „Chortyca” Wiktor Trebuchow. Z jego wypowiedzi wynika, że Ukraińcy zdecydowali się na wycofanie, aby uniknąć okrążenia i „niepotrzebnych strat wśród ukraińskich obrońców”. Ukraińcy mają jeszcze kontrolować część przedmieść Wełykiej Nowosiłki.
Nadal nie ustalono terminu rozmowy telefonicznej Donalda Trumpa z Władimirem Putinem
Informację taką przekazał wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.
Szymon Hołownia spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
„Jesteśmy najbliższymi sąsiadami. Musimy razem się bronić, ale przede wszystkim razem tworzyć, zarabiać, budować podwaliny nowej, bezpiecznej Europy” - napisał Hołownia w serwisie X.
Iran kupił rosyjskie myśliwce Su-35
Informacje takie przekazał wysokiej rangi przedstawiciel Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej gen. Ali Szadmani. Jednocześnie irański generał nie ujawnił ile myśliwców zostało zakupionych, ani czy zostały one już dostarczone Iranowi.
Rosjanie ostrzelali wieś Kindraszywka w obwodzie charkowskim
W ostrzale ranna została 61-letnia kobieta.
W walkach na froncie poległ ukraiński poeta Mychajło Mykus
Mykus walczył na froncie od początku wojny, w szeregach 5 Samodzielnej Brygady Szturmowej. Pisał wiersze, piosenki, występował z koncertami w Tarnopolu. W 2023 roku ukazał się jego tomik poezji „Wszechświat tysiąca marzeń”.
Rosjanie zrzucili bomby kierowane na Stepnohirśk
W wyniku ataki ranne zostały cztery osoby – informuje gubernator obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow.
Obwód dniepropietrowski: 46-letni mężczyzna zatrzymany za współpracę z FSB
SBU informuje, że mężczyzna został zatrzymany w związku z zarzutami dotyczącymi przekazywania informacji o ukraińskich siłach zbrojnych.
Rosyjski dron zaatakował Chersoń
Ok. godziny 13 czasu lokalnego, w wyniku zrzucenia ładunku wybuchowego przez dron, ranny został 38-letni mężczyzna.
Ukraińska policja ewakuowała dwie mieszkanki rejonu berysławskiego w obwodzie chersońskim
64-latka i 72-latka wymagają stałej opieki lekarskiej (pierwsza ma problemy z sercem, druga – nadciśnienie). Rejon berysławski, z którego je ewakuowano, znajduje się pod regularnym ostrzałem Rosjan.
Unijne sankcje wobec Rosji przedłużone
Szefowa unijnej dyplomacji, Kaja Kallas poinformowała, że państwa UE porozumiały się ws. przedłużenia sankcji wobec Rosji. „Rosja musi zapłacić za zniszczenia, które wywołuje” - oświadczyła Kallas.
Aleksandr Łukaszenko rozmawiał z Władimirem Putinem
Putin pogratulował Łukaszence zwycięstwa w wyborach prezydenckich, w których przywódca Białorusi ubiegał się o siódmą kadencję. Łukaszenko – według wstępnych wyników – zdobył 86,82 proc. głosów.
Wołodymyr Zełenski spotka się w Polsce nie tylko z Emmanuelem Macronem, ale też Olafem Scholzem
Zełenski przybył do Krakowa w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest już w Polsce. Przybył do Krakowa na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach wziąć udział mają m.in. król Wielkiej Brytanii Karol III, kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezydent Frank-Walter Steinmeier a także prezydent Francji Emmanuel Macron.
Władimir Putin z wizytą w Petersburgu
W czasie wizyty w Petersburgu Putin weźmie udział w uroczystościach upamiętniających zakończenie oblężenia Leningradu (tak w ZSRR nazywał się Petersburg – red.) w czasie II wojny światowej, a także w obchodach związanych z przypadającym w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Ukraińska straż graniczna publikuje nagranie z odparcia rosyjskiego natarcia w rejonie Wołczańska
Natarcie odparły wspólnie jednostki straży granicznej i jednostki ukraińskiej armii.
Jak wygląda sytuacja na froncie w rejonie Pokrowska? (MAPA)
Sytuacja na froncie w rejonie Pokrowska (MAPA) (stan na 26 stycznia)
Rosjanie twierdzą, że odbili wieś w obwodzie kurskim
Żołnierze rosyjskiego zgrupowania „Północ” mieli odbić wieś Nikołajewo-Darjino. Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że w ciągu doby Ukraińcy stracili w obwodzie kurskim 190 żołnierzy, dwa czołgi, transporter opancerzony, 10 bojowych wozów piechoty, pięć samochodów. Od początku ofensywy w obwodzie kurskim Ukraińcy mieli – według Rosjan – stracić 55 190 żołnierzy, 321 czołgów, 238 bojowych wozów piechoty, 184 transportery opancerzone, 1 636 innych pojazdów opancerzonych, 392 zestawy artyleryjskie, 44 wyrzutni rakiet.
Ceny ropy naftowej szybko spadają na globalnym rynku
Eksperci wiążą to z apelami Donalda Trumpa do OPEC o obniżkę cen surowca oraz ze wzrostem produkcji w USA.
Czytaj więcej
Ceny ropy naftowej szybko spadają na globalnym rynku. Eksperci wiążą to z apelami Donalda Trumpa do OPEC o obniżkę cen surowca oraz ze wzrostem produkcji w USA. Spadek cen ma pomóc w zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę i dać impuls globalnej gospodarce.
Szwecja przejęła statek Michalis San, podejrzany o uszkodzenie światłowodu na Bałtyku
Szwecja poinformowała w niedzielę, że przejęła statek podejrzany o uszkodzenie światłowodu biegnącego na dnie Morza Bałtyckiego. Światłowód, który łączy Gotlandię z Łotwą, został uszkodzony w niedzielę rano. Podejrzany o przecięcie przewodu masowiec Michalis San, pływa pod banderą Malty. Jednostka – według danych serwisów śledzących ruch morski – przypłynęła z Ameryki Południowej i „najprawdopodobniej kierowała się do Rosji”.
Wołodymyr Zełenski jest w Polsce
Prezydent Ukrainy przybył do Polski w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W czasie wizyty – jak poinformował rzecznik Zełenskiego – prezydent Ukrainy ma zaplanowane spotkania bilateralne, m.in. z przewodniczącym RE António Costą i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Kupiańsk: Spod gruzów budynku, na który spadła rosyjska bomba, wydobyto ciała dwóch kobiet
W niedzielę o 14:18 czasu lokalnego na Kupiańsk spadła rosyjska bomba FAB-500. Dziś, spod gruzów budynku, wydobyto ciała 95-letniej i 72-letniej kobiety.
Atak drona na obwód chersoński
W ataku, o którym pisze Ołeksandr Prokudin, zginęła 50-letnia mieszkanka osiedla Wełetenśke.
Rosjanie twierdzą, że Biały Dom nie kontaktował się z nimi ws. ewentualnych kontaktów Władimira Putina z Donaldem Trumpem
Taką informację przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Pieskow zadeklarował, że strona rosyjska nadal jest gotowa do rozmów, ale – jak dodał - jak dotąd Kreml nie otrzymał w tej kwestii żadnego sygnału od Amerykanów. Rzecznik Kremla zasugerował, że Waszyngton potrzebuje w tym temacie więcej czasu.
Kreml chwali Białoruś za wybory prezydenckie
Wybory prezydenckie na Białorusi były „legalne, transparentne i dobrze zorganizowane” - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow dodał, że obecny przywódca Białorusi odniósł „bardziej niż przekonujące” zwycięstwo. Według wstępnych wyników wyborów Łukaszenko otrzymał 86,82 proc. głosów. Spośród czworga jego rywali żaden nie osiągnął 5 proc. poparcia.
Holandia chce zwiększyć liczebność swoich sił zbrojnych do ok. 100 tysięcy
Obecnie w holenderskiej armii służy ok. 41 tys. żołnierzy, nominalnie armia powinna liczyć obecnie 74 tysiące żołnierzy.
Czytaj więcej
Liczące obecnie 74 tys. żołnierzy holenderskie siły zbrojne powinny zwiększyć liczebność do 100 tysięcy - oświadczył wiceminister obrony Gijs Tuinman na antenie holenderskiej telewizji.
Rosyjska artyleria ostrzelała Nikopol
W wyniku ostrzału rannych zostało pięciu mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat. Uszkodzone zostały obiekty zakładu przemysłowego.
SBU zatrzymała obywatela Rosji, który pomagał Rosjanom namierzać cele w obwodzie donieckim, w rejonie miasta Łyman
56-letni Rosjanin przyjechał na Ukrainę z Moskwy kilka dni przed rozpoczęciem wojny pod pozorem odwiedzin u córki, która mieszka w rejonie kramatorskim. Od tego czasu obywatel Rosji mieszkał na Ukrainie. Latem 2024 roku, na zlecenie rosyjskiego FSB, zaczął prowadzić rozpoznanie w rejonie Łymanu, przekazując informacje o pozycjach ukraińskiej armii na tym odcinku frontu. FSB miało go zapewniać, że pomoże mu w późniejszej ucieczce z Ukrainy do Rosji.
Sąd wojskowy w Rostowie nad Donem skazał mieszkańca Doniecka na 20 lat więzienia za akt sabotażu na okupowanej Ukrainie
Skazany to Maksym Timofiejew, mieszkaniec Doniecka, który przeprowadził serię aktów sabotażu wysadzając w powietrze za pomocą ładunków wybuchowych domowej produkcji trzy lokomotywy i jeden wagon w rejonie melitopolskim – czyli w okupowanej części Ukrainy.
W nocy Rosja zaatakowała Ukrainę przy użyciu 104 dronów-kamikadze
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 57 dronów. Kolejnych 39 dronów miało nie osiągnąć swoich celów.
DeepState: Rosjanie nacierają w Torećku, zagrażają granicy obwodu dniepropietrowskiego
Analitycy projektu DeepState informują, że wojska rosyjskie poczyniły postępy w Torećku oraz w pobliżu wsi Andrijiwka i Nowoelizawietówka w obwodzie donieckim. Rosjanie próbują przejąć kontrolę nad miastami Kurachowe, Toreck i Czasiw Jar. DeepState podaje, że wojska rosyjskie zbliżają się do granicy administracyjnej obwodu dniepropietrowskiego.
Dwa rosyjskie okręty na Morzu Czarnym
Na Morzu Czarnym są dwa okręty Federacji Rosyjskiej, z których jeden wyposażony jest w rakiety Kalibr. Na Morzu Śródziemnym znajduje się sześć okrętów, w tym dwa z rakietami manewrującymi – poinformowała marynarka wojenna Ukrainy.
W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim zginęła jedna osoba
Czterech mieszkańców obwodu donieckiego zostało rannych w wyniku prowadzonego przez Rosję ostrzału – poinformował gubernator obwodu Wadym Fiłaszkin.
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy na czele zgrupowania broniącego Pokrowska
Informację o zmianie dowódcy zgrupowania „Chortyca” przekazał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Po raz trzeci w ciągu niespełna roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zmienił dowódcę zgrupowania „Chortyca”, które jest odpowiedzialne m.in. za obronę Pokrowska.
W ciągu doby na ukraińskim froncie doszło do 166 potyczek
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 45 nalotów i pięć tysięcy ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych oraz terenów zabudowanych.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 11 miejscowości w obwodzie zaporoskim
Gubernator obwodu, Iwan Fedorow, informuje o uszkodzeniu w ostrzale 18 budynków mieszkalnych i mieszkań. W ostrzale nikt nie ucierpiał.
Gdyby Viktor Orbán zablokował przedłużenie sankcji wobec Rosji, UE może sięgnąć po przepisy z 1944 roku
Chodzi o prawo, które umożliwia królowi Belgów zablokowanie zagranicznych aktywów zdeponowanych na terytorium jego kraju. A 190 mld euro Banku Rosji jest zamrożone właśnie w Belgii, bo tu ma siedzibę międzynarodowa izba rozliczeniowa Euroclear.
Czytaj więcej
Węgry wahają się, czy wyrazić zgodę na przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Rosji. W razie ich weta do akcji wkroczy król Filip.
Kreml nie ustępuje przed groźbami Donalda Trumpa
– Będziemy nalegać, by stało się to polityką samego sojuszu – mówił niedawno rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko. Chodziło o uzyskanie gwarancji, że NATO nie przyjmie Ukrainy. – Witajcie znów na przełomie 2021 i 2022 roku. Putin powtarza swe ówczesne ultimatum wobec Zachodu – kompleksowy zestaw żądań na temat przyszłości architektury bezpieczeństwa, tworzonej wokół dwóch głównych zasad: żadnej Ukrainy w NATO i żadnego NATO w Ukrainie – podsumowała ekspert z Carnegie Foundation Tatiana Stanowaja.
Czytaj więcej
Prezydent USA ma niewiele możliwości, by zmusić Kreml do zawarcia pokoju. Pozostaje mu zbrojenie Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 831 620 żołnierzy, 9 871 czołgów, 20 561 pojazdów opancerzonych, 22 339 zestawów artyleryjskich, 1 263 wyrzutnie rakiet, 1 050 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 23 327 bezzałogowych statków powietrznych, 3 053 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 35 183 pojazdy (w tym cysterny) i 3 716 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy nad Rosją strącono 32 ukraińskie drony
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony były strącane nad obwodami woroneskim (15), biełgorodzkim (11), kurskim (4), orłowskim i twerskim (po 1).
Ukraińskie zgrupowanie „Charków” publikuje nagranie z odparcia szturmu Rosjan w rejonie Wołczańska
Rosjanie mieli w czasie szturmu stracić 42 żołnierzy i cztery bojowe wozy piechoty.
Ukraiński dron uziemiony w obwodzie orłowskim
Gubernator obwodu Andriej Kłyczkow poinformował o unieszkodliwieniu drona przy pomocy zestawu do walki radioelektronicznej.
Ukraińskie drony zaatakowały dwie wsie w obwodzie biełgorodzkim
Drony zaatakowały wsie w rejonie krasnogwardiejskim – poinformował gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow. W wyniku ataku uszkodzony został gazociąg i linia wysokiego napięcia. Ucierpiało też kilka budynków mieszkalnych.
Wstępne wyniki „wyborów” na Białorusi: 86,82 proc. głosów dla Aleksandra Łukaszenki
Białoruska Centralna Komisja Wyborcza podała wstępne wyniki tzw. wyborów prezydenckich na Białorusi – przywódca kraju Aleksandr Łukaszenko uzyskał w nich 86,82 proc. głosów. Żaden z jego rywali nie uzyskał więcej niż 3,21 proc. głosów. Frekwencja w wyborach, do których nie dopuszczono żadnego realnego rywala Łukaszenki, miała wynieść 85,7 proc. głosów.
W nocy rosyjskie bombowce Su-34 zaatakowały pozycje ukraińskich wojsk w obwodzie kurskim
Informacje o ataku przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku użyto bomb szybujących.
Ukraiński dron zaatakował miasto w obwodzie biełgorodzkim
O ataku na miasto Grajworon poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow. Z jego komunikatu wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał - uszkodzony jednak został gazociąg oraz linia wysokiego napięcia, przez co część mieszkańców nie ma dostępu do prądu.
Mieszkaniec obwodu lwowskiego skazany na 5 lat więzienia za pomoc w wyjazdach z kraju mężczyznom w wieku poborowym
27-letni mieszkaniec obwodu lwowskiego stworzył fikcyjną firmę zajmującą się rzekomo transportem międzynarodowym i wystawiał fałszywe zaświadczenia o pracy w niej mężczyznom w wieku poborowym, którzy dzięki temu mogli wyjechać z Ukrainy. Za pomoc w wyjeździe z Ukrainy pobierał opłatę w wysokości 5 tysięcy dolarów.
W nocy w Kijowie rozległy się eksplozje
W czasie nocnego ataku dronów na ukraińską stolicę aktywna była obrona przeciwlotnicza – informuje kijowska miejska administracja wojskowa.
Ukraińskie zgrupowanie „Chortyca” publikuje nagranie z udanego ataku drona FPV na rosyjski czołg
Do ataku doszło na pokrowskim odcinku frontu.
Nocny atak dronów na Ukrainę
Drony pojawiły się m.in. nad obwodem kijowskim. Atakowane były też m.in. obwody chmielnicki, sumski, iwano-frankiwski, tarnopolski, winnicki i żytomierski.
Tak wyglądała sytuacja na froncie 26 stycznia
Tak wyglądała sytuacja na froncie 26 stycznia
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę