Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Propaganda wojenna w szkołach w Mariupolu
W szkołach w Mariupolu Rosjanie nasilają działania propagandowe wśród uczniów, gloryfikując inwazję i siły agresora.
W jednej ze szkół dzieci ubrane są w mundury z czasów sowieckich i zmuszane do recytowania wierszy o „bohaterach, którzy nigdy nie umierają”. W kolejnej – dzieciom opowiadano o „wyzwolicielu” Mariupola, rosyjskim generale dywizji Władimirze Frołowie, który zginął w marcu 2022 r. - poinformowała Rada Miasta Mariupola na uchodźstwie.
Szwecja zajęła statek podejrzany o udział w ostatnim incydencie na Bałtyku
Szwecja poinformowała w niedzielę wieczorem, że przejęła statek podejrzany o uszkodzenie kabla światłowodowego pod Bałtykiem. „Statek podejrzany o dokonanie sabotażu został zajęty” – dodano w oświadczeniu.
„Prowadzimy obecnie szereg konkretnych działań dochodzeniowych, ale nie mogę zdradzić, na czym one polegają, ze względu na trwające wstępne dochodzenie” — przekazał w oświadczeniu starszy prokurator Mats Ljungqvist.
Ukraina przedstawiła Mołdawii propozycje rozwiązania kryzysu energetycznego
Przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji i rozwijanie partnerstwa gospodarczego były tematem spotkania premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i prezydent Mołdawii Mai Sandu w Kijowie w sobotę. Strony omówiły rozwój logistyki i poprawę komunikacji między Ukrainą a Mołdawią, a także krajami Unii Europejskiej.
„Nasze rządy rozumieją wspólne zagrożenie – to Rosja. Kreml zawsze używał swoich zasobów energetycznych jako broni przeciwko innym państwom. Ukraina jest gotowa pomóc Mołdawii rozwiązać kryzys energetyczny i już złożyła swoje propozycje” – napisał Szmyhal na kanale Telegram
ISW: Putin sygnalizuje, że nie jest zainteresowany pokojem, dopóki jego żądania nie zostaną spełnione
Władimir Putin nadal sygnalizuje zarówno swojej krajowej, jak i międzynarodowej opinii publicznej, że nie jest zainteresowany pokojem, dopóki jego żądania nie zostaną w pełni spełnione i pozostaje oddany całkowitej kapitulacji Ukrainy – uważają analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
ISW cytuje wywiad Putina z kremlowskim dziennikarzem Pawłem Zarubinem, podczas którego rosyjski władca powiedział, że jest gotowy negocjować „w sprawie ukraińskiej”, ale że dekret ukraińskiego prezydenta z 2022 r. ogłaszający „niemożność negocjacji” z Putinem jest poważną przeszkodą w rozmowach pokojowych.
ISW uważa, że „intensywne skupienie Putina na dekrecie podczas wywiadu z 24 stycznia oznacza kolejną próbę odwrócenia uwagi od jego niechęci do angażowania się w negocjacje pokojowe w celu zakończenia wojny na Ukrainie”.
Szefowa unijnej dyplomacji komentuje "wybory" na Białorusi
- UE nazwała „wybory” prezydenta Białorusi fikcją – powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Kaia Kallas.
Zauważyła, że bezwzględne i niespotykane dotąd represje praw człowieka, ograniczenia udziału w życiu politycznym i dostępu do niezależnych mediów na Białorusi pozbawiły proces wyborczy jakiejkolwiek legitymacji.
Zełenski: Utrzymano strefę buforową w obwodzie kurskim w celu ochrony Sum i Charkowa
Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina utrzymuje „strefę buforową” w obwodzie kurskim w Rosji, aby chronić miasta Sumy i Charków przed rosyjskimi ofensywami.
Zełenski pochwalił żołnierzy 95. Oddzielnej Brygady za ich działania w obwodzie kurskim. Słowa uznania skierował również do 25. Samodzielnej Brygady Powietrznodesantowej i 68. Samodzielnej Brygady Jegerów za ich skuteczność na froncie pokrowskim, a także do 24. i 100. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej za ich bohaterstwo w bitwach o Czasiw Jar i Torećk.
Zełenski mianuje generała Drapatyja na dowódcę Chortycy
Prezydent Wołodymyr Zełenski mianował generała majora Mychajła Drapatyja na dowódcę operacyjno-strategicznej grupy sił Chortyca.
Jednocześnie Zełenski powiedział, że Drapatyj zachowa swoje uprawnienia jako dowódca Wojsk Lądowych – największego komponentu Sił Zbrojnych Ukrainy, który pomoże „połączyć działania bojowe armii z odpowiednim szkoleniem brygad”.
Drapatyj jest dowódcą wojsk lądowych od 29 listopada 2024 roku.
Turcja pomoże UE zastąpić tranzyt gazu przez Ukrainę
Turcja podejmuje wysiłki dyplomatyczne, aby wznowić rozmowy energetyczne z UE. Kraj rozważa perspektywę stania się głównym dostawcą gazu ziemnego po tym, jak poprzednie rozmowy zostały zakłócone przez napięcia z Cyprem
Ambasador Turcji przy UE, Faruk Kaymakcı, powiedział w wywiadzie dla Politico, że współpraca energetyczna będzie na szczycie listy priorytetów w ramach planowanego ocieplenia stosunków, które obejmą rozmowy handlowe i współpracę polityczną w zakresie wojen w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie.
Trzy Boeingi z USA z bronią dla Ukrainy wylądowały w Rzeszowie
Łukaszenko: „Oresznik” będzie na Białorusi lada dzień
Białoruski dyktator poinformował, że nowy rosyjski system rakietowy Oresznik zostanie „lada dzień” dostarczony na terytorium Białorusi. System miałby zostać umieszczony na terytorium republiki bliżej Smoleńska.
Siły Powietrzne zaatakowały magazyny dronów w obwodzie orłowskim FR
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że uderzono w betonowe konstrukcje, w których przechowywano głowice termobaryczne, które są używane do wyposażenia dronów. Istnieją informacje o silnej detonacji wtórnej.
Według wstępnych informacji zniszczonych zostało co najmniej 200 dronów.
Zełenski i prezydent Azerbejdżanu omawiali w Davos kwestie transportu gazu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem w Davos o kwestii wykorzystania ukraińskiej infrastruktury do transportu azerskiego gazu, jeśli Europa będzie go potrzebować.
Siły Zbrojne Ukrainy zaprzeczają utracie Wełykiej Nowosiłki
W niedzielny poranek rosyjskie media zaczęły donosić, że armia rosyjska rzekomo zdobyła miejscowość Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim. Jednak, jak powiedział Wiktor Tregubow, rzecznik operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk „Chortyca”, walka wciąż trwa.
Dodał, że według jego informacji wojska ukraińskie nie są okrążone. Tego udało się uniknąć.
Pierwszy tydzień prezydentury Trumpa. Jaką amunicja uderzyła w tym czasie Rosja
W ciągu pierwszego tygodnia prezydentury Donalda Trumpa, który zapowiadał zakończenie wojny w 24 godziny, Rosja użyła przeciwko Ukrainie 1250 bomb lotniczych, ponad 750 dronów szturmowych i 20 rakiet.
"Wybory" na Białorusi: 87 proc. "poparcia" dla Łukaszenki
Białoruska agencja państwowa BELTA podała wieczorem 26 stycznia dane z sondażu exit poll, które przewidywalnie ogłosiły Aleksandra Łukaszenkę zwycięzcą pozorowanych „wyborów” z ponad 87 proc. głosów.
W głosowaniu wzięło udział czterech innych kandydatów, którzy otrzymali odpowiednio 2,7 proc., 1,8 proc., 1,6 proc. i 1,2 proc. głosów, zgodnie z białoruskimi sondażami exit poll.
Kolejny kabel na dnie Bałtyku uszkodzony?
Łotwa poinformowała, że w niedzielę uszkodzony został podmorski kabel światłowodowy między Łotwą a Szwecją. Marynarka wojenna wysłała łódź patrolową w celu sprawdzenia statków podejrzanych o udział w zdarzeniu.
- Ustaliliśmy, że najprawdopodobniej doszło do uszkodzeń zewnętrznych i że są one znaczne – powiedziała dziennikarzom premier Łotwy Evika Silina po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.
"Łotwa współpracuje z NATO i państwami regionu Morza Bałtyckiego w celu wyjaśnienia okoliczności" - napisała premier w poście na portalu X.
Rosja stawia na banany z własnej uprawy
Owoc pochodzący z tropików jest jednym najszybciej drożejących towarów w rosyjskich sklepach, stając się symbolem wysokiej inflacji. Kreml zażądał obniżenia ceny. Odpowiedzią mają być banany z krajowej uprawy.
Czytaj więcej
Ceny bananów w Rosji poszybowały o 96 procent więc do akcji wkroczyła rosyjska nauka. Uczeni ogłosili, że w rok wyhodują w Rosji banany i to taniej niż teraz kosztuje ich import z Ekwadoru.
W Zaporożu spod gruzów wydobyto ciało drugiej ofiary rosyjskiego ataku z 18 stycznia
Według aktualnych informacji dwie osoby zginęły, a 12 zostało rannych. Ciało drugiej ofiary, 27-letniego mężczyzny, zostało w niedzielę wyciągnięte spod gruzów przez ratowników.
Rosja rozpoczęła atak na Zaporoże 18 stycznia. Akcja poszukiwawczo-ratunkowa trwała 9 dni i brało w niej udział 178 ratowników oraz 40 jednostek sprzętu.
Łukaszenko o "białoruskich siłach pokojowych"
Aleksander Łukaszenko, samozwańczy prezydent Białorusi, powiedział, że tylko białoruscy żołnierze sił pokojowych mogą zapewnić "normalne stosunki" między Ukrainą a Rosją, ale Mińsk nie wyśle ich na linię kontaktu.
Łukaszenko stwierdził, że ani Kijów, ani Zachód nie zgodzą się na taką decyzję.
Ukraiński deputowany gościem na inauguracji Donalda Trumpa
Dawid Arakhamia, lider frakcji partii Sługa Narodu w parlamencie Ukrainy, uczestniczył w inauguracji prezydenta USA Donalda Trumpa.
Arakhamia był jednym z zaledwie kilku zagranicznych dygnitarzy, którym pozwolono wejść do budynku po przeniesieniu ceremonii do środka z powodu ujemnych temperatur w Waszyngtonie w tym dniu. Inni to były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i premier Włoch Giorgia Meloni.
Rosjanie uszkodzili domy i linie energetyczne w Kupiańsku
Rosyjskie wojska zaatakowały Kupiańsk przy użyciu bomb kierowanych, uszkadzając kilka budynków mieszkalnych i linie energetyczne – poinformował na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Ołeh Syniehubow. „Na Kupiańsk trwa intensywny atak ze strony najeźdźców” – czytamy we wpisie.
Syniehubow poinformował, że nie ma ofiar ataku. Służby ratunkowe pracują nad usuwaniem skutków ostrzału.
Ukraińska straż graniczna zestrzeliła rosyjskiego drona za pomocą karabinu maszynowego
Mobilna grupa ogniowa straży granicznej zestrzeliła rosyjskiego drona-wabika nad obwodem sumskim, używając do tego karabinu maszynowego – poinformowała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy, udostępniając w sieci nagranie z akcji. Dron został zniszczony w czasie lotu.
Drony tego typu – wykonane ze sklejki – są wyposażone w soczewkę Luneberga, która pozwala oszukiwać radary, sprawiając wrażenie, że maszyna jest dronem bojowym. Takie urządzenia odgrywają strategiczną rolę w rosyjskich nalotach.
Zełenski radzi Słowacji, gdzie kupić gaz
Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski oświadczył, że jego kraj ostatecznie zakończył przesył rosyjskiego gazu. Odbiorcom ze Słowacji i Węgier wskazał nowego dostawcę, którego surowiec jest gotowy dostarczyć ukraińskimi rurociągami.
Czytaj więcej
Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę jest zakończony raz na zawsze. Kijów jest natomiast otwarty na przesył swoimi magistralami gazu z innych krajów. I doradza Słowacji i Węgrom, gdzie mogą kupić taki surowiec.
Zełenski składa Australijczykom życzenia z okazji ich święta narodowego
Prezydent Wołodymyr Zełenski złożył gratulacje narodowi Australii oraz premierowi Anthony’emu Albanese z okazji Dnia Australii. „Niech Wasz kraj nadal się rozwija, zachowując swoją żywą kulturę, różnorodność i siłę jedności” – podkreślił prezydent Ukrainy we wpisie opublikowanym w serwisie X. Dodał także, że Ukraińcy są Australii wdzięczni. „Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Australii w walce o naszą wolność oraz za nasze wspólne zaangażowanie w wartości demokratyczne i porządek międzynarodowy oparty na zasadach” – czytamy.
NATO podzieli się ściśle tajnymi informacjami?
Jak podaje Bloomberg, NATO rozpoczyna proces dzielenia się niektórymi ze swoich ściśle tajnych informacji określających, jaką broń i sprzęt powinny produkować kraje UE z przemysłem obronnym. W ramach odrębnej procedury Sojusz rozpoczynać ma także proces dzielenia się niektórymi niejawnymi standardami z UE.
Jak zauważa agencja Bloomberga, doniesienia te pojawiły się w czasie, kiedy członkowie NATO starają się dozbroić w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.
Trump zakończy wojnę do wiosny?
"Donald Trump ostrzegł już Władimira Putina przed trwającymi atakami na Ukrainę i oświadczył, że jest gotów nadal udzielać pomocy wojskowej temu krajowi, dopóki trwa wojna. Wysłał jednak również ostrzeżenie Zełenskiemu, twierdząc, że ‚nie jest aniołem’. Podejście to wydaje się odzwierciedlać podziały w jego własnej administracji w sprawie wojny i tego, jak duże wsparcie otrzymywać będzie Ukraina. Niemniej jednak – wśród jego wielu śmiałych twierdzeń na arenie międzynarodowej – Trump zamierza zakończyć wojnę do wiosny” – czytamy w artykule „The Independent”.
Ukraińcy odpierają ataki Rosjan w kierunku Wołczańska
Ukraińscy żołnierze ze 113 Brygady Obrony Terytorialnej starają się odeprzeć rosyjską ofensywę w kierunku Wołczańska.
Dowódca Gwardii Narodowej nagrodził obrońców regionu charkowskiego
Dowódca Gwardii Narodowej, generał Ołeksandr Piwnenko, odwiedził w obwodzie charkowskim brygady, które odpierają ataki Rosjan, szczególnie w rejonie Kupiańska. Zapoznał się on z sytuacją oraz wręczył żołnierzom odznaczenia. „Żołnierze brygad kontynuują skuteczne wykonywanie zadań bojowych, odpierając próby ofensywy i przeciwdziałając przewadze sił wroga” – zaznaczył Piwnenko.
Zaporoże: Odnaleziono kolejne ciało po ataku Rosjan z 18 stycznia
W Zaporożu ratownicy odnaleźli i wydobyli ciało 27-letniego mężczyzny, który zginął w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego, do którego doszło 18 stycznia. Akcja poszukiwawczo-ratunkowa w miejscu ataku została zakończona – poinformowała Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy. „W wyniku ataku z 18 stycznia zginęły dwie osoby, a 12 zostało rannych” – przekazano w komunikacie.
W akcji ratunkowej – trwającej dziewięć dni – uczestniczyło 178 ratowników i 40 jednostek sprzętu. Użyto również psów ratowniczych z Międzyregionalnego Centrum Szybkiego Reagowania.
Program pomocowy z USA z nakazem zawieszenia wydatków
Biuro amerykańskiego programu pomocowego dla Ukrainy (USAID) w Kijowie miało otrzymać nakaz zawieszenia wszystkich projektów i wydatków na nie po tym, jak Departament Stanu USA nakazał zawieszenie programów pomocowych dla innych krajów na 90 dni.
Sewastopol: Usunięto ponad 590 ton zanieczyszczonej gleby
Z wybrzeży tymczasowo okupowanego miasta Sewastopol od grudnia usunięto 592,534 ton gleby zanieczyszczonej mazutem. O sprawie poinformował portal Krym.Realii.
15 grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej zatonęły rosyjskie tankowce „Wołgoneft-212” i „Wołgoneft-239”. W wyniku zdarzenia do Morza Czarnego wyciekło ponad 4000 ton mazutu – ciężkiego oleju opałowego. Straty szacowane są wstępnie na 14 miliardów dolarów.
15 osób w szpitalach po rosyjskim ataku rakietowym na Zaporoże
Po ataku rakietowym na Zaporoże, do którego doszło 23 stycznia, w szpitalach nadal pozostaje 15 osób – poinformował szef Administracji Wojskowej Obwodu Zaporoskiego, Iwan Fedorow. „Stan rannych oceniany jest jako umiarkowany” – napisał Fedorow, dodając, że łącznie 54 osoby, które ucierpiały w wyniku ostrzałów w regionie w styczniu, otrzymują pomoc medyczną. Trzy osoby są w stanie ciężkim.
W wyniku ostrzału w Zaporożu zginęła jedna osoba, a 54 zostały ranne. Zniszczenia dotknęły 80 budynków wielorodzinnych i ponad 30 domów prywatnych. Jedna z kamienic została całkowicie zniszczona.
Rosja użyła ponad 1,250 bomb, 750 dronów i 20 rakiet w ciągu tygodnia
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w ciągu ostatniego tygodnia Ukraina doświadczyła setek rosyjskich ataków różnymi typami uzbrojenia, w tym około 1,250 bomb lotniczych, ponad 750 dronów i ponad 20 rakiet różnego rodzaju. „Tylko determinacja może powstrzymać takich terrorystów” – podkreślił Zełenski, dodając, że Ukraina nieustannie współpracuje z partnerami nad wzmacnianiem zdolności obronnych kraju i ograniczeniem możliwości Rosji do prowadzenia działań zbrojnych.
Lekarze ranni po ataku bombowym na placówkę medyczną na Ukrainie
25 stycznia Rosjanie zrzucili sześć kierowanych bomb lotniczych na placówkę medyczną w Berysławiu, w obwodzie chersońskim, raniąc kilku lekarzy – poinformowała Chersońska Administracja Obwodowa. Personel szpitala zdołał ukryć się w schronach, jednak według wstępnych informacji kilku lekarzy doznało obrażeń.
Ukraińscy snajperzy starają się powstrzymać Rosjan w obwodzie kurskim
Grupa snajperów z 80. Oddzielnej Galicyjskiej Brygady Desantowo-Szturmowej zabiła ośmiu i raniła dwunastu rosyjskich żołnierzy w obwodzie kurskim – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie. „Ośmiu zniszczonych i dwunastu rannych – to wynik działań grupy snajperów podczas jednej z misji bojowych w obwodzie kurskim” – podkreślono w komunikacie.
Snajperzy, realizując zadania obserwacyjne i wspierając inne jednostki, znaleźli się na drodze natarcia rosyjskich i północnokoreańskich sił. „Po kilku dniach walk wróg został zatrzymany” – zaznaczył Sztab Generalny.
Ataki na obwód doniecki. Jedna osoba zabita, jedna ranna
25 stycznia rosyjskie wojska zabiły jednego cywila i raniły inną osobę w obwodzie donieckim – poinformował gubernator Wadym Filaszkin. W Pokrowsku uszkodzone zostały dwa bloki mieszkalne, dwa domy prywatne i budynek administracyjny. W Hryszynem zniszczenia dotknęły dwa domy, a w Serhijiwce, na terenie wspólnoty Udacznia, siedem domów. W Kostiantyniwce uszkodzone zostały zaś budynek administracyjny i gazociąg, a w Siewiersku – sześć domów.
W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie przeprowadzili 11 ostrzałów w obwodzie donieckim, skąd ewakuowano 36 osób, w tym siedmioro dzieci.
Siły ukraińskie zniszczyły rosyjskie pojazdy opancerzone oraz schron
Operatorzy dronów z jednostki uderzeniowej Phoenix w sektorze Kupiańska zniszczyli sześć rosyjskich pojazdów opancerzonych oraz schron dla żołnierzy. Grupa Sił Chortycia udostępniła nagrania z operacji na Telegramie. „Wyniki działań pilotów UAV i uderzenia w regionie Charkowa są niezwykle imponujące” – podkreślono.
Podczas akcji operatorzy dronów zidentyfikowali i zniszczyli dwa pojazdy opancerzone Tigr, dwa opancerzone wozy piechoty BMP-2, jeden opancerzony transporter osobowy BTR-82A oraz samobieżną haubice 2S9 Nona-S.
Drony ponownie zaatakowały rosyjską rafinerię ropy naftowej w Riazaniu
Nad ranem drony zaatakowały rafinerię w Riazaniu, wywołując poważny pożar. Jak podaje BBC Russian Service, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony, systemy obrony powietrznej przechwyciły 15 ukraińskich dronów. Spośród nich osiem zostało zniszczonych nad regionem Riazań, sześć nad Kurskiem, a jeden nad Biełgorodem.
Gubernator Riazania, Pawieł Malkow, potwierdził, że doszło do ataku dronów, a rosyjskie kanały Telegram, w tym ASTRA, doniosły, że rafineria prawdopodobnie płonie. Na nagraniach udostępnianych w lokalnych mediach widać ogień w pobliżu rafinerii. Co istotne, podobny atak miał miejsce 24 stycznia. Dokładna data nagrania pozostaje niepotwierdzona.
Drony zaatakowały cztery dzielnice Charkowa
Rosyjskie drony uderzyły w cztery dzielnice Charkowa: Szewczenkowskią, Kijowską, Chłodnohirską i Osnowiańską. Trzy osoby odniosły obrażeń, ale odmówiły hospitalizacji – poinformował szef administracji obwodowej, Ołeh Syniehubow. Uszkodzeniu uległo ponad dziesięć pojazdów i okna budynków. W dzielnicy Osnowiańskiej drony Shahed zniszczyły dachy 12 domów.
Ataki na 35 miejscowości w obwodzie chersońskim
Rosyjskie wojsko zaatakowało 35 miejscowości w obwodzie chersońskim, raniąc cztery osoby – poinformował gubernator Ołeksandr Prokudin. Ostrzał dotknął m.in. Antoniwki, Berysławia, Stanisławia, Tokariwki i Chersonia. Uszkodzono dwa budynki mieszkalne i samochód.
Ukraińcy zestrzelili 50 rosyjskich dronów
Od wieczora 25 stycznia obrona Ukrainy zniszczyła 50 dronów rosyjskiego wojska. Dziewięć kolejnych zboczyło zaś z kursu. Atak rozpoczął się o godzinie 19:00 i wykorzystano w nim 72 drony Shahed wystrzelone z kilku kierunków, takich jak Orzeł, Kursk czy Millerowo. „Dzięki systemom obrony powietrznej i zakłóceniom elektronicznym większość dronów udało się unieszkodliwić” – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy.
Ukraina o stratach Rosji
Rosyjskie siły zbrojne straciły od początku inwazji szacunkowo 830 190 żołnierzy, w tym 1 720 w ciągu ostatniej doby – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińska armia zniszczyła również 9 868 czołgów (+9 w ciągu ostatniej doby), 20 549 pojazdów opancerzonych, 22 323 systemy artyleryjskie (+14), 23 253 drony (+40), a także 3 053 pociski manewrujące i 35 124 pojazdy transportowe (+53).
Atak dronów na Sumy
W nocy rosyjskie drony zaatakowały miasto Sumy, powodując dwie eksplozje. Uszkodzone zostały budynek mieszkalny, placówka edukacyjna oraz budynki administracyjne – poinformowała Sumyjska Obwodowa Administracja Państwowa.
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym
Na Morzu Czarnym znajdują się dwa rosyjskie okręty wojenne, w tym jeden uzbrojony w cztery pociski Kalibr. Na Morzu Azowskim nie ma zaś żadnych rosyjskich jednostek. Na Morzu Śródziemnym stacjonuje natomiast obecnie sześć rosyjskich okrętów, z czego dwa przenoszą łącznie do 22 pocisków Kalibr – poinformowała w mediach społecznościowych Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraińska marynarka zniszczyła rosyjski pocisk
Załoga ukraińskiego statku zestrzeliła rosyjski pocisk Kh-59, który miał uderzyć w infrastrukturę cywilną portu Piwdennyj. Pocisk został wystrzelony z samolotu Su-57. „To kolejny przykład skuteczności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej” – podkreślono.
Misja ONZ mogłaby monitorować zawieszenie broni na Ukrainie
Generał Robert Brieger, przewodniczący Komitetu Wojskowego UE, zasugerował utworzenie międzynarodowej misji ONZ do monitorowania zawieszenia broni na Ukrainie. W misji mogliby uczestniczyć żołnierze z Europy, krajów Globalnego Południa i Kaukazu.
Brieger jest zdania, że misja wymagałaby silnego mandatu, aby zapobiec odnowieniu konfliktu. Jednocześnie odniósł się krytycznie do propozycji „zamrożenia” wojny, podkreślając, że taki scenariusz mógłby przedłużyć konflikt na dekady.
Pojmani marynarze z Ukrainy wracają do domu po 14 miesiącach niewoli
Trzech ukraińskich marynarzy z załogi statku Galaxy Leader wróciło do Odessy po 14 miesiącach niewoli u jemeńskich Huti. Operację uwolnienia przeprowadził Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR). - Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim zaangażowanym w sprawę – powiedział jeden z uwolnionych.
Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski sprzęt wojskowy
Operatorzy UAV Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) skutecznie wykorzystują drony do niszczenia rosyjskich pojazdów opancerzonych, pozycji Rosjan i skupisk żołnierzy w obwodach zaporoskim i donieckim. Jednostka „Kryla” spaliła w ten sposób trzy rosyjskie pojazdy opancerzone Tiger, dwa bojowe wozy piechoty oraz zniszczyła lub uszkodziła trzy czołgi T-72.
Obwód doniecki: Przymusowa ewakuacja dzieci
Władze obwodu donieckiego podjęły decyzję o rozpoczęciu przymusowej ewakuacji rodzin z dziećmi z ponad 20 miejscowości w regionie z powodu wzmożonego rosyjskiego ostrzału – ogłosił gubernator Wadym Fiłaszkin.
Urzędnicy zintensyfikowali ewakuację ludności cywilnej w obwodzie donieckim latem i jesienią, gdy siły rosyjskie nasiliły ofensywę. Pomimo tych wysiłków, około 307 tys. cywilów pozostało w kontrolowanych przez Ukrainę częściach regionu na początku stycznia.
Nakaz ewakuacji dotyczy ponad 100 dzieci.
Sytuacja na froncie [RAPORT]
Między wojskami Rosji i Ukrainy doszło w sobotę do 167 starć. Największą aktywność Rosjanie wykazują w pobliżu miast Pokrowsk, Kramatorsk i Łyman. Według Sztabu Generalnego ukraińskiej armii, Rosjanie atakują ukraińskie pozycje, wykorzystując swoją przewagę liczebną i sprzętową.
Charków: Nocny atak dronów. Maszyna uderzyła w dom
Podczas nocnego ataku rosyjskich samolotów bezzałogowych na Charków, jedna z maszyn trafiła w prywatny dom. Według wstępnych informacji, okna, dach i część budynku zostały uszkodzone.
W szkołach w Mariupolu Rosjanie intensyfikują propagandę
„W szkole nr 34 powieszono portrety prorosyjskiego separatysty Władimir Żogi. Szkoła została nazwana jego imieniem. Dzieci ubrano w radzieckie mundury i zmuszono do recytowania wierszy o „bohaterach, którzy nie umierają”. W szkole nr 4 dzieciom opowiadano o rosyjskim generale dywizji Władimirze Frołowie. Został on zabity w marcu 2022 roku. Teraz okupanci gloryfikują mordercę cywilów w mieście” - informuje Rada Miejska Mariupola.
Rosjanie uderzyli na obwód zaporoski 325 razy w ciągu doby
O prowadzonych w obwodzie działaniach poinformował szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Iwan Fedorow. Rosjanie dokonali m.in. 138 ataków artyleryjskich i 184 ataków z użyciem dronów.
Podsumowanie sobotnich wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę