Badanie: Brak socjalu nie odstrasza uchodźczyń z Ukrainy. Dlaczego chcą zostać w Polsce?

Wstrzymanie świadczeń socjalnych w Polsce tylko dla 1 proc. ukraińskich uchodźczyń byłoby przesłanką do powrotu do ojczyzny – wynika z badania Ukrainek w Polsce.

Publikacja: 03.04.2025 04:30

Badanie: Brak socjalu nie odstrasza uchodźczyń z Ukrainy. Dlaczego chcą zostać w Polsce?

Foto: PAP/Paweł Supernak

Uchodźczynie wojenne w Polsce to przede wszystkim przedstawicielki klasy średniej, przeważająca część z nich pracuje – więcej niż przed rokiem – chociaż prawie trzy czwarte z nich poniżej swoich kwalifikacji. Głównym problemem w poszukiwaniu pracy jest brak znajomości języka polskiego (aż 68 proc.), brak uznania ukraińskiego dyplomu i niskopłatne stanowiska oferowane w naszym kraju – „Rzeczpospolita” jako pierwsza poznała raport z badań ukraińskich uchodźczyń wojennych po trzech latach od ich pobytu w naszym kraju.

Uchodźczynie cenią życie w Polsce. Są również wady, to m.in. deklasacja zawodowa

Badania na przełomie stycznia–lutego tego roku przeprowadzili naukowcy z Interdyscyplinarnego Laboratorium Badań nad Wojnami i Katastrofami UKEN z Krakowa pod kierunkiem prof. Piotra Długosza. To było już trzecie badanie tej grupy (pierwsze w kwietniu 2022 r., drugie w październiku 2024 r.) i – jak wskazuje prof. Długosz – najtrudniejsze ze względu na trudności ze znalezieniem osób do badań. Jakie różnice zaobserwowano od ostatniego badania? 

Ukraińskie uchodźczynie odwiedzają swoją rodzinę w Ukrainie częściej, niż miało to miejsce we wcześniejszych badaniach. 10 proc. robi to stale, 33 proc. – kilka razy od przyjazdu do Polski, nie odwiedziło Ukrainy ani razu 35 proc. A tylko raz – 22 proc. 

Dostrzec można także niewielką zmianę stosunku uchodźczyń – z pozytywnego (który nadal dominuje) na neutralny (39 proc.), obserwuje się zmianę w ocenie nastawienia miejscowej ludności wobec Ukrainek na bardziej chłodne (odczuwa to 18 proc. badanych).

Nieco więcej badanych uchodźczyń niż rok temu aktywnie poszukuje pracy. 60 proc. z nich ma pracę, nie pracuje 16 proc. Jakie są powody? 8 proc. zajmuje się dzieckiem, ze względu na naukę (11 proc.) lub z powodu pobierania emerytury (5 proc.). Zatrudnienie zgodne ze swoim wykształceniem ma blisko co trzecia Ukrainka. Aktywnie poszukuje pracy 31 proc., myśli o tym – 32 proc., nie poszukuje – 36 proc. „Ankietowane uchodźczynie zaznaczały też, iż pracodawcy nie chcą przyjmować do pracy Ukraińców (35 proc.), wskazywały na dużą konkurencję (19 proc.), twierdziły, że praca jest daleko od domu (17 proc.) oraz że pojawiają się problemy z uzyskaniem dokumentów (7 proc.). Tylko 4 proc. wskazało, iż nie ma żadnych problemów” – wynika z raportu UKEN. 

Podobnie jak w poprzednich badaniach, uchodźczyniom najmocniej utrudnia życie ciągła niepewność i brak jasnych planów dotyczących przyszłości – wskazało na to 61 proc. z nich, a także rozłąka z bliskimi, którzy pozostali w Ukrainie (57 proc.) i brak odpowiednich środków finansowych na bieżące potrzeby (46 proc.). Wśród wymienionych niedogodności nieuprzejme traktowanie przez Polaków odczuwa 22 proc. kobiet, 16 proc. widzi trudności związane z kontaktami z instytucjami i urzędami, a 7 proc. z nich wskazuje na problem z wychowaniem dzieci i złe warunki zakwaterowania (6 proc.). 

Ukraińskie uchodźczynie doceniają najbardziej w naszym kraju stan bezpieczeństwa (83 proc.) i transport publiczny (76 proc.). Gorzej wypadło zadowolenie z pracy, służby zdrowia, z sytuacji finansowej rodziny i zarobków. Badacze wskazują, że w ostatnim badaniu dostrzega się także istotny wzrost poziomu zaburzeń psychicznych wśród kobiet. Aż 39 proc. uchodźczyń korzystało z pomocy psychologicznej. Jak radzą sobie z problemami? Najwięcej – 60 proc. – mobilizuje się i stara się rozwiązywać problemy.

Coraz mniejszy odsetek Ukrainek chce wrócić do kraju. Więcej niż co dziesiąta chce polskie obywatelstwo

Z raportu wynika również, że zmniejszył się do 31 proc. odsetek Ukrainek chcących wrócić do ojczyzny po zakończeniu wojny (wcześniejsze badanie wskazywało 42 proc.). Taki sam odsetek planuje zostać na stałe w Polsce. A otrzymać polskie obywatelstwo chce 13 proc. z nich. W jakiej sytuacji by wróciły? Ostateczne zakończenie wojny (61 proc.), brak działań wojennych i nalotów (40 proc.), dobrze płatna praca w Ukrainie (34 proc.), likwidacja korupcji (31 proc.). 15 proc. wskazało, że powodem byłaby niechęć Polaków, dla 12 proc. brak tanich mieszkań w Polsce, tylko 5 proc. na wygaśnięcie prawa tymczasowego pobytu i zatrzymanie socjalnych świadczeń (tylko 1 proc.). 

Czytaj więcej

Zmiany dla Ukraińców. Weryfikacja majątkowa i wymóg chodzenia do szkoły przy 800+

– Ważnym wnioskiem płynącym z badań jest fakt, iż uchodźczynie wojenne znajdują się w bardzo złej kondycji psychicznej – wskazuje prof. Piotr Długosz. – Powinny zostać objęte specjalistyczną pomocą, gdyż zaobserwowane zaburzenia zdrowia psychicznego będą negatywnie wpływały na ich zdrowie i utrudniały bądź uniemożliwiały integrację z polskim społeczeństwem lub reintegracje w społeczeństwie ukraińskim, które uległo znacznej przemianie od czasu ich wyjazdu z Ukrainy. Jego zdaniem jedną z głównych przyczyn może być zawodowa deklasacja. – Wydawałoby się, iż czas leczy rany, lecz w tym przypadku mówimy o skumulowanym kryzysie – dodaje. Ponad jedna trzecia badanych zaobserwowała pogorszenie się zachowania swoich dzieci po przyjeździe do Polski. 

W Polsce mieszka obecnie ok. 1,5 mln Ukraińców.

Uchodźczynie wojenne w Polsce to przede wszystkim przedstawicielki klasy średniej, przeważająca część z nich pracuje – więcej niż przed rokiem – chociaż prawie trzy czwarte z nich poniżej swoich kwalifikacji. Głównym problemem w poszukiwaniu pracy jest brak znajomości języka polskiego (aż 68 proc.), brak uznania ukraińskiego dyplomu i niskopłatne stanowiska oferowane w naszym kraju – „Rzeczpospolita” jako pierwsza poznała raport z badań ukraińskich uchodźczyń wojennych po trzech latach od ich pobytu w naszym kraju.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Społeczeństwo
Śnieg i mróz wracają do Polski. Gdzie będzie najgorzej? Do kiedy potrwa ochłodzenie?
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Społeczeństwo
Wiemy, kiedy rozpoczną się ekshumacje ofiar zbrodni w Puźnikach
Społeczeństwo
Jan Paweł II jest autorytetem dla młodych? Znamy wyniki sondażu
Społeczeństwo
Powrót mrozu i opadów śniegu. Nadciąga duża zmiana pogody
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Signalgate wpłynęła na zaufanie Polaków do administracji Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?