Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?

Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.

Publikacja: 23.01.2025 15:02

Ponieważ leki GLP-1 działają na obszary mózgu zaangażowane w układ nagrody i kontrolę impulsów, mogą

Ponieważ leki GLP-1 działają na obszary mózgu zaangażowane w układ nagrody i kontrolę impulsów, mogą one pomóc zmniejszyć „apetyt” na tytoń, alkohol, marihuanę i opioidy.

Foto: Adobe Stock

dmp

W tym artykule wyjaśniamy:

·       Co mówią badania o utracie wagi przez osoby przyjmujące Ozempic?

·       Czy leki GLP-1 zmniejszają ryzyko uzależnień?

·       Jakie są pozytywne skutki przyjmowania Ozempicu?

·       Czy Ozempic powoduje nudności?

·       Jakie są pozostałe skutki uboczne stosowania leków GLP-1?

Agoniści receptora peptydu glukagonopodobnego 1 (GLP-1RA) – to kategoria leków coraz częściej stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości, do której należy popularny Ozempic. Mimo niekwestionowanych zalet GLP-1 mają też swoje skutki uboczne, a autorzy badania opublikowanego w Nature Medicine zauważają, że skuteczność i ryzyko stosowania takich leków nie zostały jeszcze systematycznie ocenione w kontekście pełnego zestawu możliwych skutków zdrowotnych. Ich analiza rzuca więcej światła na konsekwencje przyjmowania GLP-1.

Naukowcy porównali dane osób chorych na cukrzycę, które rozpoczęły terapię z wykorzystaniem preparatów typu Ozempic oraz pacjentów, którzy sięgnęli po „tradycyjne” leki stosowane w walce z cukrzycą. Podczas badania przeanalizowali 175 różnych wskaźników dotyczących zdrowia. Do jakich wniosków doszli?

Co mówią badania o utracie wagi przez osoby przyjmujące Ozempic?

Utrata masy ciała to jeden z najbardziej pożądanych skutków stosowania Ozempicu. Z badania wynika, że w przypadku osób rozpoczynających przyjmowanie leków GLP-1 prawdopodobieństwo spadku BMI o 5 punktów jest o 36 proc. większe niż u osób przyjmujących inne leki na cukrzycę. O 25 proc. wyższe jest też prawdopodobieństwo „zrzucenia” kilogramów odpowiadających 10 punktom BMI.

Czytaj więcej

„Efekt Ozempiku” w świecie mody. Ten trend staje się coraz powszechniejszy

Leki GLP-1 zmniejszają ryzyko uzależnień?

Badanie opublikowane w Nature Medicine wykazało, że w porównaniu z innymi lekami na cukrzycę stosowanie leków GLP-1, do których należy Ozempic, wiąże się z obniżeniem ryzyka uzależnień o 12 proc.

Dr Ziyad Al-Aly, jeden z autorów badania tłumaczy na łamach Nature Medicine, że ponieważ leki GLP-1 działają na obszary mózgu zaangażowane w układ nagrody i kontrolę impulsów, mogą one pomóc zmniejszyć „apetyt” na tytoń, alkohol, marihuanę i opioidy.

Przyjmowanie Ozempicu wiąże się też ze spadkiem ryzyka wystąpienia zaburzeń psychotycznych (np. schizofrenii czy depresji psychotycznej) o 18 proc.

O ile spada ryzyko zachorowania na Alzheimera?

Leki GLP-1 zmniejszają też ryzyko zaburzeń poznawczych, w tym choroby Alzheimera (o 13 proc.) i demencji. Dodatkowo stosowanie Ozempicu przekłada się na niższe ryzyko zaburzeń krzepnięcia i schorzeń kardiometabolicznych, do których zaliczamy zawał serca, udar, czy niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. W porównaniu z „tradycyjnymi” terapiami Ozempic wypada również lepiej, jeżeli chodzi o ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych oraz niektórych schorzeń układu oddechowego.

„Odnotowano zmniejszenie liczby przypadków wstrząsu septycznego, niewydolności wątroby, schizofrenii, zaburzeń związanych z używaniem opioidów, zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, udaru krwotocznego, myśli samobójczych i zatorowości płucnej. Lista jest długa” – komentuje na łamach portalu Medscape dr Perry Wilson z Yale School of Medicine.

Czy Ozempic powoduje nudności?

Stosowanie Ozempicu wiąże się jednak ze skutkami ubocznymi. Najwięcej negatywnych konsekwencji naukowcy odnotowali w przypadku układu trawiennego. Osoby, które zaczynają zażywać preparat muszą liczyć się z zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi takimi jak nudności, wymioty, refluks żołądkowy i ból brzucha.

Czytaj więcej

To miał być cud medycyny. Badanie wykazało, że bardzo popularny lek może szkodzić

Jakie są skutki uboczne terapii z wykorzystaniem GLP-1?

U pacjentów przyjmujących popularny lek przeciwcukrzycowy naukowcy odnotowali też niekorzystne skutki dla układu mięśniowo-szkieletowego. Wyższe o 11 proc. jest ryzyko wystąpienia zapalenia stawów. Badanie wykazało też wyższy wskaźnik bólów kości niż u osób, które rozpoczynają terapię z wykorzystaniem innych leków na cukrzycę.

O 146 proc. rośnie też ryzyko zapalenia trzustki. Większe jest również ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej czy śródmiąższowego zapalenia nerek oraz bólów głowy i omdleń.

W tym artykule wyjaśniamy:

·       Co mówią badania o utracie wagi przez osoby przyjmujące Ozempic?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego