W tym artykule wyjaśniamy:
· Co mówią badania o utracie wagi przez osoby przyjmujące Ozempic?
· Czy leki GLP-1 zmniejszają ryzyko uzależnień?
· Jakie są pozytywne skutki przyjmowania Ozempicu?
· Czy Ozempic powoduje nudności?
Aktualizacja: 23.01.2025 19:49 Publikacja: 23.01.2025 15:02
Ponieważ leki GLP-1 działają na obszary mózgu zaangażowane w układ nagrody i kontrolę impulsów, mogą one pomóc zmniejszyć „apetyt” na tytoń, alkohol, marihuanę i opioidy.
Foto: Adobe Stock
W tym artykule wyjaśniamy:
· Co mówią badania o utracie wagi przez osoby przyjmujące Ozempic?
· Czy leki GLP-1 zmniejszają ryzyko uzależnień?
· Jakie są pozytywne skutki przyjmowania Ozempicu?
· Czy Ozempic powoduje nudności?
· Jakie są pozostałe skutki uboczne stosowania leków GLP-1?
Agoniści receptora peptydu glukagonopodobnego 1 (GLP-1RA) – to kategoria leków coraz częściej stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości, do której należy popularny Ozempic. Mimo niekwestionowanych zalet GLP-1 mają też swoje skutki uboczne, a autorzy badania opublikowanego w Nature Medicine zauważają, że skuteczność i ryzyko stosowania takich leków nie zostały jeszcze systematycznie ocenione w kontekście pełnego zestawu możliwych skutków zdrowotnych. Ich analiza rzuca więcej światła na konsekwencje przyjmowania GLP-1.
Naukowcy porównali dane osób chorych na cukrzycę, które rozpoczęły terapię z wykorzystaniem preparatów typu Ozempic oraz pacjentów, którzy sięgnęli po „tradycyjne” leki stosowane w walce z cukrzycą. Podczas badania przeanalizowali 175 różnych wskaźników dotyczących zdrowia. Do jakich wniosków doszli?
Utrata masy ciała to jeden z najbardziej pożądanych skutków stosowania Ozempicu. Z badania wynika, że w przypadku osób rozpoczynających przyjmowanie leków GLP-1 prawdopodobieństwo spadku BMI o 5 punktów jest o 36 proc. większe niż u osób przyjmujących inne leki na cukrzycę. O 25 proc. wyższe jest też prawdopodobieństwo „zrzucenia” kilogramów odpowiadających 10 punktom BMI.
Czytaj więcej
Popularność środków pomagających zmniejszyć wagę ujawnia się również w branży mody. Na problem zwracają uwagę eksperci, którzy przeanalizowali to zjawisko. Dane pokazują, że opanowało ono pokazy czołowych marek modowych.
Badanie opublikowane w Nature Medicine wykazało, że w porównaniu z innymi lekami na cukrzycę stosowanie leków GLP-1, do których należy Ozempic, wiąże się z obniżeniem ryzyka uzależnień o 12 proc.
Dr Ziyad Al-Aly, jeden z autorów badania tłumaczy na łamach Nature Medicine, że ponieważ leki GLP-1 działają na obszary mózgu zaangażowane w układ nagrody i kontrolę impulsów, mogą one pomóc zmniejszyć „apetyt” na tytoń, alkohol, marihuanę i opioidy.
Przyjmowanie Ozempicu wiąże się też ze spadkiem ryzyka wystąpienia zaburzeń psychotycznych (np. schizofrenii czy depresji psychotycznej) o 18 proc.
Leki GLP-1 zmniejszają też ryzyko zaburzeń poznawczych, w tym choroby Alzheimera (o 13 proc.) i demencji. Dodatkowo stosowanie Ozempicu przekłada się na niższe ryzyko zaburzeń krzepnięcia i schorzeń kardiometabolicznych, do których zaliczamy zawał serca, udar, czy niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. W porównaniu z „tradycyjnymi” terapiami Ozempic wypada również lepiej, jeżeli chodzi o ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych oraz niektórych schorzeń układu oddechowego.
„Odnotowano zmniejszenie liczby przypadków wstrząsu septycznego, niewydolności wątroby, schizofrenii, zaburzeń związanych z używaniem opioidów, zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, udaru krwotocznego, myśli samobójczych i zatorowości płucnej. Lista jest długa” – komentuje na łamach portalu Medscape dr Perry Wilson z Yale School of Medicine.
Stosowanie Ozempicu wiąże się jednak ze skutkami ubocznymi. Najwięcej negatywnych konsekwencji naukowcy odnotowali w przypadku układu trawiennego. Osoby, które zaczynają zażywać preparat muszą liczyć się z zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi takimi jak nudności, wymioty, refluks żołądkowy i ból brzucha.
Czytaj więcej
Oprócz korzyści zdrowotnych, nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, takie jak Ozempic, mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń – ustalili naukowcy.
U pacjentów przyjmujących popularny lek przeciwcukrzycowy naukowcy odnotowali też niekorzystne skutki dla układu mięśniowo-szkieletowego. Wyższe o 11 proc. jest ryzyko wystąpienia zapalenia stawów. Badanie wykazało też wyższy wskaźnik bólów kości niż u osób, które rozpoczynają terapię z wykorzystaniem innych leków na cukrzycę.
O 146 proc. rośnie też ryzyko zapalenia trzustki. Większe jest również ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej czy śródmiąższowego zapalenia nerek oraz bólów głowy i omdleń.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
W tym artykule wyjaśniamy:
· Co mówią badania o utracie wagi przez osoby przyjmujące Ozempic?
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.
Profilaktyka, reforma unijnego prawa farmaceutycznego, konkurencyjność, bezpieczeństwo lekowe – to zadania, jakie Polska stawia podczas prezydencji w Radzie UE.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Naczelny lekarz USA rozwiewa wątpliwości – lampka czerwonego wina wspierająca zdrowie to mit.
Oprócz korzyści zdrowotnych, nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, takie jak Ozempic, mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń – ustalili naukowcy.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy wnioskuje do instytucji państwowych o ograniczenie dostępności jednorazowych papierosów elektronicznych ze względu na ich znaczną szkodliwość społeczną i szkodliwość dla zdrowia.
Rząd wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim woreczków nikotynowych i papierosów bez nikotyny. Aromatyzowany tytoń też będzie zakazany.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie bezpłatnych testów HPV HR na najbardziej onkogenne typy wirusa dla kobiet u kobiet w wieku 25–64 lat. Świadczenie ma zastąpić cytologię klasyczną.
Popularność środków pomagających zmniejszyć wagę ujawnia się również w branży mody. Na problem zwracają uwagę eksperci, którzy przeanalizowali to zjawisko. Dane pokazują, że opanowało ono pokazy czołowych marek modowych.
Post przerywany jest popularnym rodzajem diety. Polega na stosowaniu postu w określonym godzinach dnia. W pozostałym czasie można jeść bez ograniczeń. Jak wpływa to na nasze zdrowie? Czy metoda jest skuteczna? Są najnowsze wyniki badań naukowców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas