Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?

Jakie wykształcenie ma osoba po liceum, która nie zdawała matury? Czy osoba, która ukończyła studia, ale nie obroniła pracy dyplomowej, ma wykształcenie wyższe? Warunki uzyskania wykształcenia określone są między innymi w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe.

Publikacja: 23.01.2025 15:58

Czy absolutorium uprawnia do posiadania wykształcenia wyższego?

Czy absolutorium uprawnia do posiadania wykształcenia wyższego?

Foto: Adobe Stock

Aktualnie w Polsce zdobyć można wykształcenie podstawowe, zasadnicze branżowe, średnie branżowe, średnie oraz wyższe. Przed reformą polskiego systemu edukacji w 2017 roku możliwe było również otrzymanie wykształcenia gimnazjalnego oraz zasadniczego zawodowego.

Jakie warunki trzeba spełnić, by posiadać wykształcenie podstawowe?

Jak wskazuje ustawa – Prawo oświatowe, aby otrzymać wykształcenie podstawowe, należy ukończyć szkołę podstawową lub uzyskać w szkole artystycznej, która realizuje kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, w wyniku klasyfikacji rocznej w klasie, której zakres nauczania odpowiada ostatniej klasie szkoły podstawowej, ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących pozytywne oceny klasyfikacyjne, lub też ukończyć podstawowe studium zawodowe.

Wykształcenie branżowe: Warunki posiadania

Zasadnicze wykształcenie branżowe posiada osoba, która:

  • ukończyła szkołę branżową lub
  • zdała egzaminy eksternistyczne z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia oraz:
    • ukończyła kwalifikacyjny kurs zawodowy w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia lub
    • posiada certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia lub świadectwo potwierdzające kwalifikację wyodrębnioną w zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia, lub
    • uzyskała dyplom zawodowy albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Z kolei wykształcenie średnie branżowe zapewnia ukończenie branżowej szkoły II stopnia lub spełnienie warunków, o których mowa przy wykształceniu zasadniczym branżowym oraz zdanie egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły II stopnia i:

  • ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w danym zawodzie nauczanym w branżowej szkole II stopnia lub
  • posiadanie certyfikatu kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym w branżowej szkole II stopnia lub świadectwo potwierdzające kwalifikację wyodrębnioną w zawodzie nauczanym w branżowej szkole II stopnia, lub
  • uzyskanie dyplomu zawodowego albo potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Czytaj więcej

Katarzyna Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? „Na stronie widniała błędna informacja”

Jakie wykształcenie po liceum? Czy trzeba zdać maturę?

Według Prawa oświatowego wykształcenie średnie posiada osoba, która ukończyła szkołę ponadpodstawową lub uzyskała w szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, w wyniku klasyfikacji rocznej w klasie, której zakres nauczania odpowiada ostatniej klasie liceum ogólnokształcącego, ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących pozytywne oceny klasyfikacyjne, lub ukończyła szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkół zawodowych, zasadniczych szkół zawodowych oraz szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, lub ukończyła szkołę ponadpodstawową albo szkołę artystyczną realizującą kształcenie ogólne w zakresie szkoły ponadpodstawowej działające w systemie oświaty przed 1 stycznia 1999 roku z wyjątkiem zasadniczych szkół zawodowych, szkół zasadniczych lub innych równorzędnych.

Jak wynika z przedstawionych przepisów, do posiadania wykształcenia średniego nie jest konieczne podejście do egzaminu maturalnego.

Wykształcenie gimnazjalne oraz zasadnicze zawodowe

Przed reformą oświaty w 2017 roku po szkole podstawowej uczniowie zaczynali 3-letnią naukę w gimnazjum. Po jej ukończeniu otrzymywali wykształcenie gimnazjalne. Posiadały je również osoby, które uzyskały w szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie gimnazjum, w wyniku klasyfikacji rocznej w klasie, której zakres nauczania odpowiada ostatniej klasie gimnazjum, ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących pozytywne oceny klasyfikacyjne oraz przystąpiły do egzaminu gimnazjalnego przeprowadzanego zgodnie z przepisami rozdziału 3b ustawy o systemie oświaty w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2017 roku.

Po ukończeniu gimnazjum jedną z dalszych ścieżek edukacji mogła być zasadnicza szkoła zawodowa. Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły zasadniczej lub innej szkoły równorzędnej posiada się wykształcenie zasadnicze zawodowe. Ponadto otrzymuje je osoba, która zdała egzaminy eksternistyczne z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej, a także:

  • ukończyła kwalifikacyjne kursy zawodowe w zakresie wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie nauczanym w zasadniczej szkole zawodowej lub
  • posiada świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie nauczanym w zasadniczej szkole zawodowej, lub
  • uzyskała dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Wykształcenie wyższe: Warunki posiadania

Według Ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, absolwenci studiów otrzymują dyplom ukończenia studiów na określonym kierunki i profilu, który potwierdza wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy:

  • licencjata, inżyniera albo równorzędny potwierdzający wykształcenie wyższe na tym samym poziomie (w przypadku studiów pierwszego stopnia);
  • magistra, magistra inżyniera albo równorzędny potwierdzający wykształcenie wyższe na tym samym poziomie (w przypadku studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich).

Aby więc potwierdzić wyższe wykształcenie, należy pozytywnie zaliczyć wszystkie przedmioty przewidziane planem studiów, praktyki studenckie, a także złożyć pracę dyplomową i ją obronić.

Wykształcenie wyższe niepełne – czy istnieje?

Przepisy nie wskazują na istnienie terminu wykształcenia wyższego niepełnego, które oznacza uzyskanie absolutorium – czyli ukończenie studiów wyższych bez uzyskania dyplomu. Osoby, które zaliczyły pozytywnie wszystkie przedmioty, ale nie złożyły pracy i jej nie obroniły, posiadają wykształcenie średnie.

Aktualnie w Polsce zdobyć można wykształcenie podstawowe, zasadnicze branżowe, średnie branżowe, średnie oraz wyższe. Przed reformą polskiego systemu edukacji w 2017 roku możliwe było również otrzymanie wykształcenia gimnazjalnego oraz zasadniczego zawodowego.

Jakie warunki trzeba spełnić, by posiadać wykształcenie podstawowe?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Prawomocny wyrok dla Dody. "Sterowała z tylnego siedzenia"
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego