Czy zarządca musi uzgadniać wykonawcę remontu?

Publikacja: 23.03.2010 15:26

Czy zarządca musi uzgadniać wykonawcę remontu?

Foto: Rzeczpospolita

[b][i]Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy zarządca wspólnoty, któremu powierzono zarządzanie, musi uzgadniać z zarządem wspólnoty planowane czynności remontowe, ich wykonawcę i wysokość wynagrodzenia dla niego. W jaki sposób zarządca wybiera wykonawcę - w drodze przetargu, czy też decyduje tu wysokość kosztów remontu? [/i] [/b]

[b]- R.C.[/b]

Z pytania nie wynika jasno, czy osoba, której – jak pisze czytelnik - powierzono zarządzanie, to faktycznie zarządca wspólnoty, czy też „tylko” jej administrator, działający na zlecenie zarządu wybranego przez właścicieli lokali. Odpowiedź na to pytanie jest istotna, jeśli chcemy określić kompetencje tej osoby, nie tylko w przypadku przeprowadzania remontu.

We wspólnotach, które powierzyły zarząd osobie fizycznej (np. licencjonowanemu zarządcy) zwykle nie funkcjonuje dodatkowo wybieralny zarząd. Wynika to z faktu, że kompetencje zarządu wybranego na podstawie art. 20 ust 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link] oraz zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w akcie notarialnym na podstawie art. 18 ust. 1 potencjalnie mogą być takie same. Byłyby to więc dwa dublujące się organy we wspólnocie.

Prawo nie zabrania określenia innego sposobu zarządzania nieruchomością wspólną, byle tylko jego wybór został stwierdzony umową właścicieli w formie aktu notarialnego. Właściciele mogą na przykład zdecydować, że pracę zarządcy, któremu zarząd powierzono na podstawie art. 18 ust. 1, będzie na bieżąco nadzorowała grupa osób wybrana spośród właścicieli lokali. Nie będzie ona jednak zarządem w rozumieniu art. 20

Najczęściej spotykane są dwa modele zarządzania:

1. właściciele lokali powierzają notarialnie zarząd osobie fizycznej (powinien to być licencjonowany zarządca) lub prawnej (np. miejski zakład gospodarki nieruchomościami, spółdzielnia mieszkaniowa), która zarządza nieruchomością wspólną. W ramach czynności zarządzania mieści się również administrowanie nieruchomością, ale zarządca nie musi wykonywać go osobiście. Może je zlecić osobie, nad którą sprawować będzie nadzór.

2. właściciele lokali wybierają jedno- lub kilkuosobowy zarząd. Ten może sam administrować nieruchomością albo zlecić to osobie fizycznej (jeśli będzie robiła w ramach działalności zawodowej, to również musi mieć licencję). Jednak to zarząd kieruje sprawami wspólnoty, reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.

Całkowity koszt remontu powinien być przewidziany w rocznym planie gospodarczym wspólnoty. Plan, przyjęty w formie uchwały przez właścicieli lokali, określa zadania lub przewidywany zakres prac, które mają być wykonane w danym roku, a także wskazuje źródła ich finansowania.

W pierwszym modelu zarządca ma prawo wyłonić wykonawcę remontu i podpisać z nim umowę, gdyż jest to czynność zwykłego zarządu. Nie musi przeprowadzać przetargu, ale wspólnota może go zobowiązać do przeprowadzenia konkursu ofert i przedstawienia jego wyników. Wspólnota może też ograniczyć uprawnienia zarządcy do podpisywania umów i zdecydować, że umowy na kwoty od określonej wysokości wymagają specjalnego pełnomocnictwa.

W drugim przypadku administrator będzie mógł zrobić tyle, ile przewiduje umowa o administrowanie. Powinna ona precyzyjnie określać obowiązki administratora również w przypadku prowadzenia prac remontowych w budynku. Ogólne sformułowanie, że administrator jest zobowiązany do przeprowadzenia remontu to potencjalne zarzewie konfliktu. Pamiętajmy, że to zarząd odpowiada przed wspólnotą za umowę z administratorem.

[b][i]Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy zarządca wspólnoty, któremu powierzono zarządzanie, musi uzgadniać z zarządem wspólnoty planowane czynności remontowe, ich wykonawcę i wysokość wynagrodzenia dla niego. W jaki sposób zarządca wybiera wykonawcę - w drodze przetargu, czy też decyduje tu wysokość kosztów remontu? [/i] [/b]

[b]- R.C.[/b]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce