Sezon grzewczy coraz bliżej. Kto i kiedy decyduje o włączeniu grzejników? Zasady są proste

Coraz niższa temperatura za oknem sprawia, że wiele osób zaczyna zastanawiać się nad tym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Jesienna temperatura może już niedługo dać się we znaki, jednak - aby grzejniki zaczęły grzać - musi spaść do określonego poziomu.

Publikacja: 24.09.2024 09:37

Start sezonu grzewczego jest uzależniony od warunków atmosferycznych

Start sezonu grzewczego jest uzależniony od warunków atmosferycznych

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Jego start jest zatem ściśle powiązany z pogodą i każdego roku może wypadać inaczej.

Wpływ pogody na start sezonu grzewczego

Dawniej obowiązujące przepisy były jednoznaczne w kwestii rozpoczęcia sezonu grzewczego. Zaczynał się on w momencie, gdy w kolejnych trzech dniach temperatura powietrza na zewnątrz o godzinie 19:00 wynosiła mniej niż 12 stopni Celsjusza. Obecnie przepisy wskazują na minimalną temperaturę pomieszczeń. W przypadku kuchni, przedpokoju, pomieszczeń mieszkalnych oraz biur temperatura nie może być niższa niż 20 stopni Celsjusza. W łazience wymagane są minimum 24 stopnie.

Trudno wskazać na jeden sztywny termin startu sezonu grzewczego, bowiem może być on różny w różnych częściach kraju. Nie jest prawnie ustalony, dlatego decyzja w tej sprawie zależy od odbiorców ciepła. Zazwyczaj jednak jest to przełom września i października. W wielu spółdzielniach mieszkaniowych kaloryfery zaczynają grzać od 15 października. Przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy Prawo energetyczne, właśnie od tego dnia rozpoczynał się sezon grzewczy. W przypadku wspólnot i spółdzielni termin rozpoczęcia grzania można jednak dostosować odpowiednią uchwałą. Bywa również i tak, że to mieszkańcy zgłaszają administratorowi potrzebę rozpoczęcia grzania i na podstawie ich zgłoszeń podejmowana jest decyzja w tej sprawie.

Czytaj więcej

Rejestracja odmawia wizyty u lekarza, bo nie ma terminów? Jakie są przepisy

Tak samo niejednoznaczna jest odpowiedź na pytanie, kiedy kończy się sezon grzewczy. W czasach PRL-u przepisy zakładały, że kaloryfery będą grzać do 25 kwietnia. Obecnie wszystko zależy od ogólnych warunków atmosferycznych i temperatury panującej na zewnątrz. Od kilku lat koniec sezonu grzewczego przypada jednak na przełom marca i kwietnia.

Kto podejmuje decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego?

W większości przypadków o rozpoczęciu dostaw ciepła decyduje zarząd wspólnoty mieszkaniowej/spółdzielni lub właściciel/zarządca budynku (w przypadku prywatnych nieruchomości). Zarząd może w tej sprawie skonsultować się z mieszkańcami, ale ostateczna decyzja należy do niego. Właściciel nieruchomości lub zarządca podejmuje decyzję w oparciu o warunki pogodowe oraz lokalne przepisy.

Jeśli chodzi o placówki oświatowe, o rozpoczęciu sezonu grzewczego decydują dyrektorzy, gdyż to im został powierzony zarząd nam obiektem. To samo dotyczy żłobków. Decyzja jest podejmowana przez dyrektorów lub kierowników administracyjnych na podstawie aktualnych warunków pogodowych. Miasto ma jednak możliwość ingerowania w kwestie związane z rozpoczęciem sezonu grzewczego, jeśli otrzyma sygnały np. od rodziców lub innych osób zainteresowanych, że w placówce panuje zbyt niska temperatura. W takim przypadku urzędnicy zwracają się do dyrektorów z odpowiednim wnioskiem.

Czytaj więcej

Zmiany w wypłatach emerytur w październiku. Niektórzy dostanie aż dwa przelewy

Jak przygotować się do sezonu grzewczego?

Przed rozpoczęciem grzania konieczne jest odpowietrzenie kaloryferów. Pozwoli to na usunięcie nagromadzonego w środku gazu. W tym celu wystarczy odkręcić zawór termostatyczny lub poluzować pokrętło. O konieczności odpowietrzenia grzejników zazwyczaj informuje administrator budynku. Zapowietrzony kaloryfer nie dostarcza ciepła, nawet przy maksymalnie odkręconym zaworze. Po odkręceniu termostatu słychać charakterystyczne szumy i bulgotanie. Bywa również i tak, że grzejnik pracuje nieprawidłowo i jego górna część jest zimna, zaś dolna ciepła. Jeśli nie odpowietrzymy kaloryfera, będzie pracował słabo i nie zapewni nam wystarczającego ciepła. Może to wiązać się z koniecznością dogrzewania mieszkania w inny sposób.

Drugą czynnością, którą warto wykonać jest wyczyszczenie grzejnika, jeśli jest mocno zakurzony. W przeciwnym razie, gdy zacznie się nagrzewać, może wydzielać nieprzyjemny zapach, a zanieczyszczenia trafią do naszych dróg oddechowych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Jego start jest zatem ściśle powiązany z pogodą i każdego roku może wypadać inaczej.

Wpływ pogody na start sezonu grzewczego

Pozostało 91% artykułu
Prawo karne
Konfiskata auta za jazdę z zakazem prowadzenia? Konsekwencje śmierci na Trasie Łazienkowskiej
Środowisko
Mniej wycinek, a myśliwi na badania. Rewolucja ministerstwa klimatu?
Nieruchomości
Sąd: kara od konserwatora zabytków za remont kamienicy do poprawki
Prawo karne
Kalisz będzie obrońcą Dworczyka. Wyjaśnia, dlaczego się na to zdecydował
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?