Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN

Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.

Publikacja: 21.11.2024 05:14

Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN

Foto: PAP/Paweł Supernak

Niepodjęcie uchwały z powodu nieuzyskania wystarczającej liczby głosów właścicieli lokali nie może prowadzić do uwzględnienia powództwa o jej uchylenie jako uchwały negatywnej. To sedno środowej uchwały siedmioosobowego składu SN pod przewodnictwem prezes Izby Cywilnej Joanny Misztal-Koneckiej, która nie dopuszcza tzw. uchwał negatywnych, czyli wyinterpretowanych.

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił powództwo spółki z o.o., właściciela dużego lokalu użytkowego przy ul. Szucha w stolicy, i uchylił trzy uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Odmawiały one zgody na sprzedaż tam napojów alkoholowych i odpowiedniego przygotowania lokalu do tej roli m.in poprzez zainstalowanie na elewacji kasetonu reklamowego. Sąd apelacyjny był innego zdania i oddalił żądanie spółki, wskazując, że uchwały nie otrzymały wymaganej większości (za głosowało 0,22 proc. udziałów, przeciw 0,52 udziałów), a fakt głosowania przez właścicieli lokali reprezentujących większość głosów przeciwko podjęciu uchwały nie może być utożsamiany z oddawaniem przez nich głosów za podjęciem uchwały o treści przeciwnej.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego