Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało założenia długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
- Założenia projektu wskazują, że zmiany dotkną najpilniejszych problemów, czyli umożliwienia wystąpienia na drogę sądową w przypadku, gdy spółdzielnia nie reaguje na wniosek o wydzielenie własności lokalu, organizowania zdalnych walnych zgromadzeń oraz ograniczenia udzielania pełnomocnictw. Oczywiście, szczegóły zostaną określone w projekcie. To wtedy dowiemy się, jak dokładnie zostaną te kwestie uregulowane – mówi Hanna Milewska-Wilk, specjalistka ds. mieszkalnictwa w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów.
Czytaj więcej
Trzeba poprawić m.in. regulacje dotyczące pełnomocników, którzy mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu – mówi Jan Sułowski, prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.
Właściciel mieszkania szybciej wyodrębni lokal
Ekspertka podkreśla, że umożliwienie wystąpienia na drogę sądową dotyczy sytuacji, gdy właściciel oczekuje na wydzielenie własności mieszkania, ale spółdzielnia nawet nie odpowiada na pisma. Zdarza się tak, gdy np. są braki kadrowe. Po wejściu w życie nowelizacji w przypadku bezczynności spółdzielni właściciel mieszkania będzie mógł przed sądem zrealizować roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu.
Druga pilna regulacja dotyczy rezygnacji z przepisów wprowadzonych wskutek epidemii koronawirusa, a umożliwiających organizowanie zdalnych walnych zgromadzeń w spółdzielniach. Przepis ten jest jednak nadużywany – mimo zakończenia epidemii nadal organizowane są zdalne zgromadzenia.