Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmienia przepisy

Rodzinne ogrody działkowe będą mogły być w każdej strefie planistycznej powstałej po reformie planowania przestrzennego.

Publikacja: 10.09.2024 12:58

Ogródki działkowe na Paluchu w Warszawie

Ogródki działkowe na Paluchu w Warszawie

Foto: PAP/Albert Zawada

- Na wniosek działkowców prowadzimy prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie projektu planu ogólnego gminy, polegającą na wprowadzeniu do każdej strefy planistycznej terenu ogrodów działkowych. Przygotowaliśmy projekt rozporządzenia uwzględniającego postulaty organizacji działkowców, jego uzasadnienie oraz ocenę skutków regulacji. W tym tygodniu skierujemy projekt do uzgodnień wewnątrzresortowych – informuje „Rzeczpospolitą” Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Rodzinne ogrody działkowe zostaną zlikwidowane?

Jest to odpowiedź na apele Polskiego Związku Działkowców i jego członków, którzy obawiają się, że rodzinne ogrody działkowe zostaną zlikwidowane. Takie konsekwencje mogłoby przynieść stworzenie planów ogólnych, do których opracowania do końca 2025 r. zobowiązana jest każda gmina w Polsce.

Działkowcy poza strefą usług i handlu

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie projektu planu ogólnego, teren gminy będzie podzielony na trzynaście stref planistycznych, ale w zaledwie trzech z nich będą mogły być ogrody działkowe (w strefie zieleni i rekreacji, mieszkaniowej jednorodzinnej oraz wielorodzinnej). Tym samym z rozporządzenia wynika, że ROD nie będą mogły znajdować się np. w strefie usługowej, gospodarczej czy handu wielkopowierzchniowego. Dodajmy, że o wyznaczeniu stref planistycznych będą decydowały gminy.

Niektóre ogrody działkowe do likwidacji

Radca prawny Wojciech Koczara, partner Andersen Tax & Legal Matyka i Wspólnicy sp.k. uważa, że rozporządzenie w obecnym kształcie może przyczynić się do likwidacji niektórych istniejących ogródków działkowych. 

- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy (...) ogranicza strefy, w których takie ogródki mogą być tworzone. Jeżeli ogrody znajdą się na obszarze, dla którego plan ogólny nie będzie przewidywał funkcji ogródków działkowych (gdy w danej strefie nie będzie to dopuszczalne), to konsekwencją musi być przyjmowanie przez gminy planów miejscowych zgodnych z planem ogólnym, a więc odzwierciedlających brak takiego przeznaczenia – tłumaczy radca prawny Wojciech Koczara.

Jak dodaje, analizując wpływ nowej regulacji na istniejące działki trzeba wziąć pod uwagę dwa przepisy. - Po pierwsze, zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, jeżeli funkcjonowanie ogrodu jest sprzeczne z planem miejscowym, a prawa do nieruchomości zostały nabyte przez stowarzyszenie działkowców nieodpłatnie, to właściciel gruntu może żądać likwidacji ogrodów działkowych. Likwidacja wymaga przeprowadzenia szczególnej procedury, w tym zaproponowania nieruchomości zastępczej, ale właścicielowi może się to opłacać, jeżeli ogródki działkowe zlokalizowane są w atrakcyjnym miejscu blisko centrum miasta, a plan przewiduje dla nich np. funkcję usługową lub gospodarczą - mówi radca prawny Wojciech Koczara.

Czytaj więcej

Jak samorządowcy wspierają działkowców. Powstają siłownie i place zabaw

Zakaz dla ogrodów działkowych

Ekspert zwraca uwagę także na inną kwestię, a mianowicie na możliwe zobowiązanie do zmiany sposobu działalności. – Chociaż art. 35 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi, że zmiana funkcji terenu nie powoduje zakazu korzystania z niego w sposób dotychczasowy, to jednak sam plan ogólny może wprowadzić obowiązek zmiany sposobu działalności. W konsekwencji przyjmując plan miejscowy rada gminy mogłaby zakazać dalszego prowadzenia ogródków działkowych w danym miejscu, jakiś czas po wejściu w życie planu. Wydaje się, że taki zakaz mógłby być uznany za naruszający ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych , która ogranicza możliwość likwidacji ogrodów poprzez wprowadzenie specjalnej procedury, ale nie wynika to jednoznacznie z przepisów i może być różnie interpretowane – dodaje radca prawny Wojciech Koczara.

Obawy działkowców

Obawy dotyczące likwidacji ROD przy obecnym kształcie rozporządzenia ma Polski Związek Działkowców, który apelach do MRiT, zwrócił się 7 września do premiera Donalda Tuska. PZD oczekuje od premiera pomocy w sprawie zmiany treści rozporządzenia tak, aby ogrody działkowe były ujęte w każdej strefie planistycznej. – Polski Związek Działkowców przygotował oficjalny dokument zawierający konkretne propozycje nowelizacji rozporządzenia. Chcemy, aby przyszłość ogrodu działkowego rozstrzygała się na poziomie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tak jak jest to zapisane w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych. Proponujemy zatem, aby ogrody działkowe były automatycznie przewidziane w każdej strefie planistycznej. Wtedy unikniemy ryzyka, że gminy będą wykorzystywały plany ogólne do przygotowania procesu likwidacji ogrodów działkowych w sposób mało transparentny – mówi Bartłomiej Piech, radca prawny Polskiego Związku Działkowców.

Czytaj więcej

Zmiany w planowaniu przestrzennym. Mieszkańców interesuje wspólna przestrzeń

- Na wniosek działkowców prowadzimy prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie projektu planu ogólnego gminy, polegającą na wprowadzeniu do każdej strefy planistycznej terenu ogrodów działkowych. Przygotowaliśmy projekt rozporządzenia uwzględniającego postulaty organizacji działkowców, jego uzasadnienie oraz ocenę skutków regulacji. W tym tygodniu skierujemy projekt do uzgodnień wewnątrzresortowych – informuje „Rzeczpospolitą” Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Rodzinne ogrody działkowe zostaną zlikwidowane?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Podatki
Od 1 października nie dodzwonimy się do swojego urzędu skarbowego
Prawo dla Ciebie
Prawo na czas powodzi. Kary za odmowę ewakuacji, ale i pomoc państwa
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie