Hotele bez dodatkowych podatków. WSA: fiskus nie może uznać ich za spółki nieruchomościowe

Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.

Publikacja: 14.01.2025 19:32

Hotele bez dodatkowych podatków. WSA: fiskus nie może uznać ich za spółki nieruchomościowe

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ważny wyrok dla branży hotelowej. Uznał, że zyski z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu itd. czy umów do nich podobnych. A to oznacza, że nie podpadają pod definicję tzw. spółek nieruchomościowych, na które ustawodawca od 2021 r. nałożył dodatkowe obowiązki podatkowe.

Czytaj więcej

Obowiązki informacyjne spółek nieruchomościowych oraz ich udziałowców

Usługi hotelowe a najem

Spór w sprawie zaczął się w kwietniu 2024 r., gdy spółka wystąpiła o oficjalną wykładnię przepisów o CIT. We wniosku wskazała, że posiada hotele i podobne obiekty zakwaterowania. To główny trzon jej działalności. Firma tłumaczyła, że poza noclegami oferuje również usługi gastronomiczne, rekreacyjne, konferencyjne oraz pełną ofertę rehabilitacyjną.

We wniosku wskazano ponadto, że spółka ma w ofercie także pakiety konferencyjne. Co do zasady jest to kompleksowa obsługa klienta obejmująca m.in. udostępnienie sal, sprzętu, dostęp do internetu, poczęstunek w miejscu konferencji, a także usługi gastronomiczne w restauracji i hotelowe dla uczestników. 

Firma przede wszystkim chciała potwierdzenia, że należności ze świadczenia usług hotelarskich oraz konferencyjnych nie stanowią przychodów z art. 4a pkt 35 lit. b ustawy o CIT. W jej ocenie bowiem nie są to przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. W konsekwencji nie można jej uznać za tzw. spółkę nieruchomościową. 

Spółka nieruchomościowa w CIT

Fiskus takiej możliwości jednak nie widział. Tłumaczył, że dominującym elementem umowy o świadczenie zarówno usług hotelarskich, jak i konferencyjnych jest najem. Pozostałe świadczenia w obrębie obiektu, a także zapewniające kompleksową obsługę, mają jedynie charakter dodatkowy wobec głównej funkcji, jaką jest wynajem. 

Co prawda urzędnicy nie kryli, że jest to rodzaj umowy mieszanej, to jednak w ich ocenie ma charakter podobny do kodeksowej umowy najmu. Zatem przychody z usług hotelarskich mieszczą się w art. 4a pkt 35 ustawy o CIT.

Fiskus nie miał też wątpliwości, że podobnie jest w zakresie kompleksowej usługi w postaci noclegu wraz z gastronomią oraz usługami rekreacyjnymi. W tym przypadku w przekonaniu fiskusa również głównym celem jest najem nieruchomości w postaci udostępnienia noclegu, a świadczenia pozostałe są wtórne względem podstawowego celu zawarcia takiej umowy. Przy czym, jak tłumaczono, w interpretacji nie ma żadnego znaczenia, że usługi są oddzielnie ujmowane w księgach rachunkowych.

Usługi hotelowe i gastronomiczne a CIT

Firma nie zgodziła się na taką wykładnię przepisów o CIT. Poszła do sądu i wygrała. Wrocławski WSA nie tylko wytknął fiskusowi, że jego interpretacja jest nieprecyzyjna i nieprzekonująca. Przede wszystkim nie przyznał mu też racji co do meritum.

Sąd nie miał wątpliwości, że w sporze o to, czy należności z umów usługi hotelowej i umów usługi konferencyjnej należy kwalifikować jako przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze, rację należało przyznać skarżącej. 

Odnosząc się do definicji spółki nieruchomościowej, WSA zauważył, że przywołano w niej w zasadzie trzy umowy nazwane, tj. najem, dzierżawę i leasing, oraz ich pochodne warianty – podnajem i poddzierżawę, a także szeroką kategorię „innych umów o podobnym charakterze”. To ostatnie jest pojęciem o charakterze niedookreślonym. I żeby ustalić, czy dana umowa jest podobna do umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, należy dokonać porównania ich cech. 

WSA zgodził się, że stosowanie takich niedookreślonych pojęć to wyraz pewnego uelastycznienia tekstu prawnego. Jednak zastrzegł, że wykładając i stosując art. 4a pkt 35 ustawy o CIT, trzeba mieć na uwadze zasadę zaufania do państwa i stanowionego prawa. A ta, ogólnie rzecz ujmując, wymaga stosowania prawa w taki sposób, aby m.in. zapewnić możliwość racjonalnego rozumienia przepisu na podstawie przyjętych w kulturze prawnej dyrektyw interpretacyjnych.

Usługi hotelowe a spółka nieruchomościowa. Umowy najmu, dzierżawy i o podobnym charakterze

Sąd przypomniał, że w świetle zasady demokratycznego państwa prawnego każda regulacja ingerująca w prawa i wolności obywatelskie musi spełniać wymóg dostatecznej określoności. Adresat normy prawnej musi wiedzieć, w jaki sposób ma się zachować, a nakaz określoności jest szczególnie istotny w prawie daninowym.

Po analizie przepisów cywilnych sąd nie dopatrzył się podstaw do uznania, że kontrakt, na podstawie którego skarżąca zobowiązuje się do świadczenia usługi hotelarskiej, to umowa o podobnym charakterze do najmu, dzierżawy lub leasingu. Wskazał na szereg różnic między tymi świadczeniami. 

Jak tłumaczył sąd, istota tych umów, cel ich zawarcia oraz prawa i obowiązki stron są bowiem zasadniczo różne. Przede wszystkim celem umowy najmu, dzierżawy czy leasingu jest nabycie prawa do korzystania z określonej ruchomości, nieruchomości lub jej części. Natomiast przy usługach hotelarskich goście lokowani są w pokoju wybranym przez hotel celem zakwaterowania, wyżywienia oraz szeregu innych świadczeń towarzyszących. 

Osoba korzystająca z usługi hotelowej w odróżnieniu od najemcy, dzierżawcy czy leasingobiorcy nie ma możliwości w pełni swobodnego z niego korzystania. W ramach pobytu podlega specjalnemu regulaminowi. Gość hotelu może jednak korzystać z szeregu dodatkowych, charakterystycznych usług, jak np. budzenie, zamawianie posiłków czy napojów do pokoju, przechowanie bagażu itp. Nie może za to dowolnie zmieniać wystroju, wyposażenia, zapraszać dodatkowych osób czy palić papierosów. Gość nie jest też zobowiązany do ponoszenia kosztów drobnych napraw.

Pakiet hotelowy a wynajem mieszkania

Zdaniem WSA istotne znaczenie ma również to, że ceny noclegu ustalone są z góry za dobę hotelową, w odróżnieniu od czynszu najmu. Jest on diametralnie różny od ceny za pobyt w hotelu, który nie ma cechy świadczenia okresowego. Co więcej, gość hotelowy w ramach opłaty za usługę hotelową płaci nie tylko za udostępnioną powierzchnię, ale również za obsługę rezerwacji, portiera, pracowników utrzymujących porządek, dostęp do usług gastronomicznych czy rekreacyjnych. Inny jest też sposób wyliczania czynszu, zakres odpowiedzialności czy swobody wyboru.

WSA za bezpodstawne uznał stwierdzenie fiskusa, że usługi świadczone przez spółkę są w istocie najmem, a dodatkowe mają marginalne znaczenie. Nie miał bowiem wątpliwości, że traktując usługę hotelową i pakietu konferencyjnego jako podobne w charakterze do umów nazwanych wymienionych w art. 4a pkt 35 lit. b ustawy o CIT, fiskus złamał podstawowy zakaz stosowania wykładni rozszerzającej. 

Ponadto fiskus błędnie zakwalifikował do przychodów z umów podobnych do najmu także te osiągane z usług gastronomicznych i rekreacyjnych. Zwłaszcza że skarżąca wyraźnie oddziela je choćby w kontekście księgowym i łączenie ich przez fiskusa w jedno świadczenie jest absolutnie niezasadne. 

WSA nie omieszkał przypomnieć, że kwalifikacja usługi hotelowej w kontekście usługi o charakterze podobnym do najmu czy dzierżawy była przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego. I choć dotyczyło to opodatkowania przychodów z budynków, to z orzecznictwa tego jasno wynika, że umowa hotelowa nie jest o charakterze podobnym do najmu bądź dzierżawy. Zdaniem sądu nie sposób wyobrazić sobie też sytuacji, w której za uznaniem za spółkę nieruchomościową przemawiałoby osiąganie przychodów z usług gastronomicznych oraz reakcyjnych. Takie stanowisko stałoby w sprzeczności z celowością wprowadzenia spornych regulacji przez ustawodawcę. Prowadziłoby bowiem do uznania za spółkę nieruchomościową tego, którego znaczna część przychodu nie jest w żaden sposób związana z wynajmowaniem powierzchni.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Wr 648/24.

doradca podatkowy, partner w Thedy & Partner
Łukasz Kupryjańczyk

Wyrok WSA we Wrocławiu to bardzo ważny głos w dyskusji o naturze usług hotelowych z perspektywy przepisów ustawy o CIT w kontekście definicji spółek nieruchomościowych. Zwłaszcza że zdecydowanie należy się z nim zgodzić, bo różnicuje klasycznych najemców, dzierżawców, leasingodawców nieruchomości od podmiotów prowadzących hotele. Sąd klarownie wskazuje na różnice pomiędzy tymi typami działalności. Usługa hotelowa jest zdecydowanie czymś więcej aniżeli usługa najmu, dzierżawy, leasingu. Przedmiot usługi hotelowej na ogół nie jest w pełni sprecyzowany. Cena usługi hotelowej jest określana inaczej. Pobyt w hotelu jest na ogół krótkoterminowy, podczas gdy najem, dzierżawa, leasing nieruchomości charakteryzuje średni lub długi okres. Inna jest odpowiedzialność prowadzącego hotel, a inna właściciela wynajmowanej, wydzierżawionej nieruchomości. Inny jest motyw zakupu takich usług. Usługa hotelowa jest też klasyfikowana inaczej w PKWiU aniżeli klasyczny najem, dzierżawa czy też leasing. Tych różnic jest więcej i stąd głos WSA tak celny i ważny w dyskusji. Kwalifikacja przedsiębiorców hotelowych do spółek nieruchomościowych prowadzi bowiem m.in. do innego opodatkowania sprzedaży takich spółek. W takim przypadku pobór i zapłata podatku dokonywana jest przez spółkę nieruchomościową, a nie przez sprzedającego. Ponadto chodzi też o dodatkowe obowiązki raportowe, których nie posiadają regularni podatnicy. Przede wszystkim spółki nieruchomościowe są zobligowane do dodatkowego raportowania statusu właścicielskiego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ważny wyrok dla branży hotelowej. Uznał, że zyski z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu itd. czy umów do nich podobnych. A to oznacza, że nie podpadają pod definicję tzw. spółek nieruchomościowych, na które ustawodawca od 2021 r. nałożył dodatkowe obowiązki podatkowe.

Usługi hotelowe a najem

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?