Obowiązek raportowania spoczywa zarówno na spółkach nieruchomościowych, jak też na ich wspólnikach. Zgodnie z definicją ustawową spółka nieruchomościowa to podmiot, w którym co najmniej 50 proc. wartości bilansowej aktywów (a w przypadku spółki rozpoczynającej działalność wartości rynkowej aktywów), bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Polski lub prawa do takich nieruchomości, a ich łączna wartość przekracza 10 mln zł. Dodatkowo, w przypadku spółki kontynuującej działalność spółka powinna spełnić warunek przychodowy.
Katarzyna Piasecka, MDDP
Przemysław Szechyński, MDDP
W kontekście nieprecyzyjnej definicji spółki nieruchomościowej, podatnicy mają wątpliwości co do ustalenia wartości nieruchomości posiadanych pośrednio przez daną spółkę. Pomimo, że przepisy w tym zakresie pozostają niezmienne od czasu ich wprowadzenia w 2021 roku, to wykładania dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w ostatnim czasie uległa diametralnej zmianie. Co więcej, 16 października 2024 r. został wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o sygnaturze III SA/Wa 1771/24, który potwierdza niekorzystną dla podatników interpretację przepisów.
Bierzemy pod uwagę wartość udziałów/akcji w spółce zależnej
Pierwotnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych interpretacjach indywidualnych zajmował stanowisko, zgodnie z którym powinniśmy brać pod uwagę wartość bilansową udziałów i akcji (w przypadku spółek kapitałowych) oraz udziałów kapitałowych (w przypadku spółek osobowych) spółek zależnych, w których co najmniej 50 proc. wartości bilansowej aktywów bezpośrednio lub pośrednio stanowi wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Polski lub praw do takich nieruchomości.