Funkcjonariusze służb mundurowych mają ograniczoną możliwość zrzeszania się i działania w związkach zawodowych. Praktycznie tylko w jednej formacji działalność taka może być prowadzona w podobny sposób jak w firmach cywilnych. Chodzi tu o Państwową Straż Pożarną. Zgodnie z art. 58 ustawy pragmatycznej tej służby strażacy mogą się zrzeszać w związkach zawodowych na zasadach określonych w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Przy czym osoby pełniące służbę na stanowisku, dla którego przepisy ustawy przewidują powołanie, nie mogą pełnić funkcji w związkach zawodowych oraz nie podlegają ochronie, o której mowa w art. 32 ustawy o związkach zawodowych (patrz ramka).
Albo ograniczenia, albo zakaz
Ograniczoną działalność związkową prowadzić mogą policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Więziennej. Zgodnie z art.67 ustawy o Policji, policjanci mogą zrzeszać się w związku zawodowym policjantów. Identycznie kwestie te regulują ustawy: Straży Granicznej i o Służbie Więziennej. Funkcjonariusze tych służb mogą, zatem należeć do związku i prowadzić działalność związkową. Ale w każdej z formacji działać może tylko jeden związek zawodowy, a funkcjonariusze nie mogą korzystać z jednego z podstawowych praw związkowych – prawa do strajku.
W pozostałych formacjach zrzeszanie się w związkach zawodowych jest już niedopuszczalne. Taki zakaz obowiązuje w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego.
W wojsku jest coś w zamian
Również żołnierzom zawodowym nie wolno tworzyć i zrzeszać się w związkach zawodowych, a gdyby przyszli do zawodowej służby wojskowej będąc członkiem takiego związku z dniem rozpoczęcia jej pełnienia, członkostwo to automatycznie ustaje. W przypadku tej formacji ustawodawca zadbał jednak o stworzenie innego ciała przedstawicielskiego, które może reprezentować interesy żołnierzy. W jednostkach wojskowych żołnierze zawodowi mogą, bowiem tworzyć organy przedstawicielskie poszczególnych korpusów kadry zawodowej Sił Zbrojnych. Są nimi zebrania (oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych), przedstawicielstwa żołnierzy zawodowych jednostki wojskowej, zgromadzenia mężów zaufania korpusów(oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych oraz szeregowych zawodowych), Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, Kolegium Dziekanów Korpusu Podoficerów Zawodowych oraz Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych, Prezydium Organów Przedstawicielskich Żołnierzy Zawodowych.
Warunki organizacji, funkcjonowania i tryb wyboru oraz okresy kadencji, zadania i uprawnienia organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych, a także formy ich współpracy z dowódcami jednostek wojskowych, z uwzględnieniem doradczego charakteru tych organów określa rozporządzenie ministra obrony narodowej z 28 czerwca 2004 r. w sprawie organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 1184).