Ruszyła rejestracja na VII Festiwal Teologii Politycznej: 4 X/ 6 X/ 9 X/ 16 X

Trudno przecenić wpływ, jaki Maurycy Mochnacki wywarł na kształtowanie się tożsamości poddanego zaborom narodu polskiego.

Publikacja: 27.09.2023 16:00

Ruszyła rejestracja na VII Festiwal Teologii Politycznej: 4 X/ 6 X/ 9 X/ 16 X

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

Miał on przeciw sobie nie tylko aparat represji, wrogie wojska i polityczne potęgi, lecz także systemy ideowe i filozoficzne, które zdominowały intelektualny krajobraz epoki. VII Festiwal Teologii Politycznej odbywa się więc pod hasłem: „Maurycy Mochnacki. Krytyk. Filozof. Powstaniec". Zapraszamy!

Tegoroczna edycja Festiwalu Teologii Politycznej będzie poświęcona postaci, w której jak w soczewce ogniskuje się los pokolenia porozbiorowego. Trudno przecenić wpływ, jaki urodzony w 1803 roku Maurycy Mochnacki wywarł na kształtowanie się tożsamości narodu bez państwa. Miał on – i jemu podobni – przeciw sobie nie tylko aparat represji zaborczego państwa, wrogie wojska i polityczne potęgi, lecz także mury i szańce filozoficznych i ideowych systemów, które zdominowały krajobraz epoki.

W swoim – bardzo przecież krótkim – życiu Mochnacki działał na wielu polach i wiele osiągnął. Niepodobna zamknąć tej sylwetki w jednym haśle, ani wyróżnić jednej tylko sfery działalności nad inne, integralnie w nim złączone. Siódmy Festiwal Teologii Politycznej odbywa się więc pod hasłem „Maurycy Mochnacki. Krytyk. Filozof. Powstaniec".

Tragedia rozbiorów i upadku polskiej państwowości zbiegła się w czasie z kształtowaniem się nowoczesnego pojęcia narodu, paradygmatów polityczności, wzorców działalności publicznej. Polacy, pozbawieni własnego państwa, nie mogli uczestniczyć w tych debatach na równych prawach. Wobec niemożliwości kształtowania w praktyce instytucji odpowiadających polskiej tożsamości, musiał zostać podjęty wysiłek teoretyczny, mający polską polityczność ustanowić i uprawomocnić, a także wysiłek zbrojny, który doprowadziłby do odzyskania państwa. W obu tych obszarach działał niestrudzenie Maurycy Mochnacki.

Mamy przy tym nadzieję spojrzeć na życie i epokę Mochnackiego także jako na swoiste laboratorium współczesności. Podczas ubiegłorocznego festiwalu, którego bohaterem był Adam Mickiewicz, zastanawialiśmy się, jak dziewiętnastowieczne debaty ukształtowały współczesny krajobraz idei. Dyskusje wokół dokonań Maurycego Mochnackiego pozwolą poszerzyć i uzupełnić te rozpoznania, być może także otworzyć nowe ścieżki interpretacji naszej przeszłości. Oczywiście, inna jest rola poety, bodaj i wieszcza (a może właśnie wieszcza w szczególności), inna zaś – krytyka, ideologa czy filozofa. Być może w tych rolach jest Mochnacki reliktem romantyczno-powstańczej Polski, od której nie mamy się już w dzisiejszej epoce czego uczyć? Jeśli nie, jak możemy twórczo i z pożytkiem sięgać dziś do jego dzieła?

Podczas festiwalowych spotkań własnym głosem przemówi do nas również sam Maurycy Mochnacki. Fragmenty jego pism, odczytane przez wybitnych aktorów – Andrzeja Ferenca, Dariusza Kowalskiego i Kamilę Kamińską, będą puentować wypowiedzi prelegentów i inspirować dalsze dyskusje.

Jak co roku zapraszamy na spotkania do Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Każdy wieczór festiwalowy rozpocznie się o godzinie 18:00 od dyskusji ekspertów z aktorskim odczytem wyimków z pism bohatera festiwalu, po których nastąpi pokaz filmu. Rejestracja na wydarzenia festiwalowe odbędzie się na stronie www.teologiapolityczna.pl.

Podobnie jak w poprzedniej edycji Festiwalu pragniemy zaprosić Państwa również na wyjątkowe warsztaty kolażu, które poprowadzi artysta grafik Michał Strachowski, autor identyfikacji wizualnej Teologii Politycznej i Festiwalu Maurycego Mochnackiego oraz Natalia Szerszeń, autorka kolaży lirycznych. Warsztat odbędzie się 6 października o godzinie 17:00 w redakcji Teologii Politycznej przy ul. Koszykowej 24/7 w Warszawie. Chcemy w niecodzienny sposób, operując obrazem i słowem, obcować z twórczością bohatera tegorocznej edycji Festiwalu.

Rok 2023 decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polski został ustanowiony Rokiem Maurycego Mochnackiego. VII Festiwal Teologii Politycznej: „Maurycy Mochnacki. Krytyk. Filozof. Powstaniec" wpisuje się inicjatywę upamiętnienia tej postaci.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

Miał on przeciw sobie nie tylko aparat represji, wrogie wojska i polityczne potęgi, lecz także systemy ideowe i filozoficzne, które zdominowały intelektualny krajobraz epoki. VII Festiwal Teologii Politycznej odbywa się więc pod hasłem: „Maurycy Mochnacki. Krytyk. Filozof. Powstaniec". Zapraszamy!

Pozostało 92% artykułu
Kraj
Anne Applebaum wyróżniona Nagrodą Pokojową Księgarzy Niemieckich
Kraj
Były szef NATO ze statuetką Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Kraj
"Rzeczpospolita" i E-Kiosk nagrodzone przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców
Kraj
Komin w Guzowie na kursie kolizyjnym z CPK
Kraj
Decyzja KRRiT. Jest koncesja naziemna dla Telewizji Republika i wPolsce24
Materiał Promocyjny
4 miliony na urodziny