Były szef NATO ze statuetką Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Javier Solana, który wprowadzał Polskę do sojuszu północnoatlantyckiego, odebrał we Wrocławiu Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Publikacja: 24.06.2024 15:34

Javier Solana odbiera Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, o

Javier Solana odbiera Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, obok stoi dr Łukasz Kamiński dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Foto: UM Wrocław

Javier Solana jest hiszpańskim politykiem i dyplomatą, który w latach 1995–1999 był sekretarzem generalnym NATO, od 1999 do 2009 był wysokim przedstawicielem do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i sekretarzem generalnym Rady Unii Europejskiej. W czasie kadencji Solany jako sekretarza generalnego NATO, Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do sojuszu północnoatlantyckiego.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przyznawana od 2004 roku, została ustanowiona przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, miasto Wrocław, Kolegium Europy Wschodniej, Uniwersytet Wrocławski oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wyróżnienie zostało wręczone podczas gali w ogrodach Ossolineum we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Były szef NATO laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

– Javier Solana swoim życiem i pracą pokazuje, że także świat jest naszym dobrem wspólnym, wymagającym naszej szczególnej troski i opieki – powiedział podczas laudacji Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Przekazujemy to wyróżnienie przez pańskie ręce także symbolicznie tym wszystkim, którzy procesowi wstąpienia do NATO towarzyszyli, przypominając zarazem sobie i światu o wartościach, na straży których stoi sojusz, na straży których stoją wszyscy jego członkowie, na straży których stoimy także my – dodawał Sutryk.

Były szef NATO: Polska ważnym elementem bezpieczeństwa międzynarodowego

Javier Solana, dziękując za wyróżnienie, powiedział, że wśród uhonorowanych wcześniej jest wielu jego przyjaciół. – Dla nas zawsze Polska była ważnym elementem bezpieczeństwa międzynarodowego. Kiedyś aspirowaliście do członkostwa w NATO, dziś szczęśliwie jesteście z nami już 25 lat jako niezwykle ważny partner sojuszu – mówił po otrzymaniu nagrody Javier Solana. Po wręczeniu nagrody miała miejsce dyskusja z udziałem laureata oraz Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego prezydenta RP. – Odczuwaliśmy determinację Javiera Solany we wsparciu polskich aspiracji do bycia częścią NATO. Dziś Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego trafia we właściwe ręce. Tak jak Jan Nowak przez lata swojej publicznej działalności przeciągał Polskę na Zachód, tak Javier Solana zakotwiczył nas w tym Zachodzie, zakotwiczył w Europie. Mieliśmy jako kraj duże szczęście, że był wtedy sekretarzem NATO. W tamtym czasie Javier Solana stał się przykładem łączenia cech pragmatyzmu i otwartości w polityce międzynarodowej, z korzyścią dla Polski – stwierdził Aleksander Kwaśniewski.

Kim jest Javier Solana

Solana swoją drogę zawodową rozpoczął od studiów fizyki na Universidad Complutense de Madrid, a następnie na University of Virginia w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobył tytuł doktora. Następnie został członkiem Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). W latach 1982–1995 pełnił różne funkcje ministerialne w rządach Felipe Gonzáleza, w tym ministra kultury, ministra edukacji i nauki oraz ministra spraw zagranicznych.

W 1995 roku został wybrany na sekretarza generalnego NATO. 12 marca 1999 roku w amerykańskiej miejscowości Independence, w obecności polskiego ministra spraw zagranicznych prof. Bronisława Geremka oraz sekretarz stanu USA Madeleine Albright przyjmował akt przystąpienia Polski do sojuszu północnoatlantyckiego.

O Nagrodzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego trafia w ręce postaci, które uosabiają „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”, a także do instytucji, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Laureatami tej nagrody byli między innymi: Tadeusz Mazowiecki, George H. W. Bush, Zbigniew Brzeziński, Swietłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wołha Kawalkowa – walczące o demokratyczne standardy na Białorusi, Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał”, Andrij Deszczycia.

Patronem medialnym wydarzenia były telewizja TVN oraz dziennik „Rzeczpospolita”.

Polityka
Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla byłego ambasadora Ukrainy w Polsce
Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego